Search
Asset 2

پس از آزادی مدیر مالی هوآوی، کانادایی‌های زندانی در چین آزاد شدند

مایکل این دو نفر به‌عنوان قربانیان «دیپلماسی گروگانگیری» پکن  تلقی می‌شوند که به تلافی دستگیری و بازداشت منگ وانجو، مدیر عامل هوآوی توسط کانادا
منگ وانجو، مدیر ارشد مالی هوآوی، خانه خود را در ونکوور ترک می‌کند تا در جلسه دادگاه در 24 سپتامبر 2021 شرکت کند. (Don MacKinnon/AFP via Getty Images)

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، شامگاه ۲۴ سپتامبر در یک کنفرانس خبری گفت که مایکل کووریگ و مایکل اسپاور در حال بازگشت به کانادا هستند.

این دو نفر به‌عنوان قربانیان «دیپلماسی گروگانگیری» پکن  تلقی می‌شوند که به تلافی دستگیری و بازداشت منگ وانجو، مدیر عامل هوآوی توسط کانادا به درخواست دادستان‌های ایالات متحده در اواخر سال ۲۰۱۸ انجام شد. منگ روز جمعه پس از دستیابی به توافق با وزارت دادگستری آمریکا آزاد شد

ترودو گفت که این دو شهروند کانادایی که از دسامبر ۲۰۱۸ در چین زندانی شده‌اند، حدود ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر به زمان اتاوا همراه با با دومینیک بارتون سفیر کانادا سوار هواپیما شدند.

ترودو ساعاتی پس از لغو پرونده استرداد علیه منگ، مدیر مالی هوآوی و دختر موسس این شرکت، این خبر را اعلام کرد و به وی اجازه خروج از کانادا داده شد.

گفته می‌شود او عصر همان روز با هواپیما به چین عزیمت کرد.

در همان روز، منگ در دادگاه فدرال ایالات متحده حاضر شد و در آنجا با وزارت دادگستری آمریکا به توافق رسیدگی تعقیب قانونی  رسید.

او بعداً در دادگاه کانادا حاضر شد، که آنجا شرایط وثیقه‌اش لغو شد و آزاد بود که کشور را ترک کند.

کووریگ و اسپاور مدت کوتاهی پس از دستگیری منگ در ونکوور در ۱ دسامبر ۲۰۱۸، به درخواست استرداد ایالات متحده در چین بازداشت شدند. بازداشت آنها به عنوان مواردی از «دیپلماسی گروگانگیری» پکن تلقی می‌شود.

منگ به جرم کلاهبرداری در بانک متهم شده است که ادعا شده به بانک HSBC در مورد روابط تجاری هوآوی با ایران دروغ گفته است و باعث شده است HSBC تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را نقض کند.

مطالب دیگر:

تروُر لودون: به حزب کمونیست چین پایان دهید وگرنه باید برای بقا بجنگیم

مطالعه‌ جدیدی نشان می‌دهد یک ابرطوفان خورشیدی نادر می‌تواند منجر به «فاجعه اینترنتی» شود

شکایت رسمی گزارشگران کاخ سفید از بایدن پس از بیرون رانده شدن از دفتر بیضی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی