Search
Asset 2

پنتاگون فروش ۸ میلیارد دلاری جنگنده‌های اف۱۶ به تایوان را تأیید کرد

(Ints Kalnins/Reuters )
(Ints Kalnins/Reuters )
(Ints Kalnins/Reuters )

آژانس همکاری‌های امنیتی دفاعی آمریکا، روز ۲۰ آگوست در اطلاعیه‌ای رسمی به کنگره گفت که وزارت امور خارجه ایالات متحده فروش ۸ میلیون دلاری هواپیماهای جنگنده اف ۱۶ به تایوان را تصویب کرده است.

این آژانس در بیانیه ای گفت، این توافق احتمالی مربوط به ۶۶ هواپیما ، ۷۵ موتور جنرال الکتریک و سایر سیستم‌ها است. این نهاد افزود که این خدمات به منافع ایالات متحده خدمت می کند و به تایوان کمک می کند تا یک نظام دفاعی قابل اعتماد داشته باشد.

چین پیش از این فروش گسترده نظامی ایالات متحده به تایوان را محکوم کرده بود و درباره « اقدامات متقابل » نامشخص هشدار دارده بود.

رئیس کمیته روابط خارجی سنا، جیم ریش، که یک جمهوری خواه است، از فروش پیشنهادی جت‌های لاکهید مارتین اف ۱۶ به تایوان استقبال کرده است.

وی در بیانیه اخیر گفت « این جنگنده‌ها برای بهبود توانایی تایوان در دفاع از فضای هوایی مستقل خود، که تحت فشار فزاینده چین است، بسیار مهم هستند. »

وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو روز دوشنبه به فاکس نیوز گفت دونالد ترامپ هفته گذشته به کنگره از این فروش نظامی خبر داد.

پمپئو گفت که فروش « مطابق با سیاست گذشته ایالات متحده بوده است و ایالات متحده به سادگی تعهداتی را که ما به همه طرف‌ها انجام داده ایم به عمل می آورد. »

رئیس جمهور تایوان اظهار داشت، این فروش به تایوان کمک می کند تا نیروی هوایی جدیدی بسازد و ظرفیت دفاع هوایی خود را افزایش دهد.

تسای اینگ-ون ، رئیس جمهور تایوان، در پستی در فیس بوک گفت که از حمایت مستمر واشنگتن از دفاع ملی تایوان سپاسگزار است.

وی گفت « با داشتن ظرفیت دفاع از خود، مطمئناً تایوان از صلح و ثبات منطقه‌ای در هنگام مواجهه با چالش‌های امنیتی اطمینان حاصل می کند. »

تایوان در میان افزایش تنش‌های نظامی با چین از بزرگترین افزایش هزینه دفاعی خود در بیش از یک دهه گذشته پرده برداشت.

در پکن سخنگوی وزارت امور خارجه چین با تکرار تهدید برای اعمال تحریم بر شرکت‌های آمریکایی که به تایوان اسلحه می‌فروشند گفت: این فروش‌ها دخالت جدی در امور داخلی چین و نقض حاکمیت چین است.

روابط چین و تایوان متشنج است. زیرا پکن این جزیره را استان جدا شده می داند که باید به سرزمین اصلی چین بپیوندد و در صورت لزوم برای این منظور به نیروی نظامی متوسط می‌شود. با این حال، تایوان یک کشور مستقل به طور واقعی و دارای مقامات منتخب، قانون اساسی، نیروی نظامی و ارزی است.

مطالب دیگر:

دولت آمریکا از چین خواست اشتباه سرکوب تیان‌آن‌من را تکرار نکند

ترامپ : با هوآوی وارد تجارت نخواهم شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی