logo_eet

چوب حراج جمهوری اسلامی بر منابع نفتی؛ صادرات بنزین با قیمت ۵۰۰ تومان در هر لیتر

Capture-min

درحالی‌که شهروندان ایرانی هر لیتر بنزین با قیمت دولتی را هزار و پانصد تومان و بنزین آزاد را ۳ هزار تومان خریداری می‌کنند، جمهوری اسلامی چوب حراج به منابع ایران زده و هر لیتر بنزین را به قیمت ۵۰۰ تومان صادر می‌کند.

به دنبال انتشار گزارش‌های غیررسمی در مورد حراج بنزین ایران در بازار جهانی، روزنامه ایران که یک ارگان دولتی است صادرات بنزین به قیمت ۵۰۰ تومان یعنی هزار تومان کمتر از قیمت بنزین دولتی و ۲ هزار و ۵۰۰ تومان کمتر از قیمت بنزین آزاد در کشور را تایید کرد.

البته این روزنامه مسئولیت ارزان‌فروشی بنزین ایران را متوجه دولت حسن روحانی دانست و مدعی شد که در دولت پیشین قرارداد صادرات بنزین انجام‌گرفته و پول آن نیز دریافت و به خزانه واریز شده است و دولت ابراهیم رئیسی چاره‌ای جز ادامه همان روند ندارد.

البته پیش‌ازاین جلیل سالاری مدیرعامل پالایش و پخش و معاون وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی در سخنانی متناقض با ادعای روزنامه ایران، هر گونه ارزان فروشی نفت را تکذیب و عنوان کرده بود اگر هر لیتر بنزین با قیمت ۵۰۰ تومان صادر می‌شده چطور می‌توانستیم سال ۹۹ از صادرات بنزین ۴ میلیارد دلار درآمد داشته باشیم؟

به گفته این مقام وزارت نفت اگر هر لیتر بنزین ۵۰۰ تومان صادر شود قیمت هر بشکه بنزین معادل ۴ دلار است. پس چگونه کشور با صادرات ۱۰ میلیارد لیتر (معادل ۶۳ میلیون بشکه) بنزین ۴ دلاری به‌جای ۲۵۰ میلیون دلار، درآمد ۴ میلیارد دلار داشته است؟

این در حالی است که وب‌سایت استریت تایمز در شهریورماه سال جاری گزارش داد که ایران قیمت نفت خام تحریم شده خود را کاهش داده است. بر اساس گزارش این رسانه، ایران نفت خام خود را ۷ دلار آمریکا کمتر از محموله‌های روسیه ارائه می‌کند.

آمارهای گمرکی دو سال گذشته نیز نشان می‌دهد که دولت ابراهیم رئیسی، بنزین را به کمتر از نصف قیمت بازارهای منطقه‌ای صادر می‌کند و حتی برخی محموله‌ها به قیمت ۵۰۰ تومان عرضه شده که ۳۰ برابر زیر قیمت بازارهای جهانی است.

البته مفت فروشی بنزین توسط جمهوری اسلامی در شرایطی است که دولت حسن روحانی با افزایش قیمت بنزین برای مصرف‌کننده‌های داخلی زمینه اعتراضات گسترده آبان ۹۸ را فراهم کرد که طی این اعتراض‌ها بیش از ۱۵۰۰ نفر توسط نیروهای حکومتی کشته شدند.

اخبار مرتبط