Search
Asset 2

پیشینه شیرینی‌‌‏های کریسمس چیست؟

شیرینی های کریسمس
(Sandra Shields/The Epoch Times)
شیرینی های کریسمس
(Sandra Shields/The Epoch Times)

این روزها برای علاقمندان به شیرینی‌‌‏جات فرصت مغتنمی است تا جشن و شادی خود را با انواع شیرینی‌‌‏هایی که در جشن‌‌‏ها و میهمانی‌‌‏های کریسمس سرو می‌‌‏شود، کامل کنند و از آنها لذت ببرند.

شیرینی‌‌‏های آدمکی زنجفیلی، اسپرینگرل ترد و خوشمزه و کرانچی بیسکوییت، از جمله شیرینی‌‌‏های مخصوص کریسمس هستند که طرفداران بسیاری دارند.

اما مانند بسیاری از سنت‌‌‏های کریسمس، سرچشمه این رسم خوشمزه هم به قرون گذشته باز می‌‌‏گردد، یعنی زمانی که جشن‌‌‏های تغییر فصل و انقلاب زمستانی برای قرن‌‌‏های متمادی در میان مردم برگزار می‌‌‏شد. آن زمان کریسمس هنوز مانند این دوره از زمان که یکی از مهم‌‌‏ترین تعطیلات و جشن‌‌‏های امروزه به‌‌‏شمار می‌‌‏رود، وجود نداشت.

جشنواره‌‌‏های انقلاب زمستانی برای سالیان طولانی، در سراسر جهان برگزار می‌‌‏شده است. از نروژ تا غرب آفریقا، از ایرلند تا سرزمین هند، مردم برای جشن گرفتن تغییر فصل‌‌‏ها دور هم جمع می‌‌‏شدند.

مطلب دیگر:

کریسمس مبارک ! با سنت‌‌‌‏های شب کریسمس آشنا شوید

دانشگاهی در چین، جشن کریسمس را ممنوع کرد

مانند هر جشن دیگری خوراکی‌‌‏ها و غذاها عنصر اصلی این ضیافت‌‌‏ها بودند و از همه مهم‌‌‏تر این که پیش‌‌‏از آمدن قحطی و کمیابی زمستان، زمان خوبی برای برگزاری این جشن‌‌‏ها بود.

انقلاب زمستانی اغلب به معنای فرا رسیدن نخستین سرمای زمستان بود، بنابراین می‌‌‏توانستند گوشت حیوانات را با خیالی آسوده برای مصرف زمستان نگه‌‌‏داری کنند؛ همچنین نوشیدنی‌‌‏های تخمیری مانند آبجو و شراب را که مواد اولیه‌‌‏شان را در بهار در ظرف‌‌‏ها ریخته بودند، حالا آماده نوشیدن بود.

هر میزبان دانایی می‌‌‏داند که پس از صرف یک کباب دلچسب و یک نوشیدنی پرمایه، تنها چیزی که برای تکمیل ضیافت مورد نیاز است، «دسر» است.

جشن کریسمس در قرون وسطی، در اروپا، از آیین‌‌‏های انقلاب زمستانی پیشی گرفت، اما سنت‌‌‏های کهن آن جشن‌‌‏ها همچنان باقی ماند. درحالی که در قرون وسطی، منوی گوشت بریان و نوشیدنی احتمالا همچون اروپایی‌‌‏هایی پیش‌‌‏از آن دوره در جشن‌‌‏ها به کار برده می‌‌‏شد، اما شیرین‌‌‏جات در حال گذر از تحولات و تغییرات جالبی بود.

استفاده از چاشنی‎‌‌‏ها، دارچین و فلفل سیاه در شیرینی‌‌‏ها به تازگی رایج شده بود و میوه‌‌‏های خشک شده جدیدی مانند لیمو، زردآلو و خرما هم کم کم به شیرینی‌‌‏ها افزوده شدند. می‌‌‏توان گفت این مواد همراه با عناصری مانند شکر، روغن حیوانی و کره، برای قنادهای قرون وسطی بسیار باارزش و گران‌‌‏بها بود.

به سبب گران بودن این مواد اولیه، خانواده‌‌‏ها تنها در مهم‌‌‏ترین اعیاد و جشن‌‌‏هایشان از عهده این برمی‌‌‏آمدند که این شیرینی‌‌‏ها را تهیه کنند. این شیرینی‌‌‏های کوچک بر خلاف کیک، برای تعارف کردن و هدیه دادن به دوستان و همسایگان بسیار مناسب بود. کوکی‌‌‏ها و شیرینی‌‌‏های امروزی ما در واقع به داستان این هدایای قرون وسطایی برمی‌‌‏گردند.

اگرچه این شیرینی‌‌‏ها راهی دراز را از قرون وسطی طی کرده‌‌‏اند تا به این زمان برسند، اما با این حال برخی چیزها در آنها تغییری نکرده‌‌‏اند، مانند طعم‌‌‏شان که بسیار پر ادویه هستند.

دارچین، جوز هندی و زنجبیل، طعم‌‌‏های رایج و سنتی شیرینی‌‌‏های کریسمس امروزی محسوب می‌‌‏شوند و این طعم‌‌‏ها دقیقا همان ادویه‌‌‏جات قنادی قرون وسطی هستند که در کوکی‌‌‏های کریسمس قرن‌‌‏ها پیش استفاده می‌‌‏شدند.

شیرینی زنجفیلی، شیرینی کلاسیک کریسمس است و در عین حال این شیرینی همانند قرون وسطی بسیار پرادویه و طعم‌‌‏دار است. زنجبیل، دارچین و جوز هندی استفاده شده در این شیرینی به آن طعمی تند و تیز می‌‌‏دهد. قنادهای قرون وسطی از شربت شکر قهوه‌‌‏ای به عنوان شیرین کننده کوکی‌‌‏ها استفاده می‌‌‏کردند و از آنجا که این ماده هم در آن دوران  گران بود، قناد قدر آن را بسیار می‌‌‏دانست.

گذشته از طعم و مزه شیرینی زنجفیلی، این شیرینی را به شکل آدمک‌‌‏هایی درست می‌‌‏کنند که البته باید بگوییم این فرم‌‏ها مربوط به قرون وسطی نیست.

درواقع نخستین کسی که این اشکال را روی شیرینی‌‌‏های زنجفیلی کریسمس امتحان کرد، ملکه الیزابت اول انگلستان بود که شیرینی‌‌‏ها را به شکل درباریان مورد توجهش درآورد.

مطالب دیگر:

ده روش مفید، برای حفظ سلامت شما در این زمستان

مسلمانان در چین؛ قربانی سرقت اعضای بدن

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی