(Courtesy of Jon McNaughton)
(Courtesy of Jon McNaughton)

پیام نقاش ترامپ برای سال۲۰۲۱: تازه شروع شده است!

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

دوست‌‌‏داران هنرهای کلاسیک و سنتی در سال ۲۰۱۹، پس از انتشار وسیع نقاشی جسورانه‌‌‏ای از دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در توییتر، به نام عبور از باتلاق اثر جان مک‌‌‏ناتن آشنا شدند.

مک ناتن، ترامپ را در یک قایق به تصویر می‌‌‏کشد و واشنگتن دی‌‌‏سی را باتلاقی به شکل نقاشی جورج واشنگتن تمثیل و ترامپ را به جای واشنگتن در حال عبور از دلاور کشیده است.

این نقاشی قدیمی جورج واشنگتن در موزه هنر متروپولیتن نیویورک قرار داده شده است.

عبور از باتلاق Courtesy of Jon McNaughton))

مک ناتن در مصاحبه‌‌‏ای ویدئویی به شوخی به اپک تایمز گفت که «این نقاشی با روان آدم‌‌‏ها بازی می‌‌‏کند» و افزود که این دست نقاشی‌‌‏هایش توانسته بیشترین توجه مردم را به خود جلب نماید.

او از دوران دبیرستان به طور حرفه‌‌‏ای نقاشی می‌‌‏کشید و برای نزدیک به یک دهه هنر سیاسی کار می‌‌‏کرد و از زمان تحلیف ترامپ در سال ۲۰۱۷، مک ناتن به صدای «جنبش حامیان آمریکا» تبدیل شده است.

اکنون این هنرمند، با گذر از تلاطم سال ۲۰۲۰، با خوش بینی با سال ۲۰۲۱ روبرو شده و امیدوار است که کار او در روزهای نامشخص آینده، چراغی روشن کند. با رفتن ترامپ از کاخ سفید، مک ناتن آنچه در آینده رخ خواهد داد را به تصویر می‌‌‏کشد.

مک ناتن، اخیراً طرح نقاشی با مدادی از دونالد ترامپ را با یک جمله از او تکمیل کرده است که «این جنبشی که آغاز کردیم تنها شروع کار است!» در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ گفت که صرف‌‌‏نظر از اینکه او در کاخ سفید باشد یا نباشد، در مقابل این باتلاق خواهد ایستاد.»

تازه اول کار است! (Courtesy of Jon McNaughton)

مک ناتن گفت: «۲۰۲۰ سالی بود که ترامپ واقعاً نشان داد چقدر قدرت درونی دارد … من متحیرم که او چه چیزهایی را تجربه کرده است، از استیضاح تا ویروس کرونا. … تمام دنیا علیه او ایستاده بودند و این مرد تسلیم نمی‌‌‏شود و این چیزی است که من قدردان او هستم و معتقدم که بسیاری از آمریکایی‌‌‏ها با من هم عقیده‌‌‏اند؛ ما تسلیم نمی‌‌‏شویم.»

این هنرمند در سال ۲۰۲۰ هم تعدادی نقاشی کشیده است که تکمیل هر کدام چند هفته تا دو ماه به طول انجامیده است و از برخی نقاشی‌‌‏ها هنوز رونمایی نشده است.

سال گذشته او نقاشی «میراث امید» را ترسیم کرد که در آن ترامپ توسط چهره‌‌‏های معروف تاریخ آمریکا احاطه شده است. چهره‌‌‏هایی همچون جورج واشنگتن، هریت توبمن، آبراهام لینکلن، توماس جفرسون، جان‌‌‏اف کندی و فردریک داگلاس که دستان خود را بر شانه او گذاشته‌‌‏اند و برایش دعا می‌‌‏کنند. ایده به تصویر کشیدن این نقاشی زمانی جرقه خورد که گروهی از محافظه‌‌‏کاران سیاه پوست از کاخ سفید بازدید کردند و شورش‌‌‏ها در سراسر کشور جریان داشت. مک ناتن درباره میراث امید گفت، «رئیس جمهور ترامپ امید زیادی به کسانی که به او رأی دادند، داد و معتقدم هنوز امید به آینده وجود دارد.»

یکی دیگر از نقاشی‌‌‏های معروف اخیر وی، «شما اخبار جعلی هستید» نام دارد، عنوانی طنز گونه برگرفته از گفته معروف ترامپ در برنامه زنده تلویزیون در جلسه ملاقات او با مطبوعات. در این نقاشی خبرنگاران رسانه‌‌‏ها با چهره‌‌‏ای دلقک گونه در زمین چمن کاخ سفید در مقابل ترامپ به تصویر کشیده شده‌‌‏اند.

شما رسانه‌‌‏های جعلی هستید Courtesy of Jon McNaughton))

وی گفت: «در نقاشی‌‌‏هایم آنچه در نظر می‌‌‏گیرم این است که وقتی تاریخ آینده به زمان ما نگاه ‌‌‏کند، به یک تصویر نمادین تبدیل شود و آنها بدانند محافظه کار بودن چگونه بود.»

این هنرمند در تماسی ویدئویی با اپک تایمز، یک نقاشی منتشر نشده‌‌‏اش را کوتاه نشان داد و گفت: «این یکی از آن نقاشی‌‌‏هایی است که قرار است تا حدود ۵۰ سال دیگر که قرار است منتشر و رونمایی شود، در اتاق من پنهان بماند.»

احتمالاً مشهورترین اثر مک ناتن به نام مرد فراموش شده است که تمثیلی است که پس از تصویب قانون «حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه» در سال ۲۰۱۰ نقاشی شده است. این تصویر توسط مجری اخبار شان هانیتی خریداری شد و حتی در برنامه وی نیز به نمایش در آمد. در این نقاشی روسای جمهور گذشته و حال به تصویر کشیده شده‌‌‏اند که برخی به قانون اساسی احترام می‌‌‏گذارند و برخی دیگر به آن اهانت می‌‌‏کنند، در حالی که یک مرد در نقش نماینده مردم آمریکا، در میان آنها ناامید و فراموش می‌‌‏شود.

مقاومت Courtesy of Jon McNaughton))

«فرانچسکو دو گویا» هنرمندی که نقاشی در حیطه سیاسی ترسیم می‌‌‏کرده، از جمله استادان هنری گذشته است که بر نقاشی‌‌‏های او تاثیر گذار بوده است. مک ناتن حتی یک اثر تقلیدی و طعنه آمیز از نقاشی «سوم ماه می» از گویا ترسیم کرد. او به جای به تصویر کشیدن سربازان اسپانیایی که گروهی از شورشیان را اعدام می‌‌‏کنند، شورشیان آنتیفا را نقاشی کرد که در حالی که پرچم آمریکا را به آتش می‌‌‏کشند گروهی از محافظه کاران را تهدید می‌‌‏کنند.

این هنرمند گفت: «فکر می‌‌‏کنم شاید ۵۰ سال بعد ،۱۰۰ سال دیگر، مردم به کارهای من نگاه کنند و بگویند: خوب، این آن چیزی است که در آمریکا گذشت.»

مک ناتن پیش بینی می‌‌‏کند آمریکا در سال۲۰۲۱، با این دولت جدید با طوفانی روبرو است و امیدوار است که هنر او بیانگر احساس مردم کشورش در این مدت باشد. وی بیان کرد « برای افرادی که نقاشی‌‌‏های من را می‌‌‏خرند، این نقاشی‌‌‏ها بیانگر احساسی است که نسبت به اوضاع آمریکا دارند … با امید به به بهروزی همچنان به مبارزه ادامه خواهم داد.»

مطالب دیگر:

آمریکا، یک مقام چینی را به خاطر آزار و شکنجه فالون‌گونگ تحریم کرد

پزشکان ایرانی: واکسن روسی خطر آفرین و غیرموجه است

نماینده جمهوری‌خواه: آمریکا با «دشمن درونی» روبرو است

روسیه در جریان اعتراضات گسترده در حمایت از ناوالنی ۳۳۰۰ نفر را دستگیر کرد

آغاز کمونیست و کمپین ضد راستگرایی در آمریکا (بخش دوم)