logo_eet

پنگ شوای کجاست؟ افزایش نگرانی‌ها از بابت تنیس‌باز مفقودالاثر چینی

پنگ که سابقاً بازیکن برتر تنیس دو نفره بوده است، طی اقدامی نادر با طرح ادعای تعرض جنسی علیه یکی از مقامات عالی‌رتبه بازنشسته حزب کمونیست
شوای پنگ، تنیس‌باز چینی (Maddie Meyer/Getty Images)

در پی پیوستن سازمان ملل و کاخ سفید در ۱۹ نوامبر به گروهی از نهادها و افرادی که خواهان مدرکی مبنی بر موقعیت مکانی تنیس‌باز چینی پنگ شوای هستند، فشارها بر رژیم چین رو به افزایش است.

پنگ که سابقاً بازیکن برتر تنیس دو نفره بوده است، طی اقدامی نادر با طرح ادعای تعرض جنسی علیه یکی از مقامات عالی‌رتبه بازنشسته حزب کمونیست چین در ۲ نوامبر، از انظار عمومی ناپدید شد. این بازیکن ۳۵ ساله طی پیامی در یکی از شبکه‌های اجتماعی، نخست وزیر پیشین کشور ژانگ گائولی را متهم کرد که چندین سال پیش او را مجبور به رابطه جنسی کرده است و افزود پس از واقعه یادشده، به صورت ناپیوسته با رضایت طرفین با یکدیگر رابطه داشته‌اند.

پنگ در بخش نظرات پیام خود که اکنون پاک شده است، خطاب به فرد متهم گفت: «می‌دانم که انکار خواهی کرد و به دنبال تلافی از من خواهی بود». این پیام ۱،۵۰۰ کلمه‌ای پس از نیم ساعت حذف شد اما ادعاهای یادشده در فضای مجازی شدیداً سانسورشده این کشور مجدداً پدیدار شد.

روز جمعه کاخ سفید از دولت چین خواستار ارائه «مدرک مستقل و قابل اثبات» از موقعیت مکانی و امنیت پنگ شد.

سخنگوی کاخ سفید، جن ساکی گفت: «عمیقاً از بابت گزارشاتی که ظاهراً حاکی از مفقودی پنگ شوای در پی اتهام تعرض جنسی علیه یکی از مقامات ارشد جمهوری خلق چین هستند، نگران هستیم».

ساکی گفت: «ما همواره حامی آزادی بیان هستیم و می‌دانیم که جمهوری خلق چین به هیچ‌توجه انتقاد را برنمی‌تابد و سابقه ساکت کردن کسانی را که زبان به اعتراض می‌گشایند، در کارنامه خود دارد و ما همواره چنین اقداماتی را محکوم می‌کنیم».

سخنگوی کمسیر ارشد حقوق بشر سازمان ملل، لیز تورسل روز جمعه طی یک جلسه‌ خبری در شهر ژنو خواستار اجرای «تحقیقاتی کاملاً شفاف درباره اتهام تعرض جنسی او» شد.

رژیم چین اتهام یادشده را نپذیرفته و درباره آن هیچ اظهار نظری نداشته است. سخنگوی وزیر امور خارجه چین، ژائو لیجان روز جمعه در یک جلسه مطبوعاتی گفت این موضوع یک مسئله دیپلماتیک نیست و از اظهار نظر درباره آن خودداری کرد.

در ۱۷ نوامبر رسانه دولتی چین تصویری مشکوک از یک ایمیل از پنگ به رئیس انجمن تنیس بانوان، استیو سیمون منتشر کرد که در آن گفته می‌شود اتهامات تعرض جنسی حقیقت ندارند و حال او خوب است. این ایمیل مشکوک فقط در رسانه‌های انگلیسی‌زبان منتشر شده است.

این پاسخ مشکوک تنها افزایش تردیدها را به همراه داشت.

سیمون طی بیانیه‌ای در روز چهارشنبه گفت: «بیانیه‌ای که امروز رسانه‌های دولتی چین درباره پنگ شوای منتشر کرده‌اند فقط نگرانی من از بابت امنیت و موقعیت مکانی او را دوچندان کرده‌ است».

در این بیانیه آمده است: «انجمن تنیس بانوان و سایر جهان باید مدرکی مستقل و قابل اثبات مبنی بر امنیت او ببینند. من به دفعات تلاش کرده‌ام از طریق راه‌های ارتباطی مختلف با او تماس بگیرم اما موفق نشده‌ام».

سیمون روز ۱۸ نوامبر طی مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت تور مسابقات تنیس لغو تورنمنت‌های چین را که ده‌ها میلیون دلار ارزش دارند، بررسی خواهد کرد.

سناتور تد کروز (جمهوری‌خواه، تگزاس) از اظهارات سیمون تقدیر کرد.

او روز جمعه در صفحه توییتر خود نوشت: «استیو سیمون و @WTA (انجمن تنیس بانوان) مثالی نادر از ایستادگی در برابر جنایات بی‌شرمانه و تخلفات حقوق بشری حزب کمونیست چین را به نمایش گذاشته‌اند».

مطالب دیگر:

مشاور اقتصادی دوره اوباما درباره تورم «نهادینه‌شده» ناشی از طرح‌های دولت بایدن هشدار داد

بایدن در حالی که تحت کولونوسکوپی قرار می‌گیرد، قدرت را به معاونش هریس منتقل می‌کند

سازمان غذا و دارو خواستار مهلت ۵۵ ساله به‌منظور انتشار کامل داده‌های واکسن کرونای فایزر شد

اخبار مرتبط