Search
Asset 2

پشت پرده عبور چین از جمهوری اسلامی چیست؟

GettyImages-599079718-min-590x393

چرخش چین در همراهی با رقبای منطقه‌ای جمهمری اسلامی همچنان مورد توجه رسانه‌های بین المللی قرار دارد و روزنامه ژاپنی «نیکِی آسیا»» عنوان کرد که جمهوری اسلامی برای چین به «ضرر جانبیِ پذیرفته‌شده» تبدیل شده است.

وب سایت رادیو فردا با انتشار گزارشی در این باره نوشت: هرچند در مورد جدی بودن علاقه چین به تقویت مناسبات واقعی با جمهوری اسلامی تا پیش از این هم شک و تردید وجود داشت، اما اعلام علنی چرخش موضع چین یک تحول تازه است.

در شرایط کنونی نه تنها برجام بی‌فرجام، افقی پیش روی بهره‌گیری آینده چین از نفت و گاز ایران باز نکرده است، بلکه روز جمعه ۲۷ آبان وب‌سایت گمرک چین از سقوط سهمگین واردات این کشور از ایران طی ماه اکتبر، خبر داد.

این بدین معنی است که صادرات ایران به چین اکنون در میانه اعتراضات مردمی در ایران تقریبا نصف شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که روزنامه ژاپنی «نیکِی آسیا» در شماره تازه نسخه انگلیسی‌زبان خود می‌نویسد که پکن اکنون فرصتی طلایی برای ایجاد جای پایی در خاورمیانه می‌بیند.

به نوشته این روزنامه چین همچنین در تحولات جدید، فرصتی می‌بیند تا با ورود به صحنه اقتصادی عربستان و تقویت روابط سیاسی با آن کشور، روند انتقال توان و تجهیزات آمریکا به آب‌های پیرامونی چین را کُند کند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در حالی که شی جین‌پینگ با اسکورت چهار جنگنده نیروی هوایی عربستان و رویت رژه اسب‌سواری در کاخ سلطنتی مورد استقبال باشکوه ولیعهد عربستان قرار گرفت و در آنجا با حدود ۲۰ تن از رهبران عرب دیدار کرد، تصمیم گرفت برای دیدار با رئیس‌جمهور «ناخرسند» ایران تنها یک مقام تنزل درجه یافته را به تهران بفرستد.

رادیو فردا در پایان با نقل قولی از روزنامه «نیکِی آسیا» گزارش خود را به پایان می‌برد و می‌نویسد: جمهوری اسلامی الان متوجه شده است که قرار است در بازی ژئوپلیتیک،‌ در محاسبات چین به عنوان «ضرر جانبیِ پذیرفته‌شده» به حساب بیاید و قربانی شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی