logo_eet

پنتاگون می‌گوید با ادامه جنگ در اوکراین، نیروهای روسی از روحیه ضعیفی برخوردارند

نشست خبری جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون، در ۷ مارس ۲۰۲۲ در پنتاگون در آرلینگتون، ویرجینیا. (Alex Wong/Getty Images)
نشست خبری جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون، در ۷ مارس ۲۰۲۲ در پنتاگون در آرلینگتون، ویرجینیا. (Alex Wong/Getty Images)

پنتاگون می‌گوید با گذشت یک ماه از حضور نیروهای روسی در اوکراین، ضعف روحیه به مشکل فزاینده‌ای برای آنان تبدیل شده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، در نشستی خبری گفت: «نشانه‌های محکمی داریم که ضعف روحیه به مشکل فزاینده‌ای در بین نیروهای روسی تبدیل شده است که در اوکراین می‌جنگند و با گذشت زمان و ادامه شکست‌های آنان در دستیابی به پیشرفت زمینی مدنظرشان، شاهد نشانه‌های بیشتری بودیم که حفظ روحیه و انسجام واحدها برایشان یک مسئله است.»

او گفت مدتی است که نیروهای روسی با تدارکات و پایداری مشکل دارند که عمدتاً به دو دلیل است: برنامه‌ریزی درستی نداشته‌اند و اوکراینی‌ها تلاش‌های خود را روی تجدید تدارکات متمرکز کرده‌اند.

کربی به خبرنگاران گفت: «می‌دانیم که هم‌چنان با مشکلات سوخت‌رسانی به تمام نیروهای خود مواجه هستند … هنوز هم با مسئله غذا درگیر هستند. منظورم این است که خودتان فیلم غارت فروشگاه‌های مواد غذایی توسط سربازان روسی را دیده‌اید. بنابراین هنوز در تأمین غذای برخی از نیروهای خود با مشکل مواجه هستند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در ماه فوریه دستور حمله به اوکراین را صادر کرد که دولت روسیه آن را «عملیات نظامی ویژه» توصیف کرد.

سازمان ملل متحد اعلام کرد که تا ۲۲ مارس، ۹۷۷ کشته و ۱۵۹۴ زخمی غیرنظامی در اثر اقدامات نظامی روسیه در اوکراین ثبت کرده است که عمدتاً ناشی از گلوله‌باران و حملات هوایی است.

با این حال، سازمان ملل متحد معتقد است که ارقام واقعی «به‌طور قابل توجهی بالاتر هستند.»

داده‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که از زمان آغاز جنگ، بیش از ۳.۶ میلیون نفر از اوکراین فرار کرده‌اند.

ظاهراً سرعت نیروهای روسی به دلیل مسائل تدارکاتی و مقاومت غیرمنتظره طرف اوکراینی، گرفته شده است.

ویکتور زولوتوف، رئیس گارد ملی روسیه و محافظ شخصی سابق پوتین، چند روز پیش اعتراف کرد که عملیات نظامی کندتر از آن چیزی است که انتظارش را داشتند.

زولوتوف در اظهاراتی که در ۲۰ مارس در وب‌سایت گارد ملی روسیه منتشر شد، گفت: «همه چیز به آن سرعتی که می‌خواهیم پیش نمی‌رود» و افزود: «اما قدم‌به‌قدم به سمت هدف خود پیش می‌رویم و پیروزی از آن ما خواهد بود.»

نیروهای اوکراینی توانستند با کمک ایالات‌متحده و سایر متحدهای غربی، از جمله مقادیر زیادی موشک‌های ضدتانک و ضدهوایی و سایر تسلیحات، مقاومت مؤثری را سازماندهی کنند.

کربی می‌گوید اوکراینی‌ها نیز ضدحمله‌هایی را در برخی مناطق انجام داده‌اند و سعی کرده‌اند سرزمین‌های خود را پس بگیرند.

او می‌گوید: «اکنون آن‌ها را در برخی مناطق دیده‌ایم، به ویژه در جنوب، نزدیک خرسون. سعی کرده‌اند، قلمروی خود را پس بگیرند.»

او افزود: «خود اوکراینی‌ها چند روز پیش گفتند در حال برنامه‌ریزی برای ضدحمله هستند. و بنابراین، فکر می‌کنم نشانه‌هایی دیده‌ایم که دارند در این مسیر حرکت می‌کنند.»

مطالب دیگر:

لودون: کمونیست‌ها می‌گویند ملحدند اما در واقع شیطان‌پرست هستند

کارشناس: جنگ اوکراین فرصت‌های اقتصادی برای رژیم چین به ارمغان می‌آورد

جمهوری‌خواهان قصد دارند درباره ماجرای لپ تاپ هانتر بایدن تحقیق کنند

 

 

اخبار مرتبط