Asset 2

چگونه اعتماد به نفس واقعی پیدا کنید؟

چگونه اعتماد به نفس واقعی پیدا کنید؟
چگونه اعتماد به نفس واقعی پیدا کنید؟ (shutterstock)
چگونه اعتماد به نفس واقعی پیدا کنید؟
چگونه اعتماد به نفس واقعی پیدا کنید؟
(shutterstock)

آیا می‌‌‏خواهید منبع اعتماد عمیقی را در خود بیابید که به شما جرات می‌‌‏دهد تا هر کاری بکنید و آن کسی باشید که می‌‌‏خواهید؟

در کتاب « اعتماد به نفس » دکتر باربارا د آنجلیس، متخصص روابط و رشد فردی

معتقد است که: «اعتماد واقعی به خویش، همیشه از درون سرچشمه می‌‌‏گیرد نه از برون، و از تعهدی که به خود دارید ناشی می‌‌‏شود.»

اغلب ما بالاخره شغل مورد علاقه و پولی را که می‌‌‏خواهیم، به دست می‌‌‏آوریم. روابطی که در آرزویش بودیم را خلق می‌‌‏کنیم. خانه‌‌‏ای را که فکرش را هم نمی‌‌‏کردیم، می‌‌‏خریم؛ ولی هنوز هم احساس اعتماد ‌‌‏به‌‌‏ خود را نداریم. به چه چیزی نیاز داریم؟ حلقه گمشده کدام است؟

اعتماد به نفس واقعی یعنی چه؟

اعتماد به نفس واقعی یعنی باور به توانایی درونی خودتان که شما را قادر می‌‌‏سازد تا آن‌‌‏چه را که می‌‌‏خواهید انجام دهید. تعهدی که هر چه را که می‌‌‏خواهید و ضروری است انجام خواهید داد. اعتماد به نفس حقیقی بر پایه اعتمادی که به خود دارید استوار است نه بر نتایج نامعلومی که ممکن است به آنها دست یابید.

زمانی که بتوانید این باور را داشته باشید که: «من به توانایی خود در انجام هر امر ضروری اعتماد دارم و پایبند آرزوهای خود هستم و برای رسیدن به آنها تلاش می‌‌‏کنم و به تصمیم خود برای پی بردن به آن‌‌‏چه که لازم است انجام دهم و عمل‌‌‏کردن به آن اطمینان دارم.» آن‌‌‏گاه اعتماد به نفس واقعی دارید.

چگونه از تضعیف و تخریب موفقیت و شادی‌‌‏تان دست بردارید ؟

۱- به خود اطمینان داشته باشید تا نکات نگران کننده را نادیده بگیرید و تسلیم نشوید و در صورت اشتباه هم، از تلاش دست نکشید.

۲- برای موفقیت، باید پیش از آن که واقعا موفق شوید، شکست را تجربه کنید.

بعضی‌‌‏ها منتظرند که کاری را شروع کنند و اولین بار آن ‌‌‏را بی‌‌‏نقص انجام دهند و تا آن زمان عملا هیچ‌‌‏کاری نمی‌‌‏کنند، این غرور و خودبینی است و به هیچ جا نمی‌‌‏رسند.

۳- هر‌‌‏چه تلاش برای تحقق رویاهای‌‌‏تان را به تعویق بیاندازید، اعتماد به نفس کمتری خواهید داشت و هراس از این‌‌‏که آن‌‌‏چه را که می‌‌‏خواهید هرگز به دست نیاورید، شدیدتر می‌‌‏شود.

اگر همه اوقات روی مبل لم دهید و تلویزیون تماشا کنید چگونه به خود اعتماد پیدا می‌‌‏کنید تا شغل خود را سروسامان بخشید؟ بدیهی است که هیچ اعتمادی به خویش به‌‌‏دست نخواهید آورد.

۴- اعتماد حقیقی به خود، این است که همین حالا به خود‌‌‏تان اعتماد کنید، لازم نیست به هدف موردنظرتان برسید و بعد به خود اعتماد کنید.

این فکر را: «وقتی واقعا احساس خوبی نسبت به خود خواهم داشت که….» را با این فکر: «همین حالا نسبت به خود احساس خوبی دارم زیرا….» عوض کنید.

با این فکر به خود قدرت خواهید داد تا قدم بعدی به سوی رشد و موفقیت را بردارید.

۵- اعتماد به نفس حقیقی به این خاطر نیست که هیچ نگرانی ندارید، بلکه ایمان به خود به رغم داشتن ترسهای‌‌‏تان است. اگر از شکست خوردن بهراسید به این معنی نیست که ایرادی دارید. داشتن ترس فقط به معنای « انسان بودن» شماست و به آن « ترس سالم» گفته می‌‌‏شود. ولی اگر تمام عمر بخاطر ترس برای رسیدن به آرزوهای‌‌‏تان تلاش نکنید، این احساس سالمی نیست.

معمولا وقتی هراسان و عصبی هستید، به علت این است که از محدوده‌‌‏ی راحتی خود فراتر رفته‌‌‏اید و به سمتی جدید قدم بر می‌‌‏دارید. هر چه آرزوهای‌‌‏تان بزرگتر باشند، ترس‌‌‏تان بیشتر است. به ترس خود آگاه باشید و تلاش خود را شروع کنید.

چگونه همین حالا اعتماد به خویشتن را بنا کنیم؟

اولین قدم را برای رسیدن به آرزوی‌‌‏تان بردارید.

با برداشتن اولین قدم، احساس اعتماد به نفس‌‌‏تان قوی‌‌‏تر می‌‌‏شود.

هرچه بیشتر تلاش کنید، راجع به خود احساس بهتری خواهید داشت.

فرض کنیدکه می‌‌‏خواهید کار با رایانه را یاد بگیرید، ولی بخاطر ترس از این‌‌‏ که قادر نباشید تا از کار با رایانه سر در آورید، از خرید آن خودداری می‌‌‏کنید. منتظر نباشید تا نگرانی‌‌‏تان از بین برود. فقط یک قدم بردارید. یک سیاهه از اسامی دوستانی که رایانه دارند تهیه کنید و از آن‌‌‏ها اطلاعاتی کسب کنید. به محض این‌‌‏که دست به‌‌‏کار شوید، ترس‌‌‏تان از بین می‌‌‏رود.

هدف از اعتماد به نفس آن است که شما بتوانید ارتباط با وجود خویش را آن‌‌‏طور تغییر دهید که به منبع قدرت شخصی و درونی خود در همه حال متصل باشید و برای دیگران سرمشق ‌‌‏شوید.

منبع: کتاب« اعتماد به نفس» نوشته دکتر باربارا د آنجلیس

مطالب دیگر:

چرا تمرین معنوی فالون دافا در چین مورد آزار و شکنجه قرار دارد

شاهنامه ‌طهماسبی، شاهکاری فاخر از هنر نگارگری ایرانی

نحوه مطرح کردن درخواست ها از همسرتان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی