Asset 2

چگونه بدون عذاب وجدان «نه» بگویید؟

چگونه بدون عذاب وجدان «نه» بگویید؟
(www.businessinsider.com)
چگونه بدون عذاب وجدان «نه» بگویید؟
(www.businessinsider.com)

ما هر روز خود را در موقعیت‌‏هایی می‌‏بینیم که باید به آدم‌‏هایی که به نوعی به آنها وابسته هستیم، نه بگوییم. نه گفتن چه به رئیسمان، چه به فرزندمان و چه به دوستانمان آسان نیست. شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که در پی دست رد به سینه کسی زدن یا دریغ کردن کمکتان از طرف مقابل، دچار احساس گناه و عذاب وجدان شده‌‏اید. چگونه می‌‏توانید به درخواست‌‏های نابجای دیگران نه بگویید و احساس بدی در مورد آن نداشته باشید؟ هنر نه گفتن یکی از مهارت‌‏های زندگی اجتماعی است و نقش عمده‌‏ای درسلامت روان دارد. برای تقویت این مهارت، توجه به نکات زیر می‌‏تواند مفید باشد.

– قبل از هر چیز باید بدانید که نه گفتن، حق انسانی شماست و ارزش قائل شدن به ارزش‌‏ها و نیازهای خودتان است. نه گفتن به منزله احترام گذاشتن به زمان و فضای شخصی خودتان است، بنابراین اشکالی ندارد.

– نه را بصورت مثبت و سازنده مطرح کنید. بطور مثال وقتی دوستی از شما می‌‏‌‏خواهد که با او به سینما بروید. اگر مایل نیستید که این کار را انجام دهید لازم نیست خیلی صریح به او نه بگویید. می‌‏توانید اسم فیلم، نام سینما، اسامی بازیگران فیلم و … بپرسید و به این طریق با او تا زمانی که می‌‏خواهید نه را بگویید، کمی همراه شوید.

– درگفتن کلمه نه، بایستی صادق باشید و آن را با رعایت ادب به دیگران اظهار داشت. در این صورت احتمال اینکه درخواست کننده از پاسخ شما رنجیده شود به حداقل می‌‏رسد.

– یک توضیح یا دلیل ساده و کوتاه در مورد اینکه چرا نمی‌‏توانید به درخواست طرف مقابل پاسخ مثبت بدهید، به متقاعد شدن او کمک می‌‏کند؛ دادن توضیحاتی در حد یک یا دو جمله در مورد مشغله‌‏هایتان کافی است. پاسختان را زیاد طولانی نکنید و از توضیح دادن زیاد، دروغ گفتن، توجیه و بهانه‌‏های الکی بپرهیزید.

– محترمانه برخورد کنید. درحالی که محترمانه پاسخ منفی می‌‏دهید، با تعریف و تایید از تلاش فرد، احترام خود به خواسته او را نشان دهید.

– نه گفتن، خودخواهی نیست. با نگاهی به گذشته و تمام جوابهای مثبتی که به دیگران داده‌‏اید، می‌‏توانید بفهمید که خودخواه نیستید.

– استفاده از حق خودتان در نپذیرفتن درخواستهای غیر منطقی دیگران نوعی قاطعیت است. قاطعیت، هنری است که نیاز به اندیشه، حوصله و آگاهی دارد و باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌‏شود. پس وقتی قاطعانه عمل می‌‏کنید، احساس گناه نکنید.

– اگر بله بگویید و نتوانید آن کار را انجام دهید با این کار علاوه برتلف شدن وقت فردی که پاسخ بلی کاذب شنیده، به دنبال راه حل دیگری نمی‌‏رود و ممکن است موقعیتهای کلیدی را از دست بدهد.

– نادیده گرفتن خود، چه بسا سبب ترغیب دیگران و اطرافیان نسبت به ابراز مکرر درخواستهای غیرمنطقی‌‏شان خواهد شد. انجام کارهایی که تمایلی چندانی به انجام آن ندارید، احساس بدی در شما ایجاد می‌‏کند و می تواند به عزت نفس شما آسیب برساند.

مطالب دیگر:

تمرینی که هماهنگی و آرامش را به ارمغان می‌آورد

اسرار تقویم ۱۶۰هزار ساله آفریقایی کشف شد

طرز تهیه اردور سوسیس و مرغ

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی