Asset 2

آمریکا هشدار داد که حمله پکن به تایوان «اشتباهی جدی» است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز ۱۱ آوریل گفت که حمله به تایوان «یک اشتباه جدی» برای رژیم چین خواهد بود و در مورد
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده (Alexander Drago/Pool/AFP via Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز ۱۱ آوریل گفت که حمله به تایوان «یک اشتباه جدی» برای رژیم چین خواهد بود و در مورد تهدیدهای روزافزون پکن علیه این جزیره «ابراز نگرانی واقعی» کرد.

او در مصاحبه با شبکه NBC در پاسخ به این سوال که آیا اگر رژیم چین به زور تایوان را تصرف کند، ایالات متحده پاسخ نظامی می‌دهد یا خیر، گفت که «نمی‌خواهد وارد فرضیات شود.»

بلینکن تصریح کرد که بر اساس قانون روابط تایوان، ایالات متحده متعهد شده است تا از توانایی این کشور برای دفاع از خود و حفظ صلح و امنیت در منطقه غرب اقیانوس آرام اطمینان حاصل کند. «در چنین شرایطی، کسی که بخواهد به زور وضع موجود را تغییر دهد اشتباه جدی مرتکب خواهد کرد.»

رژیم چین که تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند، در ماه‌های اخیر تجاوزات نظامی خود به این جزیره را افزایش داده است، که به گفته برخی تحلیلگران این آزمایشی برای دولت بایدن است تا دیده شود آیا برای پاسخگویی اقدام مشخصی انجام می‌دهد یا خیر. در سال جاری ارتش چین چندین هواپیما را به طور روزانه به منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان فرستاده است.

بلینکن همچنین با انتقاد از واکنش اولیه پکن در مواجهه با ویروس حزب کمونیست چین (ویرس کرونا)، گفت که پکن آنچه را که لازم بود انجام نداد، و باعث از کنترل خارج شدن این ویروس شد.

بلینکن گفت رژیم چین آنچه لازم بود را انجام نداد و در زمان لازم امکان دسترسی به کارشناسان بین المللی و اشتراک گذاشتن اطلاعات را فراهم نکرد تا شفافیت واقعی ایجاد شود.

او گفت اکنون لازم است یک سیستم جهانی با امنیت قوی‌تر ایجاد شود تا اطمینان حاصل شود که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود. «به این معنا که تعهد واقعی به شفافیت، بهاشتراک‌گذاری اطلاعات و دسترسی کارشناسان وجود داشته باشد، و سازمان بهداشت جهانی تقویت و اصلاح شود تا بتواند این کار را انجام دهد و چین باید در این امر سهیم باشد.»

او تأکید کرد که جهان باید به چگونگی پیدایش ویروس حزب کمونیست  بپردازد «تا بتواند بهترین راهکار را برای جلوگیری از وقوع مجدد آن اتخاذ کند.»

گزارش اخیر درباره ریشه ویروس، تهیه شده توسط تیمی از دانشمندان چینی و متخصصان خارجی که توسط سازمان بهداشت جهانی جمع آوری شده‌ است، بسیاری از سوالات مربوط به چگونگی شروع انتشار ویروس را بی‌پاسخ گذاشت. با این وجود، دریافت که احتمال نشت ویروس از آزمایشگاه «بسیار بعید» است.

ایالات متحده و ۱۳ کشور دیگر پس از انتشار این گزارش، با اشاره به این واقعیت که این مطالعه به طور قابل توجهی تأخیر داشته، و از دسترسی به داده‌ها و نمونه‌های کامل و اصلی برخوردار نبوده است، نگرانی خود را در مورد این گزارش ابراز داشتند.

پیش از این، بلینکن گفت که رژیم چین باید در مورد نحوه کنترل شیوع ویروس پاسخگو باشد.

او همچنین تکرار کرد که ایالات متحده برای محکوم کردن نسل‌کشی رژیم چین علیه اقلیت‌های مسلمان در منطقه شین‌جیانگ باید «جهان را یک‌صدا کند». علاوه بر این، ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند که شرکت‌های آمریکایی، فناوری مورد استفاده برای کمک به اقدامات سرکوبگرانه پکن در منطقه را ارائه نمی‌دهند.

بلینکن در پاسخ به درخواست‌های تحریم بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن به دلیل نقض شدید حقوق بشر در چین، گفت ایالات متحده و متحدانش در حال حاضر «متمرکز» بر تحریم نیستند.

مطالب دیگر:

ایران فروشی نیست: ایرانیان به حزب کمونیست چین نه می‌‏گویند

چند تن از کارکنان نیویورک‌تایمز در گذشته در یک رسانه تحت کنترل حزب کمونیست چین کار کرده‌اند

تجربه مادری از هفتصد روز بازداشت در اردوگاه کار اجباری، «مثل یک حیوان با ما رفتار می‌شد»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی