logo_eet

با پزشکانی که به دلیل زیر سوال بردن واکسن کرونا مجازات یا تهدید شده‌اند آشنا شوید (بخش ۱)

(Dirk Waem/Belga Mag/AFP via Getty Images)
(Dirk Waem/Belga Mag/AFP via Getty Images)

«تردید در خصوص واکسن»، «نشر اطلاعات نادرست درباره واکسن» و «بدنام کردن واکسن» عباراتی‌اند که برای برخی از پزشکان دردسرهای زیادی درست کرده‌اند؛ پزشکانی که رسانه‌های اصلی، شرکت‌های بزرگ داروسازی (بیگ فارما)، شرکت‌های بزرگ فناوری‌ و روایت‌های سیاسی‌ای را که معتقدند واکسن‌های کووید۱۹ «ایمن و موثر» هستند، زیر سؤال برده‌اند.

دکتر وِید همیلتون، متخصص قلب اطفال، به اپک تایمز گفت که در پیشنهاد نکردن واکسن کووید۱۹ به دختری که قبلاً به کووید۱۹ مبتلا شده بود و تبعاً دارای مصونیت طبیعی بود، تنها به سوگند بقراطی خود پایبند بوده است.

او با لحنی خونسرد گفت که در حوالی ۱ ژانویه، مجبور شده کار خود را متوقف کند که بخشی از آن مربوط به حمله به مجوز طبابتش بوده است.

همیلتون گفت: «هیچ کسی دوست ندارد افرادی که در مطبش حضور دارند مورد حمله هیئت پزشکی قرار بگیرند.

به طور کلی در پزشکی، قبلاً چنین کاری در تاریخ انجام نشده است – اینکه به شخصی واکسن یا دوزی بزنید که خودش نسبت به آن مصونیت طبیعی دارد؛ زیرا این کار هیچ منفعتی ندارد، بلکه خطر احتمالی قابل توجهی هم دارد.»

در سپتامبر سال گذشته، هیئت پزشکی داخلی آمریکا (ABIM) بیانیه‌ای صادر کرد که در آن، پزشکانی را که درباره واکسن‌های کووید۱۹«اطلاعات نادرست» ارائه می‌کنند، تهدید کرده بود؛ بدون اینکه تعریفی از «اطلاعات نادرست» ارائه دهد.

فدراسیون هیئت‌های پزشکی دولتی (FSMB) که از اعضای خود در هیئت‌های صدور مجوز طبابت حمایت می‌کند، اخیراً بیانیه‌ای صادر کرده است که می‌گوید «ارائه اطلاعات نادرست درباره واکسن کووید۱۹ با مسئولیت‌های اخلاقی و حرفه‌ای پزشکان در تضاد است، و بنابراین ممکن است یک پزشک را با اقدامات انضباطی، از جمله تعلیق یا لغو پروانه طبابتش مواجه کند. ما در هیئت پزشکی خانواده آمریکا (ABFM)، هیئت پزشکی داخلی آمریکا (ABIM) و هیئت پزشکی اطفال آمریکا (ABP) از موضع فدراسیون هیئت‌های پزشکی دولتی (FSMB) حمایت می‌کنیم. ما همچنین خواستار آن هستیم که تمامی پزشکانی که مجوزشان را از هیئت‌های ما دریافت کرده‌اند، بدانند که چنین رفتار غیراخلاقی یا غیرحرفه‌ای ممکن است هیئت مربوطه را وادار به انجام اقداماتی کند که مجوز آن‌ها را در معرض خطر قرار دهد».

همیلتون ادامه داد: «به عبارت دیگر، شما حق ندارید نظری جدا از نظر هیئت پزشکی داشته باشید.

من نسبت ریسک به فایده را در نظر گرفتم و در آن زمان، خطر مرگ ناشی از کووید۱۹ برای هر کودک از نظر آماری، عملاً صفر بود. تقریباً هیچ آماری از مرگ‌و‌میر ناشی از کووید۱۹ در کودکان مشاهده نشده بود. هنوز هم… هیچ اطلاعاتی در مورد ایمنی [واکسن] وجود ندارد. بنابراین در دستور دریافت واکسن mRNA که یک فناوری آزمایش‌نشده است و از نظر پیشگیری از بیماری هم واقعاً هیچ توجیهی برای یک فرد جوان ندارد، فکر کردم که نسبت ریسک به فایده به عدم تزریق رأی می‌دهد.»

دکتر وید همیلتون (عکس از وید همیلتون دریافت شده است)

همیلتون گفت: «من در طول زندگی حرفه‌ای‌ام، مجوزهای زیادی برای روش‌های تهاجمی‌ای که می‌خواستم پیاده کنم، گرفته‌ام… و حاضر نیستم از رضایت خود صرف نظر کنم و فکر می‌کنم هیچ‌کسی نباید از رضایت آگاهانه و حکم عدم آسیب به بیمار چشم‌پوشی کند. در مفهومی که من از طبابت دارم این دو قضیه اساسی هستند و به همین خاطر حاضر به انجام دستور هیئت مدیره نبودم.

بی‌توجهی به رضایت آگاهانه در خصوص واکسن‌های آزمایشی کووید۱۹ قابل توجیه نیست و نشان‌دهنده عدم احترام به بیمار و اصول پایه‌ای و قدیمی پزشکی است.»

همیلتون در یک مورد برای واکسن معافیت پزشکی در نظر گرفت و اکنون می‌گوید که برخی از روان‌پزشکان  به دلیل «بدنام کردن واکسن» علیه او شکایت تنظیم کرده‌اند.

در نتیجه او اکنون باید ۵۷۰۰ دلار برای یک آزمایش عصبی-روانی بپردازد.

همیلتون بیان داشت: «این یک تست با انتخاب گزینه صحیح و غلط نیست، بلکه به تفسیر پاسخ‌های شما مربوط می‌شود. من باید ۵۷۰۰ دلار پرداخت کنم و آن‌ها هستند که تعیین می‌کنند چه کسی تست را بگیرد؛ همان گروهی‌ تست را می‌گیرند که همیشه برای گرفتن این تست‌ها ازشان استفاده می‌کنند. به همین خاطر احساس می‌کنم که موضع خصومت‌آمیزی دارند و تا جایی که پای من در میان باشد، احتمالاً آن‌طور که امیدوارم بی‌طرف باشند، بی‌طرف نیستند. اگر می‌توانستم شخصی را که تست می‌گیرد خودم انتخاب کنم، مایل بودم این کار را را انجام دهم. اما آن‌ها موافقت نمی‌کنند.

کار را متوقف کردم، چون آن‌ها تزریق واکسن را برای کار در بیمارستان ضروری می‌دانستند، که من شخصاً این را نمی‌خواستم. یک دلیل دیگر برای متوقف کردن کارم این بود که هیئت پزشکی در تلاش است تا زمام تمام امور را در دست بگیرد.»

علیه دکتر پاول گابریل گاسلین، با مدرک پزشکی استیوپاتی، چهار مورد شکایت تنظیم شده بود. این شکایات از سوی متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و به علت نوشتن نامه معافیت از دریافت واکسن کووید۱۹ برای چندین تن از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، «نشر اطلاعات نادرست» در مورد کووید۱۹ و ترویج استفاده از داروهای نامناسب برای درمان کووید۱۹ بود.

او گفت که مجوزش «به طور اضطراری»، درست قبل از روز عید شکرگزاری به حالت تعلیق درآمد.

گاسلین به اپک تایمز گفت: «من اولین پزشک در کشور بودم که مجوزم را به دلیل نشر اطلاعات نادرست به حالت تعلیق درآوردند. تعلیق اضطراری برای آن دسته از پزشکان یا سایر ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی در نظر گرفته می‌شود که تهدیدی مستقیم برای عموم هستند.

معمولاً معنی‌اش این است که بیمار فوت کرده، یا یک پرستار او را مورد آزار و اذیت قرار داده یا به او آسیب جدی زده است. اخبار ایالتی و کشوری ابتدا گزارش دادند که من مرتکب کلاهبرداری، فریب‌کاری، نشر اطلاعات نادرست، بی‌کفایتی پزشکی، و تخلف انضباطی همه‌جانبه شده‌ام که با عنوان «رفتار غیرحرفه‌ای» شناخته می‌شود. تعلیق اضطراری به این معنی است که پایگاه کل بیماران من از جمله بیماران سرطانی، بیماران معتاد و بیماران مزمن بدون پزشک می‌ماند؛ درست زمانی که مِین سیستم پزشکی پزشکان را نابود کرده است. پزشکان خوبی که نمی‌خواستند این واکسن خطرناک را تزریق کنند و مایل نبودند برای حفظ موقعیت و مجوز خود بیماران را بفروشند.»

دکتر پاول گاسلین (عکس از دکتر پاول گاسلین دریافت شده است)

گاسلین گفت: «اینکه نگذارید یک پزشک بعد از سال‌ها تلاش و فداکاری فعالیت کند، ممکن است ضرر بزند، اما تعلیق مجوز فرد به دلیل اینکه می‌خواسته سلامتی بیمارش را حفظ کند، منطق و اصول اولیه اخلاق پزشکی را زیر پا می‌گذارد.»

مطالب دیگر:

مشاور ارشد پوتین نسبت به «قحطی جهانی» تا پایان سال جاری هشدار داد

اولین قرنطینه اجباری برای آبله میمون

اخبار مرتبط