Search
Asset 2

شرکت‌های آمریکایی در حال توسعه واکسنی برای سویه جدید کووید۱۹ هستند

پروتئین یک شرکت زیست‌فناوری آمریکایی در حال توسعه نسخه‌ای از واکسن خود برای ایجاد مقاومت در برابر گونه خاصی از ویروس کووید۱۹ است که به تازگی
(Ricardo Arduengo/AFP via Getty Images)

یک شرکت زیست‌فناوری آمریکایی در حال توسعه نسخه‌ای از واکسن خود برای ایجاد مقاومت در برابر گونه خاصی از ویروس کووید۱۹ است که به تازگی شناسایی شده و اومیکرون نام دارد.

شرکت نواوکس در مریلند توسعه این نسخه از واکسن را آغاز کرده است و قصد دارد آزمایش آن را ماه آینده آغاز کند.

فرمول به‌روزشده این واکسن به پروتئین اسپایک جدیدی می‌پردازد ​​که باعث واکنش سیستم ایمنی انسان می‌شود. نواوکس در ایمیلی به اپک‌تایمز اعلام کرد، دانشمندان از این پروتئین اسپایک بر اساس توالی ژنتیکی اومیکرون استفاده می‌کنند که گونه جدیدی از ویروس حزب کمونیست چین است.

کووید۱۹ از ویروس حزب کمونیست چین ناشی می‌شود که گاه تحت عنوان سارس‌کروناویروس۲ نیز خوانده می‌شود.

نواوکس روز جمعه گفت این واکسن بازطراحی‌شده «طی چند هفته آینده، آماده آزمایش و تولید است.»

این شرکت اعلام کرده است داده‌های کارآزمایی بالینی نشان می‌دهند احتمالاً این واکسن در برابر انواع جدید و در حال ظهور ویروس ایمنی ایجاد می‌کند. این واکسن از فناوری نانوذرات نوترکیب استفاده می‌کند و «این امکان را در اختیارمان قرار می‌دهد که به‌سرعت آن را با تغییرات جدید سازگار کنیم، به‌طوری‌که بتواند با استفاده از یک پروتئین اسپایک کامل که اپی‌توپ‌هایی دارد که توسط سیستم ایمنی تشخیص داده می‌شوند، باعث ایجاد آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده مربوطه شود.»

آنتی‌بادی‌ها یکی از معیارهای محافظت در برابر ابتلا محسوب می‌شوند. اپی‌توپ‌ها بخشی از آنتی‌ژن هستند که با آنتی‌بادی‌ها در ارتباط هستند.

واکسن نوا تنها در چند کشور از جمله فیلیپین مجوز گرفته است و در ایالات‌متحده در دسترس نیست، اگرچه مسئولین گفته‌اند شاید تا پایان سال درخواست مجوز اضطراری کنند.

در حال حاضر، آمریکایی‌ها می‌توانند واکسن‌های جانسون‌اندجانسون، مدرنا و فایزر دریافت کنند.

جانسون‌اندجانسون در نیوجرسی، اعلام کرده است این شرکت «گونه‌های جدید ویروس کووید۱۹ و تغییرات پروتئین اسپایک سارس‌کروناویروس۲ را از نزدیک زیر نظر دارد» و در حال بررسی اثربخشی واکسن خود روی گونه اومیکرون است.

مدرنا در ماساچوست، اعلام کرده است اومیکرون «این خطر بالقوه را دارد که ایمنی طبیعی و ایمنی ناشی از واکسن را به‌سرعت کاهش دهد.» دانشمندان این شرکت در حال مطالعه روی یک دوز تقویت‌کننده از این واکسن برای این گونه خاص هستند.

در همین حین، فایزر در نیویورک و بیوتک، شریک آلمانیش، گفته‌اند دارند روی فرمول جدیدی برای مقابله با اومیکرون کار می‌کنند که احتمالاً ظرف صد روز آینده آماده می‌شود.

سایر تولیدکنندگان واکسن نیز دارند محصولات خود را روی گونه جدید آزمایش می‌کنند.

مطالب دیگر:

سازمان بهداشت جهانی توضیح می‌دهد که چرا هنگام نام‌گذاری سویه جدید کووید۱۹ اومیکرون، از حرف «شی» صرفنظر کرد

تعطیلی ناگهانی بیمارستان‌های بزرگ شانگهای پس از تایید تنها سه مورد از ابتلا به کرونا

ترامپ ضمن رد اظهارات مارک میلی گفت هرگز به جنگ با چین فکر نکرده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی