Search
Asset 2

چگونه برنامه افزایش مهاجرپذیری کانادا به اقتصاد و ارزش‌‌‌‌‌‏های این کشور کمک می‌‌‌‌‌‏کند؟

مهاجرت به کانادا
(Riccardo Piccinini / Shutterstock)
مهاجرت به کانادا
(Riccardo Piccinini / Shutterstock)

اداره مهاجرت کانادا هفته گذشته بود که برای نخستین بار طرحی سه ساله برای افزایش پذیرش مهاجران به این کشور ارائه کرد که بر اساس این طرح تا سال ۲۰۲۰ میلادی حدود یک میلیون مهاجر می‌‌‌‌‌‏توانند به کانادا وارد شوند. طبق این برنامه سه ساله، در سال آینده، ۳۱۰ هزار مهاجر ، در سال ۲۰۱۹ تعداد ۳۳۰ هزار مهاجر و در سال ۲۰۲۰ تعداد ۳۴۰ هزار مهاجر به کانادا خواهند آمد.

براساس این طرح، ۶۰ درصد جمعیت پیش‌‌‌‌‌‏بینی شده شامل مهاجران اقتصادی هستند.

به بیان وزارت مهاجرت، هدف از این طرح حمایت از کسب‌‌‌‌‌‏ و کارهای فعلی و نیز بازار کار مورد نیاز کانادا و تقویت رشد اقتصادی در مواجهه با کاهش رشد نیروی کار و افزایش جمعیت پیر آینده این کشور است.

«احمد حسین»، وزیر مهاجرت کانادا ضمن اعلام این برنامه دولت لیبرال، اظهار داشت که این برنامه تاریخی‌‌‌‌‌‏، مسئولانه و «بلند پروازانه‌‌‌‌‌‏ترین» طرح در تاریخ معاصر کانادا است و با افزودن به نیروی کار، به جبران جمعیت پیر این کشور کمک خواهد کرد.

آقای حسین گفت: «دولت معتقد است که تازه واردین در جامعه ما نقشی حیاتی دارند… تا سال ۲۰۳۵ میلادی پنج میلیون کانادایی بازنشسته خواهند شد و افراد کمی داریم که بتوانند از این سالمندان و بازنشستگان نگهداری کنند.»

به گفته وزیر مهاجرت کانادا، در سال ۲۰۳۶ تقریبا ۱۰۰ درصد رشد جمعیت، ناشی از مهاجرت خواهند بود، حال آن که اکنون حدود ۷۵ درصد آن را شامل می‌‌‌‌‌‏شود.

مطلب دیگر: داستان مهاجرت من در کودکی در فرار از کمونیسم

آقای حسین با رد نظر برخی که ادعا می‌‌‌‌‌‏کنند، تازه واردین منابع کانادا را ازبین می‌‌‌‌‌‏برند و باری بر دوش جامعه می‌‌‌‌‌‏شوند، گفت که مهاجرت، نوآوری را به همراه می‌‌‌‌‌‏آورد و اقتصاد را تقویت می‌‌‌‌‌‏کند. او افزود که دولت برای کاهش حجم پرونده‌‌‌‌‌‏های عقب افتاده، افزایش سرعت پردازش پرونده‌‌‌‌‌‏های پیوستن اعضای خانواده‌‌‌‌‌‏ها به هم و سرعت بخشیدن به برنامه‌‌‌‌‌‏های اعطای شهروندی، در تلاش است.

اگرچه اتخاذ این برنامه چند ساله با ویژگی رشد تدریجی مهاجر مخالفانی نیز دارد، اما بنا به استناد وزارت مهاجرت کانادا، به بهبود اقتصاد این کشور کمک خواهد کرد.

طبق گزارش این وزارت‌‌‌‌‌‏خانه، مهاجرت تاکنون تاثیر قابل توجهی بر کانادا داشته است. مهاجران از نسل‌‌‌‌‌‏های مختلف استعدادهای خود را به این سرزمین به ارمغان آورده و به طور جدایی ناپذیری به کشور موفق و پایدار کانادا متصل شده‎‌‌‌‌‌‏‌‌‌‌‌‏اند.

از هر پنج کانادایی یک نفر متولد خارج از این کشور است که در میان کشورهای گروه G7 بالاترین رتبه را دارد. جمعیت مهاجر با ایجاد رونق اقتصادی و تنوع ساختار فرهنگی، از جنبه‌‌‌‌‌‏های مختلفی به کانادا منفعت رسانده است.

پیر شدن جمعیت کانادا

افزایش روزافزون جمعیت پیر و کاهش نرخ باروری به تدریج تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد خواهد داشت. تا سال ۲۰۳۶ پنج میلیون کانادایی بازنشسته می‌‌‌‌‌‏شوند و برای جبران این موضوع به اتخاذ تدابیری نیاز است.

بنابر آمارها بیش از ۸۰ درصد مهاجران در سال های اخیر، زیر ۴۵ سال داشته‌‌‌‌‌‏اند.

اگرچه مهاجرت به تنهایی نمی‌‌‌‌‌‏تواند این چالش جمعیتی را حل کند، اما می‌‌‌‌‌‏تواند رشد اقتصادی را حفظ کرده و به دولت در عمل به تعهداتش همچون خدمات بهداشتی، حقوق بازنشستگی و دیگر خدمات اجتماعی کمک کند.

مطلب دیگر: مهاجرت به آمریکا از گذشته تا حال

حجم مهاجرت، بازتاب ارزش‌‌‌‌‌‏های جامعه کانادایی

کانادا هرساله از ۱۹۰ کشور مختلف، اعم از پناهنده و غیره، مهاجر می‌‌‌‌‌‏پذیرد. این موضوع درحالی که سبب ایجاد پیوندهای مهم در اقتصاد جهانی می‌‌‌‌‌‏شود، به غنای جامعه نیز می‌‌‌‌‏افزاید.

همچنین هرساله بسیاری از مردم دنیا بیشتر و بیشتر در حال فرار از آزار و اذیت‌‌‌‌‌‏ها در سطح جهانی هستند و از هر ده پناهنده، یک نفر به کانادا وارد می‌‌‌‌‌‏شوند. این کشور با کمک به پناهندگان از سراسر جهان می‌‌‌‌‌‏تواند نقشی مهم در ارج نهادن به ارزش‌‌‌‌‌‏های بشردوستانه ایفا کند.

در فضای فعلی جهان، کانادا می‌‌‌‌‌‏تواند با مدیریت مناسب سیستم مهاجرتی، تداوم جذب نیروی کار ماهر و در عین حال کمک به پیوستگی خانواده‌‌‌‌‌‏ها و حفظ اعتبار کانادا در حمایت از پناهندگان، آن را به فرصتی برای بهره‌‌‌‌‌‏گیری از این اهرم قدرتمند بدل سازد و به رشد اقتصادی این کشور نیز کمک کند.

درخواست دختر شایسته کانادا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین

افزایش بیش‌ ‌‌‌‏از ۳۵ هزار شغل در کانادا، طی ماه گذشته

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی