Asset 2

قانون‌گذاران آمریکا حمله «شنیع» به مرکز چاپ اپک تایمز در هنگ کنگ را محکوم کردند

چاپ قانون‌گذاران آمریکا حمله «شنیع» به مرکز چاپ اپک تایمز در هنگ کنگ را محکوم کردند مایه تعجب‌ نیست اگر حزب کمونیست چین پشت این حادثه
آسیب‌‌‏های وارده به دفتر هنک‌‌‏کنگ اپک‌‌‏تایمز (Adrian Yu/The Epoch Times)

قانون‌گذاران آمریکایی در روز ۱۲ آوریل حمله اخیر به مرکز چاپ اپک تایمز در هنگ کنگ را محکوم کردند و گفتند که مایه تعجب‌ نیست اگر حزب کمونیست چین پشت این حادثه باشد و سعی در سرکوب کردن گزارش‌های مهم مربوط به رژیم داشته باشد.

در ساعات اولیه روز دوازدهم آوریل، چهار مرد ماسک‌پوش – که دو نفرشان پتک به دست داشتند – به انبار مرکز چاپ هجوم آوردند و حدوداً دو دقیقه پیش از اینکه محل را به همراه یک رایانه ترک کنند، دستگاه‌ها و رایانه‌ها را خرد کردند.

هیچ‌یک از کارکنان در جریان این حادثه آسیب ندیده‌است.

متجاوزان خسارات زیادی وارد کرده‌اند و این روزنامه مجبور شده‌است فعالیت چاپ هنگ کنگ خود را برای وقایع احتمالی آینده متوقف کند.

این پنجمین باری است که این پایگاه – از زمان تأسیس آن در سال ۲۰۰۶ – مورد تخریب قرار گرفته و این حمله کمتر از ۱۸ ماه پس از آن رخ داده‌است که چهار متجاوز نقابدار در اوج اعتراضات دموکراسی‌خواهان در شهر، همین مرکز را به آتش کشیده بودند. عاملان این حوادث هرگز دستگیر نشدند.

دوین نونز (نماینده کالیفرنیا) در بیانیه‌ای از طریق ایمیل به اپک تایمز گفت:«حملات مکرر و خشونت‌آمیزی که به اپک تایمز شده‌است، به وجدان شوک وارد می‌کند.  پیداست که حزب کمونیست چین و اوباش خیابانی‌اش تحمل هیچ رسانه‌ای که حقایق را درباره ویرانگری‌های این حزب گزارش می‌‌دهد را ندارند.»

با وجود اینکه در سال‌های اخیر رسانه هنگ کنگ به جانب‌داری از پکن تمایل نشان داده‌است، چاپ هنگ کنگ اپک تایمز از معدود رسانه‌های غیروابسته در این شهر است که سوءاستفاده‌های حزب کمونیست چین در سرزمین اصلی چین، هنگ کنگ و خارج از آن‌ها را نشان می‌دهد.

به گفته نونز:«در زمانی که رسانه‌های سازمانی آمریکا شعار «با قدرت از حقیقت سخن بگو» را سر می‌دهند، اپک تایمز شجاعت انجام عملی این کار را دارد و به‌خاطر پایبندی به اصول خود دارد بهای زیادی می‌پردازد.»

 اسکات پِری (نماینده پنسیلوانیا) قوانین حزب کمونیست چین را قوانینی «اوباش‌سالارانه» عنوان کرد که بر ارعاب، زورگویی و خشونت تکیه دارد تا آزادی و کسانی که برای حقیقت و حاکمیتی خودگردان می‌کوشند را سرکوب کند.»

پری در بیانیه‌ای از طریق ایمیل گفت:«اصلاً مایه تعجب نیست که حزب کمونیست چین پشت چنین حمله‌ای باشد، چرا که آن‌ها پیوسته به دنبال خاموش کردن هر گونه نوری هستند که دریای تاریک سرکوبگری را آشکار می‌کند؛ دریایی که حکومت ناشروعشان را شناور و پابرجا نگه می‌دارد.»

 جیم بلنکس (نماینده ایندیانا) این حمله را «شنیع» عنوان کرد.

بلنکس در بیانیه‌ای گفت:«آزادی مطبوعات در هنگ کنگ مورد هجوم حزب کمونیست چین قرار گرفته‌است.»

از زمانی که در هنگ کنگ حکومت بریتانیایی به حزب کمونیست چین تبدیل شد، آزادی ‌مطبوعات در این شهر به‌تدریج تحلیل رفت. این شهر که زمانی سنگر آزادی مطبوعاتی در آسیا بود، اکنون در شاخص جهانی آزادی مطبوعات در سازمان گزارشگران بدون مرز، به رتبه‌ کنونی‌اش در جایگاه هشتادم سقوط کرده‌است.

مطالب دیگر:

پمپئو حمله به اپک‌تایمز هنگ‌کنگ را محکوم کرد «وحشتناک بود، ولی غیرمنتظره نبود»

کشیش: ثروت ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش کاهش یافته زیرا او «آمریکا را در اولویت» قرار داده‌است

بهره‌کشی حزب کمونیست چین از مردم چین و شرکت‌های غربی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی