logo_eet

چرا نمی‌‌‏توانیم خودمان را ببخشیم؟

خودمان را ببخشیم
(Shutterstock*)

 

هر انسانی در طول زندگیش مرتکب اشتباهاتی می‌‌‏شود؛ با این حال، انسان‌‌‏هایی که می‌‌‏توانند خودشان را ببخشند، از این اشتباهات براحتی عبور می‌‌‏کنند،  ولی انسان‌‌‏هایی که نمی‌‌‏توانند خودشان را ببخشند، آنها را در ذهن خود مرتب مرور نموده و خود را بیمار، افسرده و غمگین می‌‌‏کنند.

 تاسف، شرم و خجالت زدگی، احساس گناه از انجام کاری هر چند بسیار کوچک، می‌‌‏تواند تا سال‌‌‏ها موجب آزار و اذیت ذهنی شما شود.  در نتیجه این افکار منفی، استرس و بدبینی در طول زندگی فرد سایه انداخته و وی زندگی و دنیا را دردناک می‌‌‏بیند. درواقع، تمام این مشکلات به این دلیل است که شما خود را مستحق داشتن یک احساس خوب نمی‌‌‏دانید. شما نیاز دارید که شروع به دوست داشتن و بخشیدن خود بکنید.

بخشش خودتان کمک می‌‌‏کند تا افسردگی‌‌‏تان کاهش یابد. اگر از افکار مربوط به اشتباهات گذشته‌‌‏تان بستوه آمده‌‌‏اید، شروع کنید آنها را شناسایی و آشکار کنید. ببینید در چه مواقعی این افکار به بدترین شکلشان تبدیل می‌‌‏شوند؟ توجه کنید که چه احساسی آنها را بیرون می‌‌‏آورد؟  و چه روش‌‌‏ها و کارهایی آنها را از ذهن شما دور می‌‌‏کند؟ اگر در جریان بدون توقف جنگیدن با افکارتان گیر افتاده‌‌‏اید، سعی کنید برای راهکارهایی که موجب رهایی شما از آن افکار می‌‌‏شود دلیل بیاورید و ببینید آیا می‌‌‏توانید آنها را بپذیرید بدون آنکه آنها را حمایت کنید.

به طور مثال، فکر می‌‌‏کنید: من افکاری ناراحت کننده در مورد مواقعی دارم که واقعا با والدینم به شکل ظالمانه‌‌‏ای رفتار کردم. ولی به این افکار ناخوشایندم می‌‌‏گویم سلام افکارم، می‌‌‏دانم اینجا هستید. شما هم اکنون نمی‌‌‏توانید به من آسیب برسانید، چرا که من تصمیم دارم که الان ببینم برای ناهار باید چه غذایی درست کنم!

ذهن ما می‌‌‏تواند تحت تاثیر تلقین‌‌‏های مثبت یا منفی قرار بگیرد. به عبارتی دیگر، هر چقدر شما بجای جنگیدن با ذهنتان به طور مثبتی با آن روبرو شوید، خواهید دید ذهن شما نیز از جنگیدن و تسلط بر تمام افکار شما دست بر می‌‌‏دارد و شما را آسوده می‌‌‏گذارد. پس بجای سرزنش و مبارزه با افکارتان، بهتر است نخست آنها را بپذیرید و سپس با پرت کردن حواس خود به امور مثبت و جاری، ذهنتان را ار افکار ناپسند منحرف کنید. پس از مدتی ذهن شما یاد می‌‌‏گیرد بیشتر به امور جاری و مثبت توجه نماید و در نتیجه افکار شما مثبت‌‌‏تر خواهد شد.

* دکترمعصومه خسروی دارای دکترای تخصصی در روانشناسی تربیتی، استادیار دانشگاه، با ۱۵ سال سابقه تدریس، تحقیق، تالیف و مشاوره در زمینه‌‌‌‌‏های تربیتی و آموزشی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *