logo_eet

چگونه داعش به دنبال ایجاد شکاف در اروپاست

معترضان اسلامگرا در لندن
پلیس لندن در حمایت از اسلامگرایان معترض با پرچم‌‏های ضد آمریکایی در مقابل سفارت آمریکا در لندن. (CARL COURT/AFP/Getty Images)

افراد علاقمند به تروریسم، استخدام آنلاین و بازگشت تروریست‌‌‌‌‏ها، از خطرات منحصر به فرد داعش در اروپا محسوب می‌‌‌‌‏شوند

معترضان اسلامگرا در لندن
پلیس لندن در حمایت از اسلامگرایان معترض با پرچم‌‏های ضد آمریکایی در مقابل سفارت آمریکا در لندن. (CARL COURT/AFP/Getty Images)

استراتژی داعش درباره پرورش تروریست‌‌‌‌‏های خودجوش، می‌‌‌‌‏تواند از یک کشور به کشور دیگری متفاوت باشد به طوری که تنها مناطق مسلمان نشینی از اروپا را که مسلمانان در دموکراسی زندگی می‌‌‌‌‏کنند، مورد هدف قرار دهد.

«محمد فریزر-رحیم»، مدیر «کویلیام» در آمریکای شمالی، سازمان مقابله با افراط گرایی اسلامی در این باره گفت که به نظر می‌‌‌‌‏رسد داعش برای ادامه کارش استراتژی مناسب‌‌‌‌‏تری در پیش گرفته است.

وی گفت: «گروه تروریستی داعش پیش از این نیز دارای تاکتیک استخدام گروه‌‌‌‌‏های مختلفی در شمال آفریقا بوده است… داعش اساسا متفاوت از القاعده است، زیرا داعش مدل تروریست‌‌‌‌‏های خود‌‌‌‌‏جوش و خود ساخته را دارد. در القاعده تروریست‌‌‌‌‏ها باید تحت فرمان عمل کنند؛ درحالی که داعش می‌‌‌‌‏گوید، جهاد با شما شروع می‌‌‌‌‏شود.»

فریزر-رحیم به مدت ۱۵ سال تاکتیک‌‌‌‌‏های افراط گرایان اسلامی را مورد مطالعه قرار داده است. وی عقیده دارد استراتژی تروریست‌‌‌‌‏ها هدفمند است و می‌‌‌‌‏تواند تغییر کند. موج اخیر حملات تروریستی داعش در اروپا بخشی از این استراتژی است.

مسلمانان در چین حق استفاده از نام‌های اسلامی را ندارند

سکوت مردم غرب از ترس خوردن برچسب نژاد پرستی

داعش در تبلیغات خود در سال ۲۰۱۵، اظهار داشت که «منطقه خاکستری» مسلمانان نشین در کشور‌‌‌‌‏های دموکراتیک غربی در اروپا باید نابود شود.

برخی از ضد تروریست‌‌‌‌‏ها فکر می‌‌‌‌‏کنند که داعش ممکن است با پیام‌‌‌‌‏های افراطی خود و تاکتیک‌‌‌‌‏هایی مناسب با هر کشور، در حال تنظیم استراتژی خاصی برای مناطق خاکستری در اروپا باشد.

منطقه خاکستری، آن گونه که توسط مبلغان داعش تعریف می‌‌‌‌‏شود، دارای فضای باز و چند ملیتی است  که در آن مسلمانان و غیرمسلمانان با صلح و همکاری زندگی می‌‌‌‌‏کنند.

هدف داعش از بین بردن این فضا و ایجاد تضاد در میان مسلمانان و غیر مسلمانان و استخدام کسانی است که احساس می‌‌‌‌‏کنند که هیچ جایی در  دنیای آزاد و سکولار ندارند.

با توجه به گزارش پلیس اروپا در نوامبر ۲۰۱۶، حملات جهادی در اروپا از چهار مورد در سال ۲۰۱۴ به ۱۷ مورد در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است، و دستگیری افراد از ۳۹۵ نفر در سال ۲۰۱۴ به ۶۶۷ نفر در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

در این گزارش آمده است که فرانسه به طور خاص به دلیل وجود نماد دموکراسی‌‌‌‌‏های سکولار غربی مورد هدف قرار گرفته است.

فریزر رحیم همچنین گفت: «تبلیغات آنلاین و جذب افراد و ابزار راه‌‌‌‌‏های کلیدی داعش برای افزایش تهدیدات خود در اروپا است…. اگر القاعده توت سیاه درنظر گرفته شود آنگاه داعش آیفون ۷ است. داعش سازمانی هزارساله است که مانند یک تکنولوژی جدید به راه افتاده باشد.»

با توجه به گزارش پلیس اروپا، بسیاری از تروریست‌‌‌‌‏های اسلامی – از جمله کسانی از جنگ بازگشتند- در دوره‌‌‌‏ای کوتاه به به افراطی‌‌‌‌‏های خود جوش تبدیل می‌‌‌‌‏شوند که البته به سختی قابل شناسایی هستند.

پناهندگان از مناطق جنگی هدف دیگر افراطیون هستند. ان‌‌‌‌‏ها درست از زمانی که در اردوگاه پناهندگان مستقرند، تا زمانی که به مقصد نهایی خود برسند، تحت نظر گرفته می‌‌‌‌‏شوند. گروه داعش مبارزان خود را با دادن وعده پرداخت پول برای عبور از اروپا استخدام می‌‌‌‌‏کند.

با این حال این استراتژی داعش در اروپا مشخص نیست که چقدر بتواند موفق باشد. استراتژی صریح و روشن داعش برای ایجاد تفرقه در منطقه خاکستری به معنای پا گذاشتن روی پوسته تخم مرغ نیست که بتواند ناگهان همه چیز را نابود کند. بمباران و ترساندن مردم اروپا برای ترک «منطقه خاکستری» کار آسانی نیست؛ چرا که صحبت از تعداد زیادی از شهروندانی است که به راحتی قابل تغییر نیستند.

پس از گذشت ۱۸ سال : وحشیانه‌‌‏ترین آزار و شکنجه ضعیف می‌‌‏شود

اخبار مرتبط