Asset 2

چطور واتیکان ناآگاهانه از کشتار گسترده حزب کمونیست چین حمایت کرد؟

واتیکان برداشت اعضای بدن
(Shutterstock)
واتیکان برداشت اعضای بدن
(Shutterstock)

در همایشی که دربارۀ «قاچاق اعضای بدن انسان و توریسم پیوند عضو» با میزبانی آکادمی اسقفی علوم واتیکان  در ۷ و ۸ فوریه برگزار شد، صحبت‌‏های زیادی از نحوه برداشت اعضای بدن به میان آمد. اما حضور مقاماتی از چین که در استفاده از زندانیان عقیدتی به‌منظور یک بانک عضو زنده وسیستم دولتی کشتار براساس تقاضا دست دارند، خیلی‌‏ها را متعجب کرد.

به گزارش مینگ هویی، مائوریزیو رومانی، سناتور ایتالیایی و معاون رئیس کمیسیون بهداشت و درمان در کنفرانسی مطبوعاتی در تاریخ ۷ فوریه اعلام کرد که در حال حاضر، بدون بازرسی مستقل و آزاد، شواهدی وجود ندارد که چین در واقع به این عمل بی‌رحمانه و غیر قانونیِ برداشت اجباری اعضای بدن، به ویژه از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، مسیحیان و سایر زندانیان عقیدتی خاتمه داده باشد.

کنفرانس مطبوعاتی همزمان در همایش «قاچاق اعضای بدن انسان و توریسم پیوند عضو» در واتیکان برگزار گردید و واکنشی به هوانگ جیئفو، وزیر سابق سلامت و بهداشت چین و وانگ هایبو کارشناس توزیع اعضای بدن بود که برای سخنرانی در این همایش دعوت شدند. هوانگ در استفاده چین از زندانیان عقیدتی به‌منظور یک بانک عضو زنده دخالت داشته که یک سیستم «کشتار براساس تقاضا» برای ارائه اعضای بدن در جراحی پیوند است.

چین در تلاش است تا با استفاده از واتیکان بر جنایاتش سرپوش بگذارد.

سناتور رومانی در کنفراس مطبوعاتی اظهار کرد که پس از تحقیقات متعددی که وجود انجام گسترده برداشت اجباری اعضای بدن در چین را ثابت کرده‌اند، هوانگ جیئفو تلاش کرده است بر وقوع این جنایت سرپوش بگذارد.

وی بیان کرد: « تلاش برای انکار این جنایت مانند این است که سعی کنیم بگوییم نازیسم وجود نداشته است.»

مائوریزیو رومانی سناتور ایتالیایی و معاون رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۷ فوریه ۲۰۱۷

سناتور رومانی، جراح و عضو سازمان پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن DAFOH و از حامیان قانون شماره ۲۹۳۷ است که قاچاق اعضای بدن را ممنوع می‌داند. این قانون به اتفاق آرا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ تصویب شد. او افزود که ایتالیا اولین کشوری نیست که قوانین مشابهی را تصویب کرده است. اما تأکید کرد که برای جلوگیری از جنایت برداشت اعضای بدن در چین، تلاش‌های بسیار بیشتری مورد نیاز است.

به گزارش لا رپوبلیکا، یک روزنامه پرتیراژ ایتالیایی: «چین در تلاش است تا از واتیکان برای پوشش جنایات برداشت اجباری اعضای بدن استفاده کند.»

با استناد به بیانیه‌ای از سازمان پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن، هیچ مدرکی وجود ندارد که برداشت اعضای بدن در چین خاتمه یافته است، در حالی که از نمایندگان چینی برای همایش دعوت بعمل می‌آید و صلاحیت همایش را برای ریشه‌کن کردن این شکلِ مدرنِ برده‌داری زیر سوال می‌‌‏برد.

بیشتر بخوانید:تلاش من برای پایان دادن به توریسم پیوند اعضای بدن انسان‌‌‏های بیگناه در چین ادامه دارد

مارتین پاتزلت، عضو پارلمان آلمان و عضو کمیته حقوق بشر گفت که این کنفرانس در واتیکان فرصتی برای رهبران جهان است تا با اعمال فشار به چین مانع انجام این عمل غیراخلاقی شوند. وی افزود که پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را در سال ۲۰۱۳ تصویب کرد و خواستار توقف برداشت اجباری اعضای بدن شد. اعلامیه  ۲۰۱۶/WD48  که در ژوئیه ۲۰۱۶ نوشته شد، به امید خاتمه این جنایت با مجوز دولت در چین، به امضای مشترک بیش از نیمی از اعضای پارلمان اروپا رسید.

مارتین پاتزلت، عضو پارلمان آلمان و عضو کمیته حقوق بشر، گفت که او و سایر مقامات آلمانی به حل و فصل مسائل حقوق بشر در چین، به خصوص برداشت اجباری اعضای بدن، ادامه خواهند داد

نیکلاس بچولین، مدیر امور عفو بین‌الملل در شرق آسیا نیز گفت که کارشناسان درمورد ادعاهای هوانگ که چین عمل برداشت اعضای بدن زندانیان اعدامی را غیر قانونی اعلام کرده، تردید دارند. زیرا این کشور هنوز برنامه‌ای مؤثر برای اهدای عضو از سوی مشارکت‌کنندگان ایجاد نکرده است.

آقای بکوئیلین در مصاحبه با گاردین گفت که چین دربارۀ اینکه چگونه پزشکان باید تعیین کنند که آیا یک فرد از نظر قانونی مرده است یا خیر، به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی پایبند نیست. بچولین ادامه داد: «شما این فرد را در این زمان و در این روز اعدام می‌کنید، چون در این زمان بیمار آماده است، آنها به پیوند عضوی نیاز دارند که به دسترس بودن اعضای بدن مقدم‌تر است.»

مقاله‌ای که پس گرفته شد

چند مجله پزشکی مقالاتی دربارۀ موضوع برداشت اعضای بدن توسط چین را منتشر کرده‌اند. وندی راجرز، استاد اخلاق بالینی از دانشگاه مکواری در سیدنی در سرمقاله منتشر شده در تاریخ ۷ فوریه در مجله پزشکی بریتانیا نوشت که: «هیچ قانون یا مقررات جدیدی هنوز در چین تصویب نشده است که حاکی از ممنوعیت عمل برداشت اعضای بدن زندانیان باشد. مقرراتی وجود ندارد که نشان دهد اجازه استفاده از اعضای بدن زندانیان لغو شده است. اگر فرض کنیم که زندانیان قبل از اعدام به این کار رضایت دارند، آنها به‌عنوان یک منبع قانونی اعضای بدن باقی می‌مانند و بنابراین اجازۀ برداشت مداوم اعضای بدن زندانیان اعدام شده با یا بدون طی مراحل قانونی صادر می‌شود.»

پس از اینکه مطالعه‌ای درباره چین در سال گذشته در کبد بین‌المللی، مجله رسمی انجمن بین‌المللی درخصوص مطالعات مربوط به کبد منتشر شد، جامعه پزشکی، منبع ۵۶۴ پیوند کبد که در دانشگاه ژجیانگ انجام شده را زیر سؤال بردند. پس از اینکه نویسنده موفق به ارائه شواهد نشد که این اندام از اهداکنندگان داوطلب برداشته شده است، مجله تصمیم گرفت مقاله را حذف کند.

در بیانیه سازمان پزشکان مخالف برداشت اعضای بدن در تاریخ ۶ فوریه آمده است: «نبود شفافیت دربارۀ منابع اعضای بدن در چین یک نقاب فریب است. وسعت کامل برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی چین نامعلوم مانده است. واتیکان نباید به وسیله تعهدات خالی از اصلاحات یک دولت ملحد گمراه شود که با ایمان‌ترین شهروندانش را تحت آزار و شکنجه قرار می‌دهد.»

بیشتر بخوانید:گزارش تحقیقاتی : بیمارستانی برای آدم‌‏کشی (بخش اول)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی