logo_eet

چرا باور به بابانوئل برای بچه ها خوب است؟

بابا نوئل سنتا
(Samira Bouaou/Epoch Times)
بابا نوئل سنتا
(Samira Bouaou/Epoch Times)

شخصیت مهربان و سخاوتمندانه بابانوئل می‌‏تواند الهام بخش کودکان باشد.

امروزه بسیاری از کودکان بابانوئل یا سنتا را مردی سرزنده و قرمزپوش می‌‏شناسند که در شب کریسمس هدایایی را به کودکان می‌‏دهد. اما افسانه بابانوئل به صدها سال در زمان راهبی به نام  سنت نیکلاس برمی‌‏گردد.

در حکایتها آمده که سنت نیکلاس دارایی‌‏هایش را بخشیده و برای کمک به فقرا و بیماران به مناطق فقیرنشین سفر می‌‏کرده است. او را همچون سرپرستی برای کودکان می‌‏شناختند و همواره به سبب مهربانی‌‏اش تحسین می‌‏شد.

اگرچه داستان مردی که با سورتمه‌‏ گوزن دارش به دور دنیا پرواز می‌‏کند تخیلی است، اما جادوی بابا نوئل سنتی دیرینه است. برای بسیاری از خانواده ها، آمیختن آئین‌‏ بابانوئل با جشن‌‏های تعطیلات کریسمس و سال نو تجربه‌‏های شاد و سرگرم کننده ایجاد می‌‏کند. همچنین فرصت‌‏هایی برای به اشتراک گزاری باورها و نمایش‌‏ها، زنده نگه داشتن و به اشتراک گذاشتن خاطرات کودکی و ترغیب به همدلی، مهربانی و سخاوتمندی را فراهم می کند.

اعتقاد به بابانوئل همچنین می‌‏تواند برای پرورش کودکان خوب باشد؛ چراکه مجالی برای خلاقیت، تخیل و بازی است. در این میان می‌‏توانید محتاطانه و صادقانه به سؤالات فرزندتان در مورد بابانوئل پاسخ دهید.

دوران کودکی سحرآمیز است

در دوران کودکی، تخیل مرز میان خیال و واقعیت را از بین می‌‏برد و این باعث می‌‏شود که کودکان چیزها را باور کنند.

مدتها پس از پایان باورهای بابانوئل، هنوز هم اندیشه ایمان آوردن بدون دیدن برای انسان موضوعی بنیادی است. مغزهای ما برای اتصال نقاط به هم متصل شده اند تا توضیح دهند که چرا اتفاقات رخ می‎‌‏دهد و چرا اینگونه هستند.

فانتزی بخشی طبیعی و سالم از رشد و پرورش کودک است. بیشتر کودکان از اواخر سال دوم تولد، بازی‌‏های تخیلی را شروع می‌‏کنند.

مقدار زمانی که کودک به بازی‌‏های تخیلی می‌‏پردازد، در سالهای پیش دبستانی افزایش می‌‏یابد و سپس به تدریج بین پنج تا هشت سالگی کاهش می‌‏یابد. باور کودکان به شخصیت‌‏های خیالی مانند بابا نوئل به نظر می‌‏رسد که در سنین سه تا هشت سالگی در قوی ترین حالت خود است .

کودکان از طریق تخیل  ظرفیت‌‏های عاطفی و روانی را رشد می دهند که به آنها کمک می‌‏کند دنیای خود را بفهمند و حس کنند . تخیل، وانمود کردن، خیالپردازی و بازی همه باعث تشویق کودکان به تمرکز، فکر کردن از طریق موقعیت‌‏های فرضی ، تقویت مهارتهای استدلال، یادگیری حل مشکلات، یادگیری تئوری‌‏ها در مورد نحوه تفکر افراد، تمرین مهارت‌‏های اجتماعی، همکاری مشترک و یادگیری گفت و گو می‌‏شود و فرصت‌‏های جدید، هویتی جدید یا دنیاهای جدید و حتی امکانات جدیدی را برای دنیای مشترک ما ایجاد می‌‏کند.

خلق سنت‌‏های کریسمس

اگر بابا نوئل بخشی از کریسمس دوران کودکی والدین باشد، احتمالا آنها تمایل دارند این رسم را در کنار فرزندان خود ادامه دهند.

سنت بابا نوئل ممکن است با نوشتن نامه‌‏هایی به افراد و بازدید وی در مراکز خرید محلی آغاز شود. سپس در شب کریسمس، برخی از خانواده ها بشقابی از کوکی‌‏های خوشمزه را برای بابا نوئل و هویج هایی را برای گوزنهای او آماده می‌‏کنند.

اخیرا، برخی والدین ویدئوهای شخصی سازی شده بابا نوئل و یا ساخته شده با اپلیکشن‌‏ها را نیز با انتشار رسانه‌‏های اجتماعی به این آئین‌‏ها  افزوده‌‏اند.

در حالی که برخی افراد ساخت شکل و شمایل دیجیتالی بابانوئل به سبب دور شدن از سادگی تخیل یا پیام‌‏های صلح را نقد می‌‏کنند، برخی دیگر آن را تجلیات دوران معاصر برای زنده نگه داشتن آئین کریسمس می‌‏دانند.

حفظ سنت‌‏های خانواده برای کودکان مهم است. آنها پیوندهای خانوادگی را تقویت می‌‏کنند، احساس تعلق خاطر به کودکان می‌‏دهند و خاطراتی را بوجود می‌‏آورند که تا پایان عمر باقی می‌‏مانند.

مهمتر از همه، سنت های خانواده داستانی را درباره هویت بچه‌‏ها و اهمیت خانواده به کودکان می‌‏گوید. کودکانی که  از پیشینه خانواده خود آگاهی دارند و در سنتهای مهم شرکت می‌‏کنند، معمولا سازگاری بیشتر و اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری دارند.

 

کشف حقیقت

در عین حال که تلاش برای حفظ اعتقاد کودکان به بابانوئل اهمیت دارد، اما دروغ گفتن به کودکان درباره وجود آن هم خوب نیست.

بیشتر کودکان نسبت به دریافتن حقیقت بابانوئل واکنشی مثبت دارند. کشف حقیقت در مورد بابانوئل بخشی از بزرگ شدن است و نشانه آن است که کودک مهارت‌‏های تفکر انتقادی را پرورش می‌‏دهد.

کودکان ابتدا دچار شک و تردید می‌‏شوند و از تخیل خود استفاده می‌‏کنند تا سعی کنند چیزهایی را کشف کنند. آنها آزمایش می‌‏کنند، شواهد را ارزیابی می‌‏کنند و با استدلال منطقی تحلیل می‌‏کنند. آیا آن مرد واقعاً در طول یک شب می‌‏تواند در سرتاسر جهان پرواز کند؟ کودکان یاد می‌‏گیرند که برای خودشان فکر کنند و از مهارت های تفکر انتقادی خود برای حل راز بابانوئل استفاده می‌‏کنند. همه این‌‏ها از لحاظ رشد بسیار خوب است و بر یادگیری فوق‌‏العاده دلالت دارد.

هنگامی که کودکان می پرسند که آیا بابانوئل واقعی است، حل این مسئله برای والدین اهمیت دارد که آیا کودک آماده است تا تخیل خود را رها کند یا نه؟ وقتی فرزندان شروع به پرسیدن این سؤالات می‌‏کنند، اجازه دهید آنها بحث را پیش ببرند. نظرات ‌‏آنها را درباره بابانوئل و اینکه آیا به آن اعتقاد دارند یا نه بپرسید. چگونگی پاسخگویی آنان، ایده‌‏هایی به شما می‌‏دهد.

شما نمی‌‏خواهید به آنها دروغ بگویید. این مهم است که کودکان یاد بگیرند که به والدین خود اعتماد کنند. این روابط اولیه در ایجاد ارتباطات قوی در فرزندان که در طول عمرشان وجود دارد، بسیار مهم است.

اما ممکن است تصمیم بگیرید که فراسوی موضوع علایق کودکان و به منظور ایجاد یک سنت خانوادگی متحدانه و برای زنده نگه داشتن این سنت، درباره استقبال از بابانوئل با بچه‌‏ها صحبت کنید. احتمالا ممکن است از این که آنها وانمود می‌‏کنند که به بابانوئل اعتقاد دارند، شگفت زده شوید.

به اشتراک گذاشتن داستان سنت نیکلاس، برجسته کردن روحیه سخاوتمندی، نوع دوستی، نشان دادن مهربانی برای دیگران و قدردانی می‌‏تواند در تقویت فرهنگ اتحاد در فرزندان مفید باشد.

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۹ : تلۀ اقتصادی کمونیستی (قسمت اول)

حال و هوای مسیحیان ایران در آستانه سال نوی میلادی

آیا خوردن گوشت قرمز خطرناک است؟

اخبار مرتبط