Search
Asset 2

پسر کنکورد، هواپیمایی مافوق صوت و بدون صدا

6292378-6399277-image-m-8_1542403368206

ناسا، به همراه کمپانی «لاکهید مارتین» پروژه‌ تولید هواپیمای مافوق صوتی را کلید زده‌اند که قادر است درحالی که با سرعت ۱۵۰۰ کیلومتر بر ساعت مسافران را جابجا کند، صدایی حداکثر به اندازه بستن درب یک اتوموبیل تولید کند.

به گزارش دیلی میل، نام این هواپیما که به «پسر کنکورد» مشهور شده است، ایکس۵۹ است. کنکورد، هواپیمای مسافربری افسانه‌ای و مافوق صوتی بود که در دهه ۱۹۷۰ مشترکاً توسط فرانسه و بریتانیا تولید شد و قادر بود با سرعتی حدود دو برابر سرعت صوت پرواز کند. این هواپیما کمی بعد از حادثه سقوطش در ژوئیه ۲۰۰۰ در پاریس که منجر به کشته شدن تمام سرنشینان شد، بازنشسته شد.

دو کمپانی ناسا و لاکهیدمارتین وعده داده‌اند که صدای خروجی از این هواپیما معادل بستن درب یک اتومبیل باشد. این هواپیما  قرار است تا ارتفاع ۵۵ هزار فوتی معادل ۱۶۷۶۴ متری سطح زمین پرواز کند و با حداکثر سرعت ۱۵۰۰ کیلومتر بر ساعت مسافران را جابه‌جا کند.

«پیتر لوسیفیدیس» مدیر برنامه شرکت لاکهید مارتین می‌گوید «طراحی بلند و باریک این هواپیما کلید و رمز دستیابی به بی‌صدایی آن است.» به گفته وی شروع تولید در این پروژه، یک جهش بزرگ به سمت آینده پروازهای مسافرتی تجاری آرام و فوق‌العاده است.

شرکت‌های تولیدکننده این هواپیما، فناوری موسوم به کوئایت سوپرسونیک Quiet Supersonic را در این هواپیما بکار می‌گیرند تا سفرهای سوپرسونیک برای مردم یک بار دیگر به واقعیت نزدیک‌تر شود.

قرار است اولین پرواز ایکس ۵۹ سال ۲۰۲۱ روی دهد، اما تجاری سازی آن از ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد. بدین ترتیب جابجایی مسافر با زمانی کمتر و سریع‌تر از زمان فعلی پروازها انجام خواهد شد.  پرواز با پسر کنکورد زمان سفر را  نصف خواهد کرد. آن هم بدون تولید صدای گوش‌خراش هواپیماهای امروزی.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی