Search
Asset 2

چطور با گرم شدن هوای تورنتو، یخ پیست‌‏های اسکیت آب نمی‌‏شود؟

رینک یخ، پیست اسکیت
(Guillaume Lavallée/AFP/Getty Images)
رینک یخ، پیست اسکیت
(Guillaume Lavallée/AFP/Getty Images)

هیچ‌‏گاه فکر کرده‌‏اید که چطور با بالا رفتن دمای هوا در برخی از روز‌‏های زمستان، همچنان رینک‌‏های اسکیت یخ زده می‌‏مانند؟

وقتی دمای تورنتو در زمستان به ۲ تا ۴ درجه سانتی‌‏گراد بالای صفر می‌‏رسد، هوا تقریبا بهاری می‌‏شود. اما همچنان پیست‌‏های اسکیت در شهر یخ زده‌‏اند و می‌‏توانید از آن‌‏ها استفاده کنید.

علت آب نشدن یخ رینک، وجود تکنولوژی خاصی زیر پاهای شما روی پیست‌‏های اسکیت است که باعث می‌‏شود رینک حتی در دمای بالا همچنان یخ زده بماند.

سیستم سرمایش رینک‌‏های اسکیت

ریچارد آبنز، مدیر پارک‌‏های شهرداری تورنتو، در این باره می‌‏گوید: «سیستم‌‏های سرد کننده برای ۵۲ پیست اسکیت در فضاهای باز کار گذاشته شده‌‏اند. همچنین لایه‌‏های یخ پر از لوله‌‏های حامل مایعات خنک کننده هستند و یک سری کمپرسور‌‏ و پمپ و خنک کننده نیز تعبیه شده‌‏اند که روی هم مانند یک فریزر غول پیکر عمل می‌‏کند.»

براساس نظر مرکز تحقیقات محلی در فضاهای عمومی که به سلوس (CELOS )معروف است، اگر نور و گرمای خورشید زیاد نباشد، زمین‌‏های یخی مصنوعی قادر به حفظ یخ‌‏ تا دمای ۱۵ درجه سانتی‌‏گراد هستند.

سلوس می‌‏گوید که قدرت هر کدام از کمپرسور‌‏های رینک‌‏های یخ، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ اسب بخار است. این کمپرسور‌‏ها، آب نمک یا محلول گلیکول را از طریق یک مخزن آمونیاک خنک کننده با فشار بیرون می‌‏دهد و سپس به شبکه گسترده‌‏ای از لوله‌‏های زیر سطح بتونی پیست می‌‏ریزد.

این مایع خنک سطح بتونی را زیر نقطه انجماد می‌‏آورد که آب روی سطح لایه بیرونی، شکل لایه‌‏ای از یخ می‌‏گیرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی