Search
Asset 2

پمپئو درباره «یک انتقال قدرت بی‌‌‏مشکل به دولت بعدی» توضیح داد

پمپئو درباره «یک انتقال قدرت بی‌‌‏مشکل به دولت بعدی» توضیح به شوخی به «انتقال قدرت بدون مشکل به دور دوم ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ» اشاره
(Jacquelyn Martin/POOL/AFP via Getty Images)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه شنبه در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز به اظهارات پیشین خود درباره انتقال قدرت ریاست جمهوری اشاره کرد که در آن، ظاهرا به شوخی به «انتقال قدرت بدون مشکل به دور دوم ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ» اشاره کرده بود.

پمپئو این سخنان را در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با تیم جو بایدن، نامزد حزب دموکرات مطرح کرده بود. او پس از اشاره به احتمال انتخاب دونالد ترامپ برای دور دوم ریاست جمهوری، بیان کرد که در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری نیز انتقال قدرت موفقیت آمیزی انجام خواهد گرفت. او در این باره گفت: «ما آماده هستیم. جهان هم اکنون نظاره گر وقایع کشور ماست. ما تمامی آرا را می شماریم. پس از اتمام این فرآیند آرای الکتورال مشخص خواهند شد. این فرآیندی است که در قانون اساسی ما به وضوح وجود دارد».

مایک پمپئو در ادامه اضافه کرد: «جهان باید اطمینان داشته باشد که اقدامات لازم برای انتقال قدرت فراهم خواهد شد، و وزارت امور خارجه چه امروز و چه در آینده در کنار رئیس جمهوری که ظهر روز ۲۰ ژانویه در کاخ سفید است به عملکردهای خود پایبند و در این کار موفق خواهد بود».

شوخی پمپئو درباره «انتقال قدرت بدون مشکل به دور دوم ریاست جمهوری دونالد ترامپ» تبدیل به یک موضوع جنجالی شد و برت بایر، مجری فاکس نیوز را به پرسش درباره جدی بودن این حرف واداشت.

پمپئو در پاسخ به بایر گفت: «ما یک انتقال قدرت بی‌‌‌‌‌‏مشکل خواهیم داشت، و این به انتخاب مردم در پایان شمارش آرا بستگی دارد». او سپس سخنان خود در کنفرانس خبری درباره وجود فرآیند انتخاباتی در قانون اساسی و «اهمیت رای الکتورال» را تکرار کرد. او ادامه داد: «هر کس که ظهر روز ۲۰ ژانویه به کاخ سفید راه پیدا کند تمامی ابزار کار را در اختیار خواهد داشت، و ما حتی برای یک لحظه امنیت مردم آمریکا را فراموش نمی‌‌‌‌‌‏کنیم».

پومپئو درباره «یک انتقال قدرت بی‌‌‏مشکل به دولت بعدی» توضیح به شوخی به «انتقال قدرت بدون مشکل به دور دوم ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ» اشاره
پرزیدنت دونالد ترامپ و نامزد حزب دموکرات، جو بایدن (منبع: Getty Images)

در یک مصاحبه جداگانه با تونی پرکینز، مجری محافظه کار رادیو، مایک پومپو با اشاره به پیروزی احتمالی جو بایدن گفت: «دشمنان ما باید بدانند که ما آماده هستیم و تا ماه ژانویه به طور مداوم به کارمان ادامه می‌‌‌‌‌‏دهیم. سپس در روز ۲۰ ژانویه فرآیند انتقال قدرت را خواهیم داشت. انتقال قدرت، همانطور که امروز در کنفرانس خبری به آن اشاره کردم، یا به دور دوم ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ خواهد بود یا به دولتی که توسط جو بایدن، نخست وزیر پیشین هدایت می‌‌‌‌‌‏شود».

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز همچنان برنده مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۰ را تعیین نکرده است و تا زمان برطرف شدن چالش‌‌‌‌‌‏های قانونی، اتمام شمارش آرا و رای دهی کالج الکتورال از اعلام برنده خودداری خواهد کرد.

تیم قانونی دونالد ترامپ شمار زیادی از پرونده های قضایی را به دلیل بی نظمی های‌‌‌‌‌‏انتخاباتی در ایالات چرخشی تنظیم کرده است.

روز شنبه تعدادی از رسانه های جریان اصلی جو بایدن را پیروز انتخابات اعلام کردند، و شخص بایدن هم همان روز در یک سخنرانی ادعای پیروزی کرد.

ادعای بایدن مبنی بر کسب عنوان «رئیس جمهور منتخب» با انتقاد از دونالد ترامپ همراه بود، که در یک بیانیه برخی از رسانه‌‌‌‌‏ها را به تلاش برای نادیده گرفتن بی نظمی‌‌‌‌‏های انتخاباتی و تثبیت زودهنگام پیروزی بایدن متهم کرد. ترامپ در این باره گفت: «ما همگی می‌‌‌‌‏دانیم که چرا بایدن تلاش دارد خود را به عنوان برنده معرفی کند، و چرا طرفداران او در رسانه به شدت در این کار به او کمک می‌‌‌‌‏کنند: آنها نمی‌‌‌‌‏خواهند حقیقت فاش شود. مردم آمریکا حق یک انتخابات صادقانه را دارند. این یعنی تمامی آرای قانونی باید شمرده شود و تمامی آرای غیر قانونی را باید نادیده گرفت. این تنها راهی است که می‌‌‌‌‏توانیم از اعتماد مردم به انتخابات اطمینان حاصل کنیم».

بایر همچنین از پومپئو درباره گزارشاتی مبتنی بر تماس تیم انتقال قدرت بایدن با دیپلمات‌‌‌‌‏های خارجی، و تناقض این کار با قانون لوگان سوال کرد؛ قانونی که مذاکره افراد غیر مسئول با دولت‌‌‌‌‏های خارجی را غیر قانونی می‌‌‌‌‏داند. پومپئو در این باره و با اشاره به قانون لوگان پاسخ داد: «من همیشه درباره تماس افراد با رهبران دولت‌‌‌‌‏های خارجی و ارسال سیگنال‌‌‌‌‏های اشتباه، یا تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن سیاست خارجی ایالات متحده و تناقض آن با پیش نیازهای قانونی نگران هستم. امیدوارم که این افراد با مکالمات و تماس‌‌‌‌‏های خود قانون لوگان را نقض نمی‌‌‌‌‏کنند. مطمئنم که وزارت دادگستری ما به خوبی این اتفاقات را تحت نظر دارد».

پمپئو ادامه داد که نگرانی اصلی وی درباره سیاست خارجی دولت بایدن، «بازگشت به سیاست مماشات» و «هدایت از پشت» دولت باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده است.

پمپئو همچنین حزب کمونیست چین را به عنوان بزرگ‌‌‌‌‏ترین تهدید برای امنیت آمریکا شناسایی کرد. او در این باره گفت: «زمانی که به چالش‌‌‌‌‏های پیش روی آمریکا در پنج یا ۱۰ سال آینده فکر می‌‌‌‌‏کنم، حزب کمونیست چین در مرکز این تهدیدها قرار دارد. آنها در کشور ما هستند و طرز فکر ما درباره دنیا را تغییر داده‌‌‌‌‏اند. آنها از فناوری‌‌‌‌‏های بسیار پیشرفته‌‌‌‌‏ای برخوردار هستند. آنها با سرقت مالکیت معنوی فناوری‌‌‌‌‏های ما میلیون‌‌‌‌‏ها شغل را در کانزاس، آیووا و میشیگان نابود کرده‌‌‌‌‏اند. ما نباید اجازه این کار را بدهیم، و پرزیدنت ترامپ برای شناسایی این تهدید به دنیا کارهای بسیار مهمی کرده است».

پمپئو در پاسخ به امکان دریافت گزارش امنیتی روزانه ریاست جمهور (PDB) توسط جو بایدن گفت: «من تصمیم برای مناسب بودن این کار را به دیگران می‌‌‌‌‏سپارم».

مطالب دیگر:

اپک‌تایمز تا زمان روشن شدن نتیجه دعاوی حقوقی، برنده انتخابات را اعلام نمی‌کند

تحقیقات نشان می‌دهد که ده‌ها هزار برگ رای در پنسیلوانیا زودتر از تاریخ ارسال دریافت شده‌‏اند

مسئول رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در وزارت دادگستری آمریکا استعفا داد

سردرگمی درباره نتیجه انتخابات آمریکا: آنچه درباره وضعیت شکایت در ایالت‌‌‌‏های کلیدی باید بدانید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی