Asset 2

چاک شومر: جان رابرتز نمی‌خواهد ریاست جلسه دادگاه استیضاح دوم ترامپ را به عهده بگیرد

جان رابرتز، رئیس دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا (Drew Angerer/Getty Images)
جان رابرتز، رئیس دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا (Drew Angerer/Getty Images)

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا (نماینده دموکرات نیویورک) اواخر روز دوشنبه گفت، رئیس دادگاه عالی جان رابرتز از نقش معمول خود در نظارت بر محاکمات استیضاح ریاست جمهوری کناره‌گیری می‌کند.

شومر گفت: «قانون اساسی می‌گوید رئیس دادگستری ریاست جلسه [استیضاح] یک رئیس جمهور مستقر را بر عهده دارد. بنابراین این به جان رابرتز بستگی داشت که آیا او می‌خواهد ریاست جلسه [استیضاح] ترامپ، رئیس جمهوری را به عهده بگیرد که دیگر مستقر نیست، و او نمی‌خواهد این کار را انجام دهد.»

«بنابراین به‌طور مرسوم آنچه اتفاق می‌افتد، نفر بعدی رئیس موقت سنا است. که آن قدیمی‌ترین سناتور طرف اکثریت است و این سناتور لِیهی است که مردی بسیار باتجربه و بسیار منصف است.»

دادگاه عالی به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

پاتریک لِیهی، نماینده دموکرات از ورمونت اوایل روز دوشنبه اعلام کرد که ریاست دادگاه آینده ترامپ را بر عهده خواهد داشت، حتی به عنوان عضو هیئت منصفه.

لِیهی در بیانیه‌ای گفت: «هنگامی که من بر جلسه محاکمه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ریاست می‌کنم، از تعهدات اساسی و قسم خورده خود در اجرای دادگاه با انصاف و مطابق با قانون اساسی و قوانین جدا نخواهم شد.»

مجلس، که رئیس جمهور وقت، ترامپ را در ۱۳ ژانویه استیضاح کرد، روز دوشنبه ماده استیضاح او را به اتهام تحریک به شورش به مجلس سنا ارائه کرد. دادگاه سنا قرار است در هفته ۸ فوریه آغاز شود.

دادگاه استیضاح رئیس جمهور سابق هرگز در تاریخ ایالات متحده برگزار نشده است. قانون اساسی به‌طور مستقیم به این موضوع اشاره نکرده است که آیا کنگره می‌تواند طبق سرویس تحقیقات غیرحزبی  کنگره، رئیس جمهور سابق را به‌خاطر اقدامات انجام شده در حین کار استیضاح و محاکمه کند یا نه.

مطالب دیگر:

تیم ترامپ، هرگونه وابستگی خود را با حزب تازه تأسیس شده میهن‌پرستان رد می‌کند

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۶ قسمت اول: کمونیسم پنهان در جنبش زیست محیطی

ترامپ برای پیشبرد منافع ایالات متحده «دفتر رئیس جمهور سابق» را افتتاح کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی