Asset 2

پمپئو: بایدن در مراسم سخنرانی ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری‌اش، برنامه‌ای سوسیالیستی و رادیکال را ترسیم کرد

پرزیدنت پمپئو: بایدن در مراسم سخنرانی ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری‌اش، برنامه‌ای سوسیالیستی و رادیکال را ترسیم کرد پای دولت را بیش از پیش
(Joe Raedle/Getty Images)

مایک پمپئو، وزیر پیشین امور خارجه، چشم‌انداز پرزیدنت بایدن برای آمریکا در مراسم سخنرانی‌اش در جلسه مشترک کنگره در عصر روز چهارشنبه را «رادیکال» و «سوسیالیستی» توصیف کرد.

پمپئو نظرات خود را پس از سخنرانی یک ساعته بایدن در کنگره بیان کرد که در آن بایدن از دستاوردهای خویش تقدیر کرد و از قانون‌گذاران خواست فهرست بلند بالای اقدامات لازم برای پیشبرد اهداف دموکرات‌ها در زمینه‌هایی همچون اسلحه، زیرساخت، قانون H.R. 1، اصلاحات پلیس و برنامه حمایتی فرزندان (چایلدکِر) را اجرایی سازند.

رئیس جمهور سخنرانی خود را همزمان با رونمایی طرح خانواده‌های آمریکایی ایراد کرد؛ طرحی که تخمین زده می‌شود هزینه‌ای برابر با ۱.۸ تریلیون دلار داشته باشد و سقف مالیات را برای قشر ثروتمند یک درصدی جامعه از ۳۷% به ۳۹.۶% افزایش دهد. این برنامه سومین بسته قانونی عمده دموکرات‌هاست که می‌خواهند آن را به صورت یک جانبه و تنها ظرف مدت سه ماه در کنگره به تصویب برسانند. این طرح مجموع هزینه برنامه‌های بایدن را به ۶ تریلیون دلار افزایش می‌دهد.

پمپئو در توییتر نوشت: «پرزیدنت بایدن تا بدینجا توانسته با موفقیت کامل یک برنامه سوسیالیستی رادیکال را برای چهار سال آینده ترسیم کند. این مسئله باید برای تمام آمریکایی‌های دوست‌دار آزادی نگران‌کننده باشد». وزیر پیشین امور خارجه پیش‌تر از احتمال نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ در صورت عدم تصمیم دونالد ترامپ برای دور دوم سخن گفت.

او افزود: «تقریباً تمام سیاست‌های پیشنهادی امشب پرزیدنت بایدن منجر به گسترش دخالت دولت و افزایش مالیات خواهند شد. این کار جز لطمه به قشر کارگر هیچ فایده دیگری نخواهد داشت».

پمپئو همچنین درباره سیاست‌های دولت بایدن در قبال حزب کمونیست چین اظهار نظر کرد و از بایدن خواست در برابر چین موضع سخت‌گیرانه‌تری اتخاذ کند تا ایالات متحده از نظر رقابتی نسبت به پکن در جایگاه بالاتری قرار گیرد.

پمپئو گفت: «پرزیدنت بایدن می‌گوید می‌خواهد «ما را در موقعیتی قرار می‌دهد تا مسابقه قرن ۲۱ را برنده شویم.» اما بگذارید به شما رک و پوست کنده بگویم؛ زانو زدن در برابر چین ما را بازنده خواهد کرد. باید سرسخت باشیم، نه سست‌عنصر».

بایدن در جریان سخنرانی‌اش درباره نحوه برخوردش با چین نیز صحبت کرد و گفت قصد دارد پکن را مجبور کند از «قوانین اقتصاد جهان پیروی کند».

بایدن گفت: «در جریان صبحت‌هایم با پرزیدنت شی، به او گفتم ما رقابت را پذیرا هستیم و خواهان درگیری نیستیم. اما این مسئله را نیز مثل روز روشن کردم که از منافع آمریکا در خارج دفاع خواهم کرد

آمریکا در برابر فعالیت‌های تجاری غیرمنصفانه و تضییع‌کننده حق کارگران و صنایع آمریکا همچون تخصیص یارانه به شرکت‌های دولتی و سرقت فناوری‌ها و اختراعات آمریکا خواهد ایستاد».

کاخ سفید به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر فوری درباره سخنان پمپئو پاسخی نداد.

بایدن درباره دو طرح اخیر خود یعنی طرح اشتغال‌زایی آمریکا و طرح خانواده‌های آمریکایی نیز صحبت کرد و دلایل خود برای تصویب این دو طرح را مطرح نمود.

بایدن در دفاع از طرح اشتغال‌زایی آمریکا گفت: «این مشاغل درآمد مناسبی دارند و نمی‌توان آن‌ها را به کس دیگری سپرد. تقریباً ۹۰% مشاغل زیرساختی ایجاد‌شده توسط طرح اشتغال‌زایی آمریکا به مدرک دانشگاهی نیاز ندارند. هفتاد و پنج درصد این مشاغل حتی به مدرک کاردانی نیز نیاز ندارند».

سناتور تیم اسکات (جمهوری‌خواه، کارولینای جنوبی) در جریان مناظره جمهوری‌خواهان گفت طرح اشتغال‌زایی آمریکا «رویای لیبرال‌ها و یک اسراف بزرگ برای دولت است» که منجر به «شدیدترین افزایش مالیاتِ از بین برنده مشاغل در یک نسل» خواهد شد. او افزود طرح خانواده‌های آمریکایی نیز «باعث افزایش بیشتر مالیات و هزینه‌ها خواهد شد و پای دولت را بیش از پیش به زندگی شما، از گهواره تا دانشگاه، باز خواهد کرد».

چند تن از قانون‌گذاران از جمله سناتور میت رامنی (جمهوری‌خواه، یوتا) و جو مانچین (دموکرات، ویرجینای غربی) نیز درباره هزینه گزاف این برنامه‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

سناتور اسکات همچنین فرمانده کل قوا را به اتخاذ اقداماتی متهم کرد که برخلاف وعده بایدن برای متحد ساختن آمریکا، باعث گسترش بیشتر تفرقه در کشور شده‌اند.

او افزود: «رئیس جمهور ما به نظر مرد خوبیست. سخنرانی او مملو از واژگان خوب بود. اما پرزیدنت بایدن وعده رهبری خاص و ویژه‌ای را به شما داد. او به شما قول داد کشورمان را متحد و اوضاع را آرام کند و فارغ از رای مردم، به نفع همه رهبری کند. وعده او این بود. شما همین الان آن را دوباره شنیدید. اما کشور ما به چیزی بیشتر از حرف‌های تکراری و پوچ نیاز دارد».

مطالب دیگر:

ویدئو: مروری بر جنایات حزب کمونیست چین

تحول رادیکال آمریکا در ۱۰۰ روز اول بایدن (بخش ۱)

دیدبان قضایی: تبانی مقامات کالیفرنیا، شرکت وابسته به بایدن و بیگ تک به منظور سانسور پست‌های انتخاباتی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی