Search
Asset 2

پنس و پمپئو: آزادی مذهب، بالاترین اولویت در آمریکا

مایک پنس، معاون رییس‌‏جمهور در اولین نشست مربوط به پیشبرد آزادی مذهب در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن، ۲۶ ژوییه ۲۰۱۸ (Alex Wong/Getty Images)
مایک پنس، معاون رییس‌‏جمهور در اولین نشست مربوط به پیشبرد آزادی مذهب در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن، ۲۶ ژوییه ۲۰۱۸ (Alex Wong/Getty Images)
مایک پنس، معاون رییس‌‏جمهور در اولین نشست مربوط به پیشبرد آزادی مذهب در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن، ۲۶ ژوییه ۲۰۱۸ (Alex Wong/Getty Images)

آزادی مذهب برای ایالات متحده اساسی و برای کل جهان خوب است.

این‌‌‏ها اظهارات «مایک پنس»، معاون رئیس‏ جمهور و «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در آخرین روز نشست برگزار شده از طرف وزارت امور خارجه آمریکا  بود.

پنس در ۲۶ ژوییه در وزارت امور خارجه جهت پیشبرد آزادی مذهبی گفت: «کشور‌‌‏هایی که آزادی مذهبی را نفی می‌‌‏کنند، در بین شهروندان خود رادیکالیسم و خشم را پرورش می‌‌‏دهند …  آنها بذر‌‌‏های خشونت را در مرز‌‌‏های خود می‌‌‏کارند – خشونتی که اغلب به همسایگان و سراسر جهان سرایت می‌‌‏کند.»

او گفت که ۸۳ درصد از جمعیت جهان در کشور‌‌‏هایی زندگی می‌‌‏کنند که یا آزادی‌‌‏ مذهب مورد تهدید قرار می‌‌‏گیرد، یا حتی ممنوع هستند.

پنس به احترام به آزادی مذهب در تاریخ آمریکا اشاره کرد. وی گفت: «بنیانگذاران آمریکا آزادی مذهب را به عنوان آزادی اولیه در قانون اساسی ثبت کرده‌‌‏اند. ما در این زمینه همیشه نمونه برتر در جهان بوده و خواهیم بود»

او افزود: «حق ایمان داشتن یا نداشتن از پایه‌‌‏ای‌‌‏ترین آزادی‌‌‏ها است. وقتی که آزادی مذهب نفی یا تخریب می‌‌‏شود، می‌‌‏دانیم که آزادی‌‌‏های دیگر نیز همچون آزادی بیان، مطبوعات، اجتماع و حتی موسسات دموکراتیک در معرض خطر قرار می‌‌‏گیرند … پمپئو گفت که آزادی مذاهب اولویت اصلی اداره این دولت است.»

وی در پایان رویداد اعلام کرد که «اولین بار است که چنین رویداد سه روزه‌‌‏ای برگزار می‌‌‏شود و یک رویداد سالانه خواهد شد.» و افزود که بیشتر از ۸۰ نماینده خارجی و رهبران مذهبی از سراسر دنیا به این هیئت پیوسته‌‌‏اند. رهبران مذهبی با گروه‌‌‏های جامعه مدنی همکاری می‌‌‏کنند که اغلب در صف مقدم گزارش و پاسخ به موارد تعصب و آزار و اذیت مذهبی هستند.

پمپئو گفت: «از آغاز دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، او دولتش را برای پیشبرد دفاع از حقوق آزادی مذهب در آمریکا و خارج از کشور هدایت کرده است. زیرا آزادی مذهب یک حق جهانی است که خداوند به مردم اعطا کرده است.»

وی گفت دولت ترامپ متعهد به پیشبرد آزادی مذهبی است و چندین طرح را رهبری می‌‌‏کند.

مطلب دیگر: نوزده سال آزار و شکنجه فالون گونگ؛ جنایات رژیم کمونیست چین هنوز ادامه دارد

برنامه‌‌‏های عملی

مهمترین نتایج این هیئت ، اعلامیه پوتوماک و طرح عملی پوتوماک بود.

پمپئو گفت: «این اعلامیه یک تائیدیه رسمی است که ایالات متحده «آزادی مذهب را جدی می گیرد» که ما با دیگران در سراسر دنیا برای کمک به افرادی که به دلیل مذهبشان مورد حمله قرار گرفته‌‌‏اند همکاری خواهیم کرد. همچنین از رهبران سراسر دنیا انتظار داریم که آن را اولویت خود قرار دهند.

طرح عملی راهکاری را فراهم می‌‌‏کند که جامعه بین‌‌‏المللی و دولت‌‌‏ها می‌‌‏توانند برای محافظت از آزادی مذهبی و حفاظت از جوامع مذهبی آسیب پذیر در کشور‌‌‏های خود اقداماتی بیشتر انجام دهند.

وزارت امور خارجه یک صندوق بین‌‌‏المللی آزادی مذهب جدیدی را ایجاد کرده است، که یک صندوق مشترک با سایر کشور‌‌‏ها است، تا از قربانیان آزار و شکنجه مذاهب حمایت کند.

دولت همچنین یک برنامه ۱۰ روزه ایجاد کرده است که همه کسانی که در صف مقدم آزادی مذهبی در ایالات متحده کار می‌‌‏کنند را گرد هم آورد. این برنامه بر ترویج چندگانگی مذهبی و حفاظت از حقوق اقلیت‌‌‏های مذهبی تمرکز خواهد کرد.

دولت همچنین در حال آماده شدن برای حمایت ازاجرای طرح پاسخ گویی به خشونت علیه نسل کشی و واکنش به آزار و اذیت است که جوامع از آن رنج می برند.

پمپئو گفت: «در حالیکه به نسل کش داعش در عراق تمرکز کرده‌‌‏ایم، امیدواریم که این برنامه به قربانیان بسیاری در نقاط مختلف کمک کند.»

پمپئو با «باورنکردنی» خواندن این هیئت، آن را ستود و افزود که «در کارهایی که انجام داده‌‌‏ایم واقعا ارزشی ماندگار وجود دارد.»

چین از جمله کشورهای نگران کننده

وزارت امور خارجه همچنین چندین اظهار نظر در مورد کشورهای نگران کننده، از جمله چین را منتشر کرد که در آن تعصب یا آزار و اذیت مذهبی ادامه دارد.

بیانیه چین اظهار کرد: «ما عمیقا نگران محدودیت‌‌‏های قابل توجهی در مورد آزادی مذهبی در چین هستیم و از دولت چین خواسته‌‌‏ایم که به حقوق بشر برای همه افراد احترام بگذارد … بسیاری از اعضای گروه‌‌‏های اقلیت مذهبی در چین از جمله اویغور‌‌‏ها، هویی و مسلمانان قزاق، بودایی‌‌‏های تبت، کاتولیک‌‌‏ها، پروتستان‌‌‏ها و تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ با سرکوب و تبعیض شدید به دلیل اعتقاداتشان مواجه هستند.»

«ما قویا از دولت چین خواستار حمایت از آزادی مذهبی برای همه افراد و احترام به حقوق بشر همه اعضای گروه های مذهبی با توجه به تعهدات بین المللی چین برای احترام به آزادی مذهب هستیم.»

مطالب دیگر:

رشد اقتصادی ۴.۱ درصدی در آمریکا، سریع‌‏ترین میزان رشد از سال ۲۰۱۴

اصلاحات و ایدئولوژی شکست‌‌‌‌‏خورده گورباچف

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی