Search
Asset 2

چگونه از تشخیص‌‌‌‏های غلط سونوگرافی و ام آرآی اجتناب کنیم

ام آر آی
چگونه از تشخیص‌‌‌‏های غلط سونوگرافی و ام آرآی اجتناب کنیم
ام آر آی
(dgrilla/iStock)

وقتی‌‌‌‏که از سونوگرافی و ام آر آی برای تشخیص علت درد‌‌‌‏های مزمن استفاده می‌‌‌‏شود، تفسیر اشتباه نتایج می‌‌‌‏تواند منجر به انجام عملهای جراحی غیر ضرورری گردد. بر‌‌‌‏اساس گفته دکتر الکساندر کولیک، بهتر است قبل از آنکه زیر تیغ جراحی بروید نظر پزشک دیگری را نیز جویا شده و از نظر رشته‌‌‌‏های عصبی که گیر افتاده‌‌‌‏اند بررسی شوید.

دکتر کولیک بیمارانی داشته که پس‌‌‌‏از تشخیص‌‌‌‏های غلط به او مراجعه کرده بودند. بعضی از آنها تا بعد از عمل جراحی متوجه نشده بودند که تشخیص اشتباه بوده‌‌‌‏است، تا اینکه بعد از عمل دریافتند که جراحی برای درمان و برطرف کردن دردهایشان کار‌‌‌‏آمد نبوده‌‌‌‏است.

او گفت: « یکی از مهم‌‏ترین دلایل تشخیص اشتباه به‌‌‌‏خصوص در افراد بالای پنجاه سال این است که، دراین افراد سونوگرافی یا ام آر آی تقریبا همیشه یکی از موارد پارگی، فتق و یا شرایط این‌‌‌‏چنینی را که به نظر مشکلات جدی هستند نشان خواهند‌‌‌‏ داد.»

دکتر کولیک افزود: « وقتی‌‌‌‏که سونوگرافی و یا ام آر آی انجام می‌‌‌‏دهید، با دیدن آثار برآمدگی و فتق دیسک‌‌‌‏های بین‌‌‌‏مهره‌‌‌‏ای درهمه‌‌‌‏جای تصاویر، آرزو می‌‌‌‏کردید که کاش هرگز به آنها نگاهی نمی‌‌‌‏انداختید. اما اینها می‌‌‌‏توانند کاملا بدون عارضه بوده و با درد شما مرتبط نباشند.»

به نظر دکتر کولیک، یکی از راه‌‌‌‏های اجتناب از تشخیص اشتباه این است که وقتی‌‌‌‏که شما نتایج سونوگرافی یا ام آر آی را گرفتید، از دکتر خود بپرسید که آیا محل درد شما با آنچه که در تصاویر دیده می‌‌‌‏شود، مطابقت و هم‌‌‌‏خوانی دارد یا خیر؟

او گفت که گاهی اوقات نتایج آزمایشات به نظر آنقدر بد می‌‌‌‏آید که پزشک تصمیم به جراحی می‌‌‌‏گیرد، در‌‌‌‏حالی‌‌‌‏که علایم و نشانه‌‌‌‏های بیماراصلا با نتایج تستها هم‌‌‌‏خوانی ندارد. برای مثال او بیماری داشته که به او برای عمل جراحی دیسک بین مهره های L3-L4 که مهره‌‌‌‏های تحتانی کمر هستند نوبت جراحی داده شده بود. با‌‌‌‏وجودی‌‌‌‏که درد بیمار اصلا مربوط به این مهره‌‌‌‏ها و دیسک نبود.

دکتر کولیک با استفاده از سونوگرافی عضلانی اسکلتی دریافت که بیمار دچار به‌‌‌‏دام افتادگی عصب سیاتیک می‌‌‌‏باشد. او با دو جلسه درمانی ۲۰ دقیقه‌‌‌‏ای عصب را آزاد کرده و نه ماه بعد بیمار بدون نیاز به جراحی، هیچ دردی نداشت.

دلیل دیگر برای اینکه تشخیص اشتباه داده شود این است که برای بیماران سخت است که دقیقا درد خود را برای پزشکان توضیح دهند، چون درد در یک نقطه مشترک می‌‌‌‏تواند دلایل متفاوت داشته باشد.

برای مثال درد در ناحیه زانو می‌‌‌‏تواند به علت پارگی غضروفی باشد که مینیسک نامیده می‌‌‌‏شود.

بنابراین اگر شما یک نقطه از زانویتان رانشان دهید و بگویید که در اینجا احساس درد می‌‌‌‏کنم و در ام آر آی شما نیز پارگی دیده شود، قبل از آنکه متوجه چیزی شوید در اتاق عمل خواهید بود. در‌‌‌‏حالی‌‌‌‏که گیر افتادن عصب فیبولا هم می‌‌‌‏تواند بسیار نزدیک به محلی که شما از مینیسک پاره شده‌‌‌‏ احساس درد کرده‌‌‌‏اید، ایجاد درد و ناراحتی کند؛ به‌‌‌‏عبارتی، درد در یک ناحیه مشترک به دو دلیل کاملا متفاوت.

پس چرا پزشکان به صورت معمول قبل از عمل جراحی بیمار را از نظر رشته های عصبی به دام افتاده چک نمی‌‌‌‏کنند؟

برای‌‌‌‏اینکه توانایی استفاده از سونوگرافی اسکلتی عضلانی جهت تشخیص اعصاب به دام افتاده یک زمینه مطالعاتی جدید است که به‌‌‌‏تازگی امکان تشخیص‌‌‌‏های دقیق‌‌‌‏تر و سریع‌‌‌‏تر را فراهم آورده‌‌‌‏است.

دکتر کولیک ۴ سال پیش درباره سونوگرافی اسکلتی عضلانی دوره دید و حدود ۲۰۰۰ ساعت در حوزه به‌‏دام افتادگی اعصاب وقت صرف کرد.
وی گفت: « پیگیر این موضوع شدم؛ زیرا شک داشتم به اینکه به ‌‏دام افتادن عصب‌‏ها به اشتباه تشخیص داده شوند و خیلی حس خوبی بود وقتی‌‏که بیماری را از جراحی بیهوده نجات می‌‏دادم و بیماران را پس از چند جلسه درمانی سالم و سلامت می‌‏دیدم.»

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی