Search
Asset 2

چه عواملی سبب ایجاد سرطان بیضه می‌‌‌‏شوند

سرطان بیضه
(Theo Heimann/Getty Images)

علت دقیق ایجاد بیشتر سرطان‌‌‌‏های بیضه نامشخص است، اما ارتباطات قوی با شرایطی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان بیضه را در یک مرد افزایش می‌‌‌‏دهند. به‌‌‌‏تازگی محققان در حال جستجوی ژنهایی هستند که در بروز سرطان بیضه مسئول هستند. با شناسایی ژن های مسئول، درمان‌‌‌‏ها به منظور مقابله با سلول‌‌‌‏های سرطانی، هدفمند‌‌‌‏تر خواهندشد. آنچه که تا کنون از تحقیقات به‌‌‌‏دست آمده این است که بسیاری از سلول‌‌‌‏های سرطان بیضه، نسخه‌‌‌‏های اضافی از قسمتی از کروموزوم شماره دوازده را در خود جا‌‌‌‏داده‌‌‌‏اند. همچنین سایر اختلالات در این کروموزوم « اختلال در ژن‌‌‌‏های مختلفی که روی این کروموزوم وجود دارند »، با بیماری‌‌‌‏هایی مانند پارکینسون، اختلال حمله‌‌‌‏ای خواب « نارکولِپسی » و ناشنوایی غیر سندرمی مرتبط هستند.

سرطان بیضه، شایعترین نوع سرطان در مردان جوان در سنین بین پانزده تا سی و پنج سال است.

 

کروموزوم دوازده تنها عامل مرتبط با سرطان بیضه نیست، بلکه مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا به‌‌‌‏طور دقیق ژنهای معیوب در روی این کروموزوم را که منجر به بروز بیماری می‎‎شوند شناسایی کند. مطالعات اخیر نشان داده که ژن‌‌‌‏های کِ آی تی اِل جی و اس پی آر وای چهار در بروز سرطان بیضه دخیل هستند اما باز هم تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

در حال حاضر، مجموعه‌‌‌‏ای از عوامل خطر و علل احتمالی در دست داریم که می توانند درجهت شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند کمک کنند. قطعا انجام معاینات مکرر توسط خودتان‎، به شما در جهت تشخیص زودهنگام سرطان بیضه کمک می‌‌‌‏کند. اما آموزش و یادگیری و شناخت عوامل خطر در خودتان « در صورتی‌‌‌‏که علائم  شما مرتبط با سرطان بیضه باشد »، در شناسایی بیماری مفید و مؤثر خواهد‌‌‌‏بود.

عوامل خطرساز و علل احتمالی

بیضه نزول نکرده: به این معنا که قبل از تولد،  یک یا هر دو بیضه از داخل شکم به سمت پایین و داخل کیسه بیضه‌‌‌‏ها نزول نکرده‌‌‌‏اند. ارتباط بین بیضه نزول نکرده و سرطان بیضه ناشناخته است اما آنها که در چنین وضعیتی قرار دارند در معرض خطر بیشتری برای سرطان هستند.

تاریخچه فامیلی مثبت: اگر پدر شما مبتلا به سرطان بیضه بود، شما بیش از چهار تا شش برار بیشتر احتمال دارد که مبتلا به این سرطان شوید. اگر برادرتان به این بیماری مبتلا باشد، خطر ابتلا از این مقدار فراتر نیز خواهد رفت.

عفونت اچ آی وی: دیده شده است در آنهایی که مبتلا به ویروس اچ آی وی و یا ایدز هستند « ابتلا به ویروس لزوما به منزله بیماری نیست »، خطر ابتلا به سرطان بیضه بیش از سایرین است.

سرطان درجا: سرطان درجا « این سایتو »، سرطان سلولهای زاینده بیضه است « جِرم سِل » که غیر تهاجمی است اما گاهی این امکان وجود دارد که گسترش یافته و تهاجمی شوند. سلولهای سرطان درجا از هرنظر غیرطبیعی هستند و افراد مبتلا به این نوع سرطان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان‌‌‌‏های تهاجمی قرار می‌‌‌‏دهند که باید درمان شوند.

موارد قبلی ابتلا به سرطان بیضه: حدود سه الی چهار درصد مردانی که مبتلا به سرطان در یک بیضه بودند، در آینده احتمال بروز سرطان در بیضه دیگر دارند.

نژاد و قومیت:  مردان سفید یا قفقازی در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان بیضه نسبت به مردان سیاه و یا آسیایی هستند.

سن: سرطان بیضه در مردان جوان در سنین بین پانزده و سی و پنج شایعتر است اما امکان ابتلا در هر سنی وجود دارد.

چاقی: مطالعات اخیر ارتباط بین چاقی و سرطان بیضه را در مردان جوان بین سنین هجده  و بیست و نه ساله نشان داده‌‌‌‏است.

مشانگان کلاین فِلتِر: این نشانگان و یا هر وضعیتی که با رشد و تکامل غیرطبیعی بیضه‌‌‌‏ها همراه باشد خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش می‌‌‌‏دهد.

نکات کلیدی در مورد سرطان بیضه

شایعترین نوع سرطان در مردان جوان سنین بین پانزده تا سی و پنج ساله است.

مردانی که در سنین بین بیست تا سی و نه هستند بیشتر در معرض خطر هستند.

متوسط سن تشخیص سی و سه سالگی است.

تا حد زیادی قابل درمان بوده و معمولا به طور کامل معالجه می‌‌‌‏شود.

بیش از نود و پنج درصد احتمال بقای عمر وجود دارد.

معمولا علامت اصلی سرطان بیضه توده بدون درد است که غالبا توسط خود بیمار تشخیص داده می‌‌‌‏شود. مردان همچنین ممکن است احساس سنگینی یا درد در کیسه بیضه، حساسیت به لمس پستان و یا رشد پستان‌‌‌‏ها « ژنیکوماستی »، تورم بیضه و یا تجمع مایع در کیسه بیضه داشته‌‌‌‏باشند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی