logo_eet

پیشنهاد فائوچی برای اجباری شدن واکسن در پروازهای داخلی رد شد

پروازهای داخلی مطالعات اخیر نشان می‌دهند سویه اومیکرون کرونا که بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده، اکنون سویه غالب
دکتر آنتونی فائوچی (J. Scott Applewhite/Pool/Getty Images)

آنتونی فائوچی، مشاور کاخ سفید در زمینه کووید۱۹ می‌گوید دولت ایالات‌متحده باید واکسیناسیون را برای پروازهای داخلی اجباری کند.

علی رغم توصیه فائوچی، روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) روز سه‌شنبه تایید کرد که  واکسیناسیون اجباری کووید۱۹ برای پروازهای داخلی در حال حاضر در نظر گرفته نمی‌شود.

در حال حاضر، ایالات‌متحده ارائه مدرک واکسیناسیون و آزمایش منفی کووید۱۹ مربوط به ۲۴ ساعت قبل از پرواز را برای غیرآمریکایی‌هایی که وارد این کشور می‌شوند، الزامی کرده است. طبق دستورالعمل‌های بهداشتی فدرال، مسافرانی که واکسن‌های فایزر، مدرنا یا جانسون‌اندجانسون و واکسن‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده‌اند، اجازه ورود به ایالات‌متحده را دارند.

اما فائوچی می‌گوید این الزامات باید تعمیم داده شوند.

او ۲۷ام دسامبر به ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: «وقتی واکسیناسیون را برای کسانی‌که می‌خواهند با هواپیما وارد کشور شوند، اجباری می‌کنید، قابل درک است. نمی‌خواهید مبتلایان بیشتری را وارد کشور کنید. اما وقتی دارید در مورد الزام واکسیناسیون برای پروازهای داخلی صحبت می‌کنید، فقط یکی از آن الزاماتی است که به نظر من معقول هستند.»

فائوچی توضیح نداد چرا معتقد است چنین الزامی «معقول» است.

منتقدان دستورالعمل‌ها و سیستم‌های گذرنامه‌ واکسن کووید۱۹‌ می‌گویند چنین اقداماتی منجر به ایجاد جامعه‌ای دوپاره از افراد واکسینه‌شده و واکسینه‌نشده می‌شود که در آن، حقوق و امتیازات افراد واکسینه‌نشده پایمال می‌شوند. این در حالی است که افراد واکسینه‌شده نیز کاملاً می‌توانند به کووید۱۹ مبتلا شوند و آن را به دیگران منتقل کنند.

مطالعات اخیر نشان می‌دهند سویه اومیکرون کرونا که بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده، اکنون سویه غالب در این کشور است، علائم خفیف‌تری نسبت به سویه دلتا دارد و تعداد بستری‌های آن کمتر است. برخی از مقامات، از جمله فائوچی، گفته‌اند سرایت بالاتر سویه اومیکرون می‌تواند در روزهای آتی تعداد بستری‌ها را بیشتر و بیشتر افزایش دهد.

فائوچی در مورد احتمال صدور دستورالعمل واکسیناسیون برای پروازهای داخلی به این شبکه گفت: «می‌دانید، وقتی می‌خواهید وارد کالج شوید، به دانشگاه بروید یا در جاهای خاصی کار کنید، ممکن است دستورالعمل‌هایی دریافت کنید.»

او نگفت آیا اجرای دستورالعمل واکسیناسیون برای پروازهای داخلی را به دیگر مقامات کاخ سفید توصیه کرده است یا خیر. تا زمان چاپ این خبر، کاخ سفید پاسخی به درخواست ما در این رابطه نداد.

فائوچی می‌گوید: «وقتی واکسیناسیون را الزامی می‌کنید، محرک جدیدی برای واکسیناسیون افراد بیشتر است. اگر می‌خواهید آن را برای پروازهای داخلی الزامی کنید، فکر می‌کنم باید این موضوع را به‌طور جدی مورد توجه قرار داد.»

رئیس‌جمهور جو بایدن طی مصاحبه اخیر خود با ای‌بی‌سی اعلام کرد به موضوع واکسیناسیون اجباری برای پروازهای داخلی پرداخته شده است. اما گفت: «به من توصیه شده است که ضرورتی ندارد.»

کووید۱۹ بیماری ناشی از ویروس حزب کمونیست چین است.

مطالب دیگر:

سیاست‌های قرنطینه و استفاده مداوم از ماسک منجر به بهره هوشی پایین کودکان می‌شود

«اوراتوریوی کریسمس»، هدیه کریسمسی باخ به مردم دنیا

دیدگاه: چرا چین در سراسر جهان افسران نظامی تربیت می‌کند؟

.

اخبار مرتبط