Asset 2

چگونه اضطراب اجتماعی خود را کاهش دهید؟

چگونه اضطراب اجتماعی خود را کاهش دهید؟
چگونه اضطراب اجتماعی خود را کاهش دهید؟ (etecnologia.com)
چگونه اضطراب اجتماعی خود را کاهش دهید؟
چگونه اضطراب اجتماعی خود را کاهش دهید؟
(etecnologia.com)

اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی، نوعی اضطراب است که با ترس و اضطراب شدید در موقعیت‌‌‏های اجتماعی شناخته می‌‌‏شود و حداقل بخشی از فعالیتهای روزمره شخص را مختل می‌‌‏کند. اضطراب اجتماعی می‌‌‏تواند کیفیت زندگی شخص را به شکل چشمگیری کاهش دهد. بعضی از مبتلایان ممکن است هفته‌‌‏ها از خانه خارج نشوند یا از بسیاری موقعیت‌‌‏های شغلی و تحصیلی خود صرف نظر کنند.

علائم جسمی و فیزیکی اضطراب اجتماعی کدامند؟

علائم جسمی که معمولا همراه اضطراب اجتماعی هستند شامل: سرخ شدن، تعریق زیاد، لرزش، تپش قلب، انقباض یا درد ماهیچه، خشکی دهان، سردرد، تهوع یا اسهال، لرزش یا کشش عضلات، احساس دل آشوب و لکنت زبان می‌‌‏شود. در موارد ترس و نگرانی شدید حملات اضطرابی (panic attack) نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

در مطالعه‌‌‏هایی که در این زمینه انجام شده، بیشترین موقعیت‌‌‏هایی که می‌‌‏توانستند ترس را بوجود آورند شامل این موارد است: صحبت کردن در جمع خصوصا درمقابل یک جمع ناآشنا وغریبه، صحبت کردن در مقابل بزرگتر‌‌‏ها وافراد مهم، خوردن یا نوشیدن در جمع یا رستوران، صحبت کردن با تلفن درخانه و محل کار (به ویژه اگر کسی مکالمات آنها را بشنود)، انجام کار در حضور دیگران، شرکت در مهمانی، گزارش شفاهی یا بلند روخوانی کردن، پاسخ به سوالات در کلاس، نوشتن نام خود و امضا کردن زیر نگاه دیگران و …

تقویت هوش اخلاقی کودکان : نکاتی که هر پدر و مادری باید بداند

تمرینی که هماهنگی و آرامش را به ارمغان می‌آورد

اضطراب اجتماعی با خجالتی بودن چه تفاوتی دارد؟

خجالت یک حالت روانی است که فرد در بیان احساس و خواسته خود در بعضی از جمع‌‌‏ها دچار ترس و یا عدم تعادل جسمی و روانی می‌‌‏شود. در واقع، خجالت را می‌‌‏توان به نوعی عدم اعتماد به نفس در روابط اجتماعی دانست. افرادی که مبتلا به اضطراب اجتماعی هستند به احتمال زیاد بیشتر از افرادی که فقط خجالتی هستند در معرض دیگر بیماری‌‌‏های روانی قرار دارند.

تحقیقات نشان می‌‌‏دهد که افراد خجالتی پس از ایجاد ارتباط موفق، احساس منفی‌‌‏شان کم می‌‌‏شود ولی افرادی که اضطراب اجتماعی دارند احساس منفی‌‌‏شان پس از یک ارتباط اجتماعی طبیعی، باز هم باقی می‌‌‏ماند. در واقع ثابت شده است که افراد مبتلا وارد یک روند نشخوار فکری منفی می‌‌‏شوند که دائما احساسات و شناختهای منفی را مرور کرده و زنده نگه می‌‌‏دارند.

چه عاملی باعث ایجاد اختلال اضطرابی می‌‌‏شود؟

این افراد هنگام تعاملات اجتماعی از این می‌‌‏ترسند که کاری انجام دهند یا علائم اضطرابی‌‌‏شان را به گونه‌‌‏ای بروز دهند که باعث قضاوت منفی دیگران شوند. یعنی نگران این هستند که اشتباهی کنند و شرمنده شوند یا مورد تمسخر واقع شده و طرد شوند یا مورد اهانت قرار گیرند. این اضطراب اجتماعی بصورت قابل توجهی بیش ازآن چیزی است که از موقعیت‌‌‏های اجتماعی مذکور و از زمینه‌‌‏ فرهنگی اجتماعی فرد انتظار می‌‌‏رود.

خواص درمانی خیار

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

راه‌‌‏های درمان اضطراب اجتماعی کدامند؟

درمان‌‌‏های روانشناختی متداول عبارتند از: درمان شناختی رفتاری (CBT)، آموزش مهارت‌‌‏های اجتماعی، گروه درمانی

یک روش گفتگو درمانی که به آن درمان شناختی – رفتاری می‌‌‏گویند در درمان اضطراب اجتماعی موثر است. به چالش کشیدن این افکار منفی چه به کمک یک مشاور و درمانگر چه بصورت شخصی، راهی موثر برای عقب راندن این اختلال و کاهش اثرات آن است.

یک بخش دیگر درمان اضطراب اجتماعی، تکنیک‌‌‏های آرامش بخش است.

همراه شدن دارو درمانی با روان درمانی به بهبود کمک می‌‌‏کند.

ممکن است بعضی از مبتلایان به اختلال اضطراب اجتماعی فکر کنند که مصرف الکل و مواد می‌‌‏تواند به آنها کمک کند که در جمع راحت‌‌‏تر صحبت کنند. درک این نکته مهم است که الکل و مواد، اضطراب را بیشتر می‌‌‏کنند واغلب به سوء مصرف الکل و مواد مخدر منجر می‌‌‏شوند. مصرف دراز مدت الکل و مواد برای سلامت جسمانی و روانی بسیار زیانبار است و همینطور می‌‌‏تواند روابط فرد با خانواده‌‌‏اش و دوستانش را مختل کند.

مطالب دیگر:

چرا تمرین معنوی فالون دافا در چین مورد آزار و شکنجه قرار دارد

وزیر امور خارجه آمریکا، موضوع آزار و شکنجه فالون گونگ را مطرح می‌کند

کشف ردپای ۵.۷ میلیون ساله در یونان، نظریه تکامل انسان را به چالش می‌‌‏کشد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی