Search
Asset 2

تحلیل: پیام تبریک چین به بایدن، پاسخی به سیاست‌‏های سرسختانه‌‏ ترامپ

دولت بایدن این حزب سرکش و متخاصم متوجه وجود ضعف‌ در واشنگتن شده است. در غیر این صورت، چه توضیح دیگری برای فهرستی که همین اواخر از سوی چین به
(Paul J. Richards/AFP via Getty Images)

تبریک اخیر سخنگوی وزارت خارجه‌‏ چین به جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مفسران چین را بر آن داشته تا به تحلیل چرایی تغییر مسیر پکن از سخنان قبلی‌‏‌اش مبنی بر انتظار برای اعلام نهایی نتایج انتخاب ریاست جمهوری امریکا پیش از تبریک به برنده‌‏ی نهایی بپردازند.

نتایج انتخابات ایالات متحده هنوز کاملاً نهایی نشده، تا جایی که قرار است آرای چندین ایالت بازشماری شوند و در چند ایالت دیگر نیز چالش‌ها و دعاوی حقوقی فراوانی وجود دارد.

با وجود اینکه جو بایدن نامزد حزب دموکرات و معاون سابق رئیس‌‏جمهور آمریکا، باراک اوباما در تاریخ ۷ نوامبر پیروزی خود را اعلام کرده؛ اما دونالد ترامپ هنوز این ادعا را نپذیرفته و مدعی است وجود تقلب گسترده و سازمان یافته منجر به انحراف در شمارش و نتایج آرا شده است.

در تاریخ ۹ نوامبر، وانگ ون‌‏بین سخنگوی وزارت امور خارجه‌‏ی چین طی جلسه‌‏ی مطبوعاتی روزانه‌‏ی خود در پکن اینگونه بیان کرده بود که پکن تا «تعیین نهایی نتایج مطابق با قوانین و آیین-نامه‌‏های ایالات متحده» صبر خواهد کرد.

در جلسه‌‏ مطبوعاتی دیگری در تاریخ ۱۳ نوامبر نیز یکی از خبرنگاران مجدداً از آقای وانگ پرسید چرا چین هنوز به جو بایدن تبریک نگفته است. پاسخ او اینچنین بود: «دولت چین به دقت واکنش‌‏ها و نظرات موجود نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را در داخل و خارج این کشور رصد کرده و با احترام به مردم امریکا، به آقای بایدن و خانم هریس تبریک می‌‏گوید.» او همچنین تأکید کرد: «ما درک می‌‏کنیم که نتیجه‌‏ این انتخابات نهایتاً با توجه به قوانین و آیین-نامه‌‏های کشور آمریکا تعیین خواهد شد.»

اما پس از پاسخگویی اینچنینی آقای وانگ، تلویزیون دولتی چین CCTV در هنگام پخش گزارش این جلسه‌‏ مطبوعاتی هیچ اشاره‌‏ای به تبریک او نکرد. در همین حال رسانه‌‏ دولتی شین‌‏هوا از این تیتر استفاده کرد: «وزارت خارجه به آقای بایدن و خانم هریس تبریک گفت» تا تأکید کرده باشد این گفته صرفاً از سوی این وزارتخانه بوده است.

در عین حال تانگ هائو مفسر روابط چین و امریکا خاطرنشان کرد چهار سال قبل زمانی که دونالد ترامپ پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد، «پکن به سرعت اعلام کرد رهبر چین شی جین‌‏پینگ نامه‌‏ای رسمی برای تبریک به ترامپ رئیس جمهور منتخب ارسال کرده است. همچنین شین‌‏هوا در مقاله‌‏ای طولانی به گزارش درباره‌‏ این نامه پرداخت… اما پیام تبریکی که هم‌‏اکنون ارائه شده با ابهامات زیادی روبروست.»

او همچنین اشاره می‌‏کند آقای وانگ تنها به نام آقای بایدن و خانم هریس اشاره کرده و نگفته آنها را با عنوان «رئیس جمهور و معاون او» به رسمیت می‌‏شناسد. تحلیل تانگ بیانگر این است که چین اگرچه ترجیح می‌‏دهد بایدن پیروز انتخابات شود، اما در عین حال تمایلی ندارد ترامپ را عصبانی کند تا سیاست‌‏های سختگیرانه‌‏ او نسبت به این کشور تقویت شود.

تانگ جینگ‌‏یوان مفسر دیگر در این زمینه بر این باور است که حزب کمونیست چین در حال ارسال «واکنشی نشانگر مقابله به مثل در برابر جدیدترین سیاست‌‏های ترامپ» است. او همچنین می‌‏گوید بسیار غیرمعمول است که اگر واقعا چین بایدن را برنده‌‏ نهایی انتخابات می‌‏داند، شی جین‌‏پینگ رهبر حزب هیچگونه تبریک رسمی ارسال نکرده باشد.

دونالد ترامپ در تاریخ ۱۲ نوامبر با اشاره به تهدیدهای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده‌‏ی امریکا، دستوری اجرایی به منظور جلوگیری از سرمایه‌‏گذاری این کشور در شرکت‌‏های چینی که با ارتش در ارتباط هستند صادر کرد. در همین روز مایک پمپئو وزیر خارجه‌‏ ایالات متحده در مصاحبه با برنامه‌‏ تلویزیونی هیو هیوویت سخنانی درباره‌‏ی تهدیدهای دولت چین بر علیه تایوان ابراز داشت. پمپئو گفت تایوان هرگز بخشی از چین کمونیست نبوده است. این در حالی است که دولت چین همواره این جزیره‌‏ خودمختار را بخشی از قلمرو خود دانسته و هرگونه ادعا درباره‌‏ حاکمیت تایوان را خط قرمز تلقی می‌‏کند.

پمپئو در این مصاحبه گفته: «ما باید به تعهدات پر تعداد خود احترام بگذاریم. شما بیانیه‌‏های ما در راستای احترام به فروش سلاح به دولت تایوان و کمک به ارتقای وضعیت دفاعی این کشور را شنیده‌‏اید.»

تانگ اینگونه تحلیل می‌‏کند که پکن با ابراز تبریک به شکل مبهم، نارضایتی خود از مواضع تند و سرسختانه‌‏ ایالات متحده نسبت به چین را نشان می‌‏دهد.

مطالب دیگر:

وکیل ترامپ: «کشور ما در حال جنگ با چین کمونیست است، جنگ نیکی علیه پلیدی»

رای‌دهندگان ایالت ویسکانسین برای حذف بیش از ۷۹۲ هزار رای در ۳ شهرستان، دادخواست ارائه داده‌اند

ترامپ: بایدن فقط از نظر رسانه‌های جعلی برنده انتخابات شده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی