Asset 2

اشاره فائوچی به زمان احتمالی پایان تمام محدودیت‌های کووید۱۹ در آمریکا

پیشرفت کامل ما به دنبال زمانی هستیم که افراد واکسینه‌شده و افرادی با ایمنی ناشی از عفونت‌ قبلی به تعداد کافی وجود داشته باشند تا محدودیت‌های
آنتونی فائوچی، مشاور کووید۱۹ در کاخ سفید (Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)

آنتونی فائوچی، مشاور کووید۱۹ در کاخ سفید، گفت که همزمان با پیشنهادات هرچه بیشتر مقامات برای پایان دادن به دستورات و قوانین کرونایی،  ایالات متحده از مرحله پیشرفت کامل کووید۱۹ در همه‌گیری عبور کرده است.

فائوچی در گفتگویی با فایننشال تایمز گفت از آنجایی که هیچ راهی برای نابودی کامل کووید۱۹ – که ناشی از ویروس حزب کمونیست چین است – وجود ندارد، «ما به دنبال زمانی هستیم که افراد واکسینه‌شده و افرادی با ایمنی ناشی از عفونت‌ قبلی به تعداد کافی وجود داشته باشند تا محدودیت‌های کرونایی به زودی به گذشته‌ها بپیوندد.»

اشاره فائوچی به عفونت قبلی که به «ایمنی طبیعی» شناخته می‌شود قابل توجه است؛ زیرا ماه‌هاست که فائوچی و دیگر مقامات ارشد بهداشت فدرال تنها راه شکست این همه‌گیری را واکسن‌های کووید معرفی کرده‌اند. سال گذشته، فائوچی در مصاحبه با مطبوعات اغلب ایمنی طبیعی را در برابر واکسن کم‌اهمیت جلوه می‌داد.

در مصاحبه سه‌شنبه، فائوچی همچنین بیان داشت که ممکن است همه آمریکایی‌ها به تزریق دوز یادآور نیاز نداشته باشند.

او گفت: «بستگی دارد که چه کسی باشید. اما اگر شما یک فرد ۳۰ ساله سالم و نرمال هستید که هیچگونه بیماری زمینه‌ای ندارید، ممکن است فقط هر چهار یا پنج سال یک بار نیاز به یادآور داشته باشید.»

در همین حال، در آینده نزدیک، عملکرد دولت نسبت به همه‌گیری عمدتاً در سطح محلی و با دخالت کمی از سوی دولت فدرال خواهد بود. براساس فایننشال تایمز، او به طور مشخص نگفت محدودیت‌های کووید۱۹ ، از جمله دستورات زدن ماسک یا واکسن، چه زمانی پایان می‌یابد اما «به زودی» می‌توان آن‌ها را لغو کرد.

فائوچی به این روزنامه گفت:«هنگامی که از مرحله پیشرفت کامل همه‌گیری در بیماری کووید۱۹ عبور کنیم، که قطعاً داریم از آن عبور می‌کنیم، این تصمیم‌ها هرچه بیشتر در سطح محلی اتخاذ می‌شوند تا به صورت مرکزی یا اجباری. همچنین افراد بیشتری می‌توانند در خصوص نحوه برخورد با این ویروس خودشان تصمیم بگیرند.»

وی در حالی این اظهارات را بیان کرده است که چندین ایالت تحت رهبری دموکرات‌ها مانند کالیفرنیا، نیوجرسی، دلاور و نیویورک اقدام به لغو دستورات زدن ماسک در سراسر این ایالت‌ها کرده‌اند، اگرچه برخی ازحوزه‌های شهری ترجیح داده‌اند این دستورات را حفظ کنند. برخی از مقامات فدرال، از جمله روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری همچنان استفاده از ماسک در موقعیت‌های خاص را ترجیح می‌دهند.

والنسکی در این هفته به رویترز گفت: «ما همچنان استفاده عمومی از ماسک را در مدارس تأیید می‌کنیم» و افزود که مقامات فدرال «همچنان در محیط‌هایی که امکان انتقال بیماریْ بالا و قابل توجه است – یعنی اساساً تمام اماکن عمومی و سرپوشیده کشور – زدن ماسک را توصیه می‌کنند.»

جهش ناگهانی اخیر در تعداد موارد ابتلا به کووید۱۹ که سویه امیکرون به آن دامن زده است، در روزهای اخیر در بیشتر نقاط آمریکا کاهش یافته است. براساس داده‌های دولت فدرال، تعداد بستری‌های ناشی از ویروس حزب کمونیست چین نیز طی دو هفته گذشته به میزان قابل توجهی کمتر شده است.

اقدام همزمان به کاهش سخنرانی‌های مربوط به کووید۱۹ و پایان دادن به برخی محدودیت‌های خاص تنها چند ماه قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ صورت گرفته است و این در حالی است که دموکرات‌ها اکثریت ناچیزی در هر دو مجلس کنگره دارند. ۳۱ ژانویه مؤسسه مونمانت در یک نظرسنجی دریافت که حداقل ۷۰ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند «زمان آن رسیده که بپذیریم کووید از اینجا رفتنی نیست».

مطالب دیگر:

با ادامه تقاضا برای واکسن و قرص کووید۱۹، فایزر فروش امسال خود را ۵۴ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌کند

چین برای افزایش مدال‌های طلای المپیک پکن، ورزشکاران متولد آمریکا را جذب می‌کند

پنج ایالت از جو بایدن به‌دلیل افزایش حداقل دستمزد پیمانکاران فدرال شکایت کردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی