Search
Asset 2

جیم بانکس، نماینده جمهوری‌خواه: نانسی پلوسی «مسئول نهایی» رخنه امنیتی ۶ ژانویه است

نماینده جیم بانکس، جمهوری‌خواه ایندیانا (Kevin Dietsch/Getty Images)
نماینده جیم بانکس، جمهوری‌خواه ایندیانا (Kevin Dietsch/Getty Images)

جیم بانکس، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت ایندیانا، روز یکشنبه بیان کرد که نانسی پلوسی (اهل کالیفرنیا)، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، «مسئول نهایی» اختلال امنیتی کاخ کنگره در روز ۶ ژانویه است.

بانکس روز یکشنبه در گفتگویی یا فاکس‌نیوز گفت: «طبق قواعد کنگره ایالات متحده که ساختار قدرت آن را تعیین می‌کند، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، بیشترین کنترل، اقتدار و مسئولیت را میان تمامی اعضای کنگره آمریکا دارد».

در روز ۲۱ جولای، پلوسی با عضویت بانکس و جیم جردن (اهل اوهایو)، نمایندگان جمهوری‌خواه، در کمیته‌ای به انتخاب مجلس برای تحقیق روی موضوع رخنه امنیتی ۶ ژانویه مخالفت کرد؛ در حالی که آن دو توسط کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت مجلس و اهل کالیفرنیا، به این کار گماشته شده بودند. اعضای جمهوری‌خواه مجلس اعلام کردند که این اقدام پلوسی به طور آشکاری ناشی از تعصب حزبی است؛ مک‌کارتی نیز سایر جمهوری‌خواهان را از این کمیته بیرون کشید.

بانکس در پاسخ به مخالفت پلوسی با عضویت او و جردن در کمیته گفت: «اکنون از همیشه آشکارتر است که نانسی پلوسی چندان علاقه‌ای به این تحقیقات ندارد. او تنها در پی یک داستان‌سرایی است».

جیم بانکس در ادامه پرسید: «چرا کاخ کنگره در برابر حمله ۶ ژانویه آسیب‌پذیر بود؟ چرا در آن روز اختلالی سیستماتیک در امنیت کنگره وجود داشت؟».

بانکس افزود که به گفته رئیس پلیس کنگره، هفته‌ها پیش از ۶ ژانویه، گزارشات اطلاعاتی مبنی بر احتمال رخ دادن اتفاقی بسیار خطرناک در آن روز به دست پلیس کنگره رسیده‌است.

او یادآور شد که با وجود این اطلاعات، پلیس کنگره در برابر این حمله آماده و مجهز نشده بود.

بانکس اضافه کرد: «پس [پلوسی] نمی‌خواهد که ما این سوالات را بپرسیم زیرا با همه این اوصاف، در نهایت او مسئول اختلال امنیتی کنگره در ۶ ژانویه است».

پلوسی، آدام کینزینگر (اهل ایلینوی و جمهوری‌خواه) را برای عضویت در کمیته ۶ ژانویه برگزید و کینزینگر روز یکشنبه این عضویت را پذیرفت. پیش از آن نیز پلوسی لیز چینی (اهل وایومینگ و جمهوری‌خواه) را انتخاب کرده بود. کینزینگر و چینی، هر دو به استیضاح ترامپ به دلیل شایعه نقش او در رخنه ۶ ژانویه، رای مثبت داده بودند.

بانکس افزود: «روشن است که پلوسی کسانی را برای عضویت در این کمیته می‌خواهد که مطیع مواضع و داستان‌سرایی‌های او باشند».

او در ادامه گفت: «در تاریخ کشور ما چیزی شبیه به این رخ نداده که رئیس مجلس با عضویت نمایندگان منتخب حزب اقلیت در یک کمیته انتخابی مخالفت کند. این اتفاقی بی‌سابقه و یک سنت‌شکنی است».

بانکس اظهار داشت: «چرا پلوسی نمی‌خواهد صدای جناح مقابل را بشنود؟ چرا او نمی‌خواهد به سوالات دشواری که من و جیم جردن آماده کرده‌ایم و برای آن‌ها جواب می‌خواهیم، پاسخ دهد؟ دلیل آن مشخص است؛ زیرا هر چقدر نخ ماجرا بیشتر را دنبال کنید، به پلوسی نزدیک‌تر می‌شوید».

دفتر پلوسی و پلیس کنگره تاکنون به درخواست اظهار نظر اپک‌تایمز پاسخی نداده‌اند.

پلوسی اظهار کرده بود که رد عضویت بانکس و جردن به دلیل بیانیه‌ها و اقدامات آن‌ها صورت گرفته‌است.

بانکس و جردن هر دو به تصدیق انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در ۶ ژانویه رای مخالف داده بودند.

مطالب دیگر:

تلاش حکومت چین برای کنترل آمریکا: از عرصه مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا دنیای هالیوود

پزشکان آگاهی مردم نسبت به داروی آیورمکتین را به عنوان راهی برای درمان کووید۱۹ افزایش می‌دهند

استقبال ترامپ از اقدام سنای ایالت آریزونا در ممیزی آرای انتخابات ریاست جمهوری

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی