Asset 2

بایدن: حق با پوتین است که روابط روسیه و ایالات متحده در «پایین‌ترین حد» خود در چند سال اخیر قرار دارد

پوتین حق با پوتین است که روابط روسیه و ایالات متحده در «پایین‌ترین حد» خود در چند سال اخیر قرار دارد قرار نیست جلوی دوربین قرار بگیریم و
(Alexei Danichev/Sputnik/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اظهارات ولادیمیر پوتین مبنی بر کاهش سطح روابط ایالات متحده و روسیه را تأیید کرد.

بایدن در جمع خبرنگاران اجلاس سران جی‌‌۷ که در بریتانیا برگزار شد، اعلام کرد: «بگذارید واضح بگویم که حق با او (پوتین) است که روابط میان این دو کشور کاهش پیدا کرده است. این موضوع، بستگی به تبعیت پوتین از هنجارهای بین‌المللی دارد که در بسیاری از موارد، او خودسرانه عمل می‌کند.»

اشاره بایدن به مصاحبه هفته قبل پوتین با شبکه ان بی سی بود: «ما روابط دوطرفه‌ای داریم که طی سالیان اخیر، به پایین‌ترین حد خود رسیده است.»

بایدن اذعان داشت که به دنبال خلق نزاع جدید با روسیه نیست و دو طرف، می‌توانند در پاره‌ای از مسائل به توافق‌های مشخصی دست یابند.

بایدن در روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: «اول اینکه، ما در پی حل آن دسته از اعمالی هستیم که فکر می‌کنیم خلاف عرف بین‌‌الملل هستند. دوماً، ما می‌توانیم با هم کار کنیم. بهتر است بگویم اگر الگوی استراتژیک خاصی برای همکاری متقابل فراهم شود، از آن استقبال خواهیم کرد. ما در زمینه‌های مختلفی می‌توانیم همکاری کنیم که یکی از آن‌ها مربوط به حوزه تغییرات اقلیمی است.»

طی ماه‌های اخیر، ایالات متحده، تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه به علت حملات سایبری به شرکت نرم‌افزاری سولار ویندز اعمال کرد. طی این حمله سایبری، چندین آژانس فدرال تحت تأثیر قرار گرفتند. از طرف دیگر، بحث مداخله روسیه در انتخاب اخیر ریاست جمهوری ایالات متحده نیز مطرح بود.

بایدن هم‌چنین به این پرسش جرج استفاناپولوس از شبکه ای بی سی مبنی بر «قاتل بودن» پوتین پاسخ داد: «بله، من هم همین‌طور فکر می‌کنم.»

پوتین طی مصاحبه‌ای که هفته گذشته با شبکه ان بی سی داشت، ادعا کرد که نظر بایدن «به هیچ وجه باعث نگرانی‌اش نمی‌‌شود.»

پوتین گفت: «در طول دوران ریاست جمهوری‌ام، بنا به دلایل و پیش‌زمینه‌های گوناگون، از جهات و زمینه‌های مختلفی مورد حمله قرار گرفته‌ام. هر قدر هم این هجمه‌ها شدید باشند، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرم.

هفته بعدی، بایدن با پوتین دیدار خواهد کرد. با این وجود، هیچ کدام از دو طرف، کنفرانس مطبوعاتی مشترک نخواهند داشت، اقدامی که بایدن از آن استقبال کرده است.

بایدن در روز یکشنبه گفت: «قرار نیست جلوی دوربین قرار بگیریم و همدیگر را مورد تمسخر قرار دهیم یا ببینیم چه کسی سخنرانی بهتری خواهد داشت. هدف ما، ایجاد شفافیت در جهت بهبود روابط با روسیه است.»

نشست مطبوعاتی ترامپ و پوتین در سال ۲۰۱۸، موجی از انتقادات از جانب رسانه‌های جریان اصلی را به همراه داشت. این انتقادات، همزمان با افزایش گمانه‌زنی‌ها مبنی بر دخالت کرملین درانتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به نفع ترامپ بود. با این حال، ترامپ، این ادعا را توهمی بیش ندانست. بعدها، طبق تحقیقات مشاور ویژه این پرونده، رابرت مولر، مشخص شد که هیچ توطئه‌ای در رابطه با کارزار انتخاباتی ترامپ با پوتین صورت نگرفته است.

بایدن در ادامه افزود: «من نمی‌خواهم خودم را درگیر مزخرفاتی از قبیل نحوه دست دادن، طرز ایستادن، شکل صحبت کردن و مواردی مشابه کنم. اکنون، فرصت آن فرا رسیده که من و او بگوییم که جلسه‌مان در چه موردی است. هدف من همین است.»

پوتین و بایدن در تاریخ ۱۶ ژوئن در ژنو سوئیس با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.

مطالب دیگر:

درگیری دیپلمات‌های چین و ایالات‌متحده بر سر حقوق بشر و منشأ پاندمی کووید۱۹

تگزاس برداشت اجباری اعضای بدنِ تمرین‌کنندگان مدیتیشن فالون گونگ به‌دست رژیم چین را محکوم می‌کند

برگزاری جلسه فوری توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در مورد مسئله التهاب قلبی نادر پس از واکسیناسیون

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی