Asset 2

بایدن در تماس تلفنی با پوتین خواستار کاهش تنش با اوکراین شد

پوتین روسیه در هفته‌های اخیر نیروهایش را در مرز خود با اوکراین جمع‌آوری کرده است و تخمین زده می‌شود بیش از ۹۰هزار نیرو در امتداد مرز و در کری
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا (Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه یک تماس تلفنی ۵۰ دقیقه‌ای با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشت.

بر اساس بیانیه جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، بایدن در این تماس از پوتین خواست تا تنش‌ها را با اوکراین کاهش دهد و به صراحت گفت که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، ایالات متحده و متحدان و شرکای آن قاطعانه پاسخ خواهند داد.

بایدن همچنین حمایت خود را از دیپلماسی پیش از مذاکرات دوجانبه در سطح عالی بین روسیه و ایالات متحده که قرار است در هفته ۱۰ ژانویه در ژنو برگزار شود، ابراز کرد. اینها شامل گفتگو درباره ثبات استراتژیک و همچنین شورای ناتو-روسیه و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا خواهد بود.

بایدن بار دیگر تاکید کرد که پیشرفت اساسی در این گفتگوها تنها در محیط تنش‌زدا می‌تواند رخ دهد، نه محیطی پرتنش‌.

روسیه در هفته‌های اخیر نیروهایش را در مرز خود با اوکراین جمع‌آوری کرده است و تخمین زده می‌شود بیش از ۹۰هزار نیرو در امتداد مرز و در کریمه داشته باشند.

در اوایل ماه جاری، مسکو پیش نویسی از اسناد امنیتی را ارائه کرد که در آن از ناتو خواسته بود عضویت اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق را رد کند و استقرار نظامی خود در اروپای مرکزی و شرقی را متوقف کند.

ایالات متحده و متحدانش با استناد به اصل ناتو مبنی بر آزاد بودن عضویت برای هر کشور واجد شرایط، از ارائه هرگونه تضمینی به روسیه خودداری کرده اند.

تماس روز پنجشنبه دومین باری است که بایدن به پوتین هشدار داد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، ایالات متحده با متحدانش برای اعمال تحریم‌های شدید علیه روسیه هماهنگ خواهند شد.

این دو رهبر آخرین بار طی یک تماس در ۷ دسامبر صحبت کردند.

بایدن گفته است که اعزام نیرو به اوکراین در صورت تهاجم روسیه «روی میز نیست». اما مقامات کاخ سفید گفته‌اند که «اقدامات دیگر» می‌تواند شامل ارسال تجهیزات دفاعی اضافی برای اوکراینی‌ها و تقویت متحدان ناتو در جناح شرقی روسیه با قابلیت‌های بیشتر در صورت تصمیم روسیه برای حمله باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه اوکراین، چهارشنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برای هماهنگی و مشورت در مورد طیف وسیعی از موضوعات از دیدگاه دولت اوکراین صحبت کرد.

مقامات آمریکایی همچنین گفته‌اند که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، تحریم‌های اعمال شده بسیار فراتر از آنچه در سال ۲۰۱۴ اجرا شد خواهد بود.

مطالب دیگر:

میشل لیان، رقصنده‌‌‌‌‏ای با حرکاتی معجزه‌‌‌‌‏آسا

پیشنهاد فائوچی برای اجباری شدن واکسن در پروازهای داخلی رد شد

سیاست‌های قرنطینه و استفاده مداوم از ماسک منجر به بهره هوشی پایین کودکان می‌شود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی