logo_eet

فناوری‌های موشکی که توسط مالیات دهندگان آمریکایی از طریق دولت ایالات متحده تأمین مالی می‌شود، سر از چین درمی‌آورند

پست از سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۰۰ فروش محصولات نرم افزاری پیشرفته از نزدیک به ۵۰ شرکت آمریکایی به گروه‌های تحقیقاتی مرتبط با برنامه توسعه موشکی چین
(Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

بر اساس تحقیقات واشنگتن پست که روز دوشنبه منتشر شد، گروه‌های تحقیقاتی برنامه موشکی و مافوق صوت چین در حال خرید فناوری تخصصی آمریکایی هستند که توسط شرکت‌هایی تولید می‌شوند که توسط پنتاگون تامین مالی می‌شوند.

روزنامه پست از سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۰۰ فروش محصولات نرم افزاری پیشرفته از نزدیک به ۵۰ شرکت آمریکایی به گروه‌های تحقیقاتی مرتبط با برنامه توسعه موشکی چین پیدا کرده است. بسیاری از شرکت‌هایی که این محصولات را توسعه دادند میلیون‌ها دلار کمک مالی از وزارت دفاع دریافت کردند. این شرکت‌ها با فروش به توزیع کنندگان واسطه چینی خصوصی، راه خود را برای دور زدن ممنوعیت صادرات ایالات متحده پیدا می کنند.

ایین بوید، مدیر مرکز ابتکارات امنیت ملی دانشگاه کلرادو که تحقیقات تجربی بر روی امواج مافوق صوت انجام می‌دهد به پست گفت: «این بسیار ناراحت کننده است، زیرا نتیجه این است که فناوری‌ای که می‌تواند برای مافوق صوت‌های نظامی استفاده شود و توسط مالیات‌دهندگان ایالات متحده و از طریق دولت ایالات متحده تامین مالی شده، به چین ختم شده است.»

نرم افزار تجاری به دست آمده که نتایج دهه ها تحقیق متخصصان آمریکایی است، در زمان و منابع ارتش چین صرفه جویی خواهد کرد زیرا در تلاش برای پیشی گرفتن از ایالات متحده در رقابت برای ایجاد موثرترین سلاح‌های مافوق صوت است.

یک دانشمند چینی که آزمایشگاهش برای وسایل نقلیه مافوق صوت آزمایش انجام می‌دهد، به واشنگتن پست گفت: «در این مورد، فناوری آمریکایی برتر است – ما نمی توانیم کارهای خاصی را بدون فناوری خارجی انجام دهیم. اساس فنی مشابهی وجود ندارد.»

کوین ولف، یکی از محققان، و یک مقام ارشد سابق در دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی به پست گفت: «کنترل‌های صادراتی ایالات متحده مستلزم مجوز برای صادرات هر نوع نرم‌افزار، سخت‌افزار یا فناوری به چین است، در صورتی که اطلاعاتی وجود داشته باشد که از آن برای توسعه موشک یا سایر موارد مورد استفاده برای سلاح‌های کشتار جمعی استفاده می‌شود. …و اینگونه مجوزها به طور کلی رد می‌شود.»

شرکت‌های آمریکایی با فروش کورکورانه نرم‌افزارهای پیشرفته به شرکت‌های خصوصی چینی از این پادمان‌ها دوری می‌کنند. پست دریافت که برخی از این شرکت‌ها آشکارا روابط خود را با گروه‌های تسلیحاتی و نظامی چینی تبلیغ می‌کنند.

متیو بورمن، معاون وزیر بازرگانی وزارت بازرگانی در امور صادرات به پست گفت: «آنچه ما همیشه به شرکت‌ها گفته‌ایم این است که نمی‌توانید چشمان خود را ببندید. نمی‌توانید فقط بگویید، “اوه، من آن را به یک توزیع کننده می‌فروشم، نمی‌دانم آنها با آن چه خواهند کرد.” به خصوص اگر طرفی باشد که به آسانی قابل تشخیص باشد که آنها تامین کننده ارتش چین هستند.»

پست دریافت که دو شرکت آمریکایی – Zona Technology مستقر در آریزونا و Metacomp Technologies که مقر آن در کالیفرنیا است – نرم‌افزاری را به آکادمی هوافضای آیرودینامیک چین فروختند که نقش کلیدی در طراحی آزمایش موشکی مافوق صوت چین در سال ۲۰۲۱ داشت. هر دو شرکت همچنین از برنامه کمک مالی تحقیقاتی نوآوری در کسب و کارهای کوچک پنتاگون بهره مند هستند که به توسعه فناوری دفاعی آمریکا انگیزه می‌دهد.

مطالب دیگر:

خرید زمینی در آمریکا توسط یک آزمایشگاه چینی برای پرورش میمون مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد

درخواست پزشک آلبرتا از انجمن پزشکی جهت بررسی «مرگ ناگهانی ۸۰ پزشک جوان» 

همزمان با چهلمین روز کشته شدن مهسا امینی شهرهای مختلف ایران صحنه تظاهرات گسترده شد

اخبار مرتبط