Asset 2

پمپئو : چین اجازه نداد که دانشمندان خارجی از آزمایشگاه ووهان بازدید کنند

نمایی از آزمایشگاه P4 در انستیتوی ویروس‌شناسی ووهان در استان هوبی چین در تاریخ ۱۷ آوریل سال ۲۰۲۰ نشان (Hector Retamal/AFP/Getty Images)
نمایی از آزمایشگاه P4 در انستیتوی ویروس‌شناسی ووهان در استان هوبی چین در تاریخ ۱۷ آوریل سال ۲۰۲۰ نشان (Hector Retamal/AFP/Getty Images)

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، حزب کمونیست چین اجازه نداد که دانشمندان کشورهای مختلف به مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان، که توسط مقامات آمریکایی به عنوان منبع احتمالی ویروس سی‌سی‌پی (کرونا)، شناخته شده است، وارد شوند.

پومپئو در مصاحبه‌ای رادیویی گفت که آنها به دانشمندان جهان اجازه ندادند که به آن آزمایشگاه بروند تا مشخص شود که در آنجا چه رخ داده است و چه اتفاقی در حال وقوع است.

وی تصریح کرد که از آنجا که هنوز به آن تأسیسات دسترسی نداریم، نمی‌توانیم آنچه که روی داده است را ارزیابی کنیم و بدانیم که چگونه آغاز شده است.

مقامات آمریکایی در ماه‌های ژانویه و فوریه گفتند که پیشنهاد کردند تیم‌های متخصص بهداشت عمومی را به چین بفرستند تا در رویارویی با شیوع، و تجزیه و تحلیل جنبه‌های مختلف ویروس از جمله انتقال آن به چین کمک کنند. اما هر بار توسط چین از این کار پس زده شدند. سرانجام چین به تیم سازمان بهداشت جهانی اجازه ورود به این کشور را داد. دو دانشمند آمریکایی بخشی از این تیم بودند. گزارشی که به طور مشترک توسط چین و این تیم سازمان بهداشت جهانی صادر شد واکنش‌های چین را ستود.

سازمان بهداشت جهانی که با چین همسو و به آن نزدیک است، انتقاد روزافزونی را از سوی مقامات آمریکایی به خاطر ترویج مکرر اظهارات چین و نادیده گرفتن هشدارهای تایوان جلب کرده است. ترامپ این هفته اعلام کرد که بودجه سازمان جهانی بهداشت را به حالت تعلیق درآورده است.

مقامات چینی در اوایل شیوع بیماری، بررسی کردند که آیا شیوع این بیماری در آزمایشگاه ووهان بوده است یا خیر.

پمپئو در مصاحبه اخیر گفت « ما جواب سؤال درباره مبدا دقیق را نمی‌دانیم، اما این را می‌دانیم که نخستین بار نشانه‌های ویروس در حوالی موسسه ویروس‌شناسی ووهان رخ داده است و این را هم می‌دانیم که در آنجا ( آزمایشگاه  VSL-4) تحقیقات سطح بالا در خصوص ویروس‌ها انجام می‌شود. »

مقامات ارشد آمریکایی در روزهای اخیر برای اولین بار تأیید کردند که ایالات متحده در حال بررسی این مسئله است که آیا ویروس حزب کمونیست چین، از انستیتوی ویروس شناسی ووهان گرفته شده است یا خیر.

دونالد ترامپ روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت که ما در حال بررسی آن هستیم. وی گفت تحقیقات زیادی در حال انجام است و ما می خواهیم این موضوع را کشف کنیم.

براساس اسناد داخلی به دست آمده توسط اپک تایمز، مقامات چینی برای ماه‌ها تلاش کردند تا ماهیت واقعی ویروس را پنهان کنند.

ترامپ می‌گوید « تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که از هر کجا که آمده و به هر شکلی که آمده است، از چین آمده است، و ۱۸۴ کشور به دلیل آن رنج می‌برند. این خیلی بد است، اینطور نیست؟ این مشکل می‌توانست خیلی آسان حل شود، اگر در همان ابتدا اقدام می‌شد. »

مطالب دیگر:

چگونه استرس بچه‌ها را در مورد بیماری ناشی از کرونا کاهش دهیم؟

ویروس «حزب کمونیست چین» چیست و چگونه از آن در امان بمانیم؟

چگونه منطبق بودن با «حقیقت، نیک‌‌‌خواهی و بردباری» می‌‌‌تواند موجب حفظ سلامت در ما شود؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی