Search
Asset 2

چگونه به کودکان آموزش دهیم دروغ نگویند

چگونه به کودکان آموزش دهیم دروغ نگویند؟
چگونه به کودکان آموزش دهیم دروغ نگویند؟
چگونه به کودکان آموزش دهیم دروغ نگویند؟
چگونه به کودکان آموزش دهیم دروغ نگویند؟

تقریبا اکثر والدین با مساله عدم راستگویی کودک، حداقل در دوره خاصی از رشد، روبرو هستند. آگاهی از مراحل رشد کودک در زمینه‌‏های مختلف هیجانی- عاطفی و شناختی، کمک زیادی به چگونگی نوع آموزش و برخورد با آنان در این زمینه می نماید. در این‌‏راستا، ما به چند نکته مهم کاربردی در زمینه دروغ‌‏گویی کودکان اشاره می‌‏کنیم.

والدین عزیز در زمینه دروغ‌‏گویی بچه‌‏ها بدانید:

  • کودکان تا قبل از شش سالگی دروغ را نمی‌‏شناسند و تخیلات خود را باور دارند، پس در مقابل تخیلات آنان، برخورد مناسبی نشان دهید و با فراهم کردن فرصت‌‏هایی برای انجام کارهای دستی و هنری، نقاشی و بازی های خلاقانه، تخیلات آنان را به سمت مناسبی هدایت کنید.
  • کودکان بخش عظیمی از یادگیری خود را از طریق مشاهده می‌‏آموزند، پس خود و سایر اعضای خانواده نیز مراقب درستگویی و قول‌‏هایی که می‌‏دهید، باشید.
  • بخشی از یادگیری کودکان از طریق دوستان و محیط خارج از منزل و نیز رسانه‌‏هایی همچون فیلم‌‏ها و بازی‌‏های کامپیوتری می‌‏باشد، آنها را نیز مد نظر قرار دهید.
  • وقتی بچه ها راست می‌‏گویند آنها را تشویق کنید؛ مثلا بگویید «با اینکه درست‌‏گویی گاهی سخت می‌‏شه چون ممکنه پیامد تنبیه داشته باشه، ولی به تو افتخار می‌‏کنم که راست گفتی.»
  • سعی کنید سوالاتی از او نپرسید که جوابش را از قبل می‌‏دانید و احتمال اینکه بپرسید و دروغ بشنوید زیاد است؛ به طور مثال می‌‏دانید که فرزندتان هنوز مسواک نزده، پس نپرسید: «آیا مسواکت را زده‌‏ای»، بجای آن بگویید: «وقت مسواک زدنه.»
  • سعی کنید برچسب دروغ گویی به کودک نزنید، زیرا در این صورت دیگر تلاشی برای تغییر خود نخواهد کرد، می‌‏توانید بگویید: «این حرفت الان درست نبود.»
  • به کودک فرصت جبران بدهید؛ اگر کار خطایی کرده مثلا چیزی را شکسته، به او بگویید که بهتر است الان آن را تمیز کند.
  • وقتی با دروغ‌‏گویی کودک مواجهه شدید، بلافاصله عصبانی نشوید و واکنش تند از خود نشان ندهید، چرا که فرصت یادگیری را از او می‌‏گیرید، به جای آن، با او صحبت کنید.
اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی