Search
Asset 2

چگونه در طول زمستان سلامتی‌مان را بهبود بخشیم؛ پنج پیشنهاد طب سنتی چینی

با افزودن دارچین یا شکلات تیره به قهوه، سرما را از خودتان دور کنید
با افزودن دارچین یا شکلات تیره به قهوه، سرما را از خودتان دور کنید
با افزودن دارچین یا شکلات تیره به قهوه، سرما را از خودتان دور کنید

دوره خورشیدی براساس موقعیت خورشید درزودیاک تعیین شده و حدود دوهفته طول می‌کشد. سیستم تقویم چینی براساس دوره‌های خورشیدی شکل می‌گیرد وطبق اعتقادات چینی باستان، زندگی کردن براساس طبیعت، باعث هارمونی و هماهنگی در زندگی می‌شود. این مقاله به بررسی هر دوره خورشیدی پرداخته وبه کارهایی که درهردوره باید انجام دهید، اشاره می‌کند.

در چین باستان بین ۲۴ دوره درسال، انقلاب زمستانی «۲۲ دسامبر تا ۵ ژانویه»،  مهمترین دوره خورشیدی درنظر گرفته می‌شد.

این چهارمین دوره خورشیدی زمستانی، نه تنها سال نو را به ارمغان می‌آورد، بلکه اولین دوره خورشیدی شناخته شده در تاریخ  در طول سلسله زئو «۱۰۴۶-۲۵۶ سال قبل ازمسیح» است.

دو پدیده طبیعی مهم در روز انقلاب زمستانی «۲۱ دسامبر» اتفاق می‌افتد.  کوتاه‌ترین روزدرکل سال و کوتاه‌ترین سایه خورشید در ظهر.

اثرات دوره خورشیدی بر انسان

در طول انقلاب زمستانی، انرژی یین داخل بدن ما به اوج خود می‌رسد، درحالی‌که انرژی یانگ تازه شروع می‌کند قوی شود. در این دوره زمانی که یین و یانگ درحال تغییرکردن هستند، بهترین زمان برای  بیرون راندن بیماری‌ها از بدن و تقویت ومتعادل کردن پنج عنصر در بدن‌مان است.

طبق دیدگاه طب سنتی چینی، اگر مواد مغذی درستی مصرف کنید، با کمترین تلاش بیشترین سلامتی را به دست می‌آورید!

با توجه به طب سنتی چینی، برای استفاده صحیح بدن‌تان از مواد مغذی پنج مرحله مهم وجود دارد که عبارتند از: برطرف کردن گرفتگی و انسداد، سم‌زدایی، متعادل کردن، مکمل‌ها و رشد و پرورش.

دراین مقاله علائم و اهداف این پنج مرحله بیان شده است.

۱- برطرف کردن گرفتگی و انسداد

هنگامی که در سیستم گوارش و جذب مواد مغذی گرفتگی و انسداد وجود دارد، حتی اگرمقدار بسیار زیادی مواد مغذی مصرف کنیم، بدن ما نمی‌تواند از این مواد مغذی استفاده کند.

این گرفتگی شامل تمام رگ‌ها، کانال‌های انرژی، کانال‌های گوارشی و … می‌شود!

در طب سنتی چینی اولین مرحله درمان، برطرف کردن این گرفتگی‌ها است و قبل از هرگونه درمان، اول باید این مناطق مسدود شده باز شوند.

علائم گرفتگی و انسداد عبارتند از: کم اشتهایی، هضم بد غذا،  توالت رفتن به صورت غیرطبیعی ، به سختی عرق کردن، انرژی کم، خستگی قابل توجه بین ساعات ۳ تا ۴ بعد ازظهرو سخت به خواب رفتن.

اسانس‌‏های روغنی مفید برای رفع گرفتگی‌ها عبارتند از: اکالیپتوس، ریحان، علف لیمو، پونه کوهی و لیمو.

۲-سم زدایی

اگر کانال‌های انرژی طولانی مدت مسدود باشد، سموم داخل بدن جمع می‌شوند.

همه این مواد در اصل بد نیستند، مثل آب. اما همانند آب در دنیای طبیعی، اگر به مدت طولانی در یک حوضچه ساکن بمانند، باکتری‌ها درآن رشد کرده و باعث فساد و عفونت و… می‌شوند.

علائم وجود سم در بدن‌تان شامل، التهابات و آکنه‌های پوستی، درد مفاصل، سیستم ایمنی ضعیف وابتلا سریع به بیماری‌های فصلی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و… است.

اسانس‌‏های روغنی مفید برای سم‌زدایی عبارتند از: میوه سرو کوهی، سرو، آویشن، کاج، نیائولی، اسطوخدوس و بابونه.

۳- تعادل و هماهنگی

بعد از برداشتن چیزهای بد از وجودمان، باید ببینیم که چرا این اتفاق افتاده است و چه چیزی دراعضا یا سیستم‌های بدن‌مان باعث مشکل شده است.

طبق دیدگاه طب سنتی چینی، در اغلب موارد وقتی تعادل بدن بهم می‌خورد، مانند تعادل بین یین و یانگ، خون و انرژی، کارآیی اعضا بدن و سیستم‌ها و….مشکلات سلامتی ظاهر می‌شوند.

هنگامی که بدن‌ را متعادل می‌کنیم، سلامتی‌مان به حالت عادی برمی‌گردد.

اسانس‌‏های روغنی مفید عبارتند از: چوب صندل، چوب صدر، چوب رز، شیرین بیان و مرزنجوش.

۴- مکمل‌ها

با توجه به ژنتیک، رژیم غذایی و محیط زندگی‌مان، ممکن است بدن‌مان کمبود بعضی مواد مغذی ضروری داشته باشد.

راه اصلاح آن ساده است. آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بدن‌تان بتواند با استفاده ازمنبع کامل مواد مغذی و عناصر مورد نیاز، به بهترین حالت سلامت خود برسد.

اسانس‌‏های روغنی مفید عبارتند از: رز، زنجبیل، گلپر، زوفا.

۵- رشد و پرورش

سلامت ما وابسته به رژیم غذایی و شخصیت ما است. عادات بد روزانه نقش مهمی در کاهش سلامتی ما ایفا می‌کنند.

پرورش نه تنها به پرورش جسم فیزیکی،  بلکه به پرورش روح و بهبود شخصیت درونی ما اشاره می‌کند که باعث حل ریشه‌ای مشکلات و بهبود سلامتی‌مان می‌شود.

کارهایی که می‌توانید برای پرورش خود انجام دهید عبارتند از: گوش دادن به موسیقی‌هایی با انرژی مثبت، باغبانی، مطالعه کتاب‌های با کیفیت، انجام تمرینات مدیتیشن مانند فالون دافا یا تای‌چی. همه این کارها باعث می‌شود تا با خودتان به صلح و آرامش برسید.

اسانس‌‏های روغنی مفید عبارتند از: چوب صندل، شکوفه پرتقال و ترنج.

حتی اگر نمی‌خواهید از گیاهان دارویی سنتی چینی یا طب سوزنی استفاده کنید، هنوز هم می‌توانید اسانس‌های ذکر شده فوق را استفاده کرده و از سلامتی خودتان مراقبت کنید.

مردم چینی باستان معتقد بودند که اگر در این دوره زمانی از خودمان به خوبی مراقبت کرده و خوب غذا بخوریم، در تمام طول سال سالم می‌مانیم.

چهار راه برای رسیدن به حداکثر سلامتی در طول زمستان

۱- برای تمیز کردن بدن‌تان مقدارزیادی چای سبز بنوشید. به خصوص اگردچار سوزش و التهابات پوستی هستید یا گردش خون ضعیفی دارید، مقداری ریشه شیرین بیان به چای‌تان بیفزایید.

۲- مقداری پودردارچین به دسرها یا قهوه اضافه کنید تا سرمای زمستان دروجودتان را از بین ببرد.

۳- هنگامی که احساس سرما می‌کنید، پاها، قسمت داخلی و خارجی ساق پا و زانوهای‌تان را ماساژ دهید تا گردش خون‌تان بهتر شود.

۴- بعد از این‌که در رختخواب دراز کشیدید، زانوی خود را تا جایی که می‌توانید بچرخانید. زیرا این به کسانی که مشکل خوابیدن دارند کمک می‌کند تا کانال‌های انرژی را باز کرده، عضلات پرتنش را آرام کرده و کیفیت خواب‌شان را بهبود ببخشد.

غذاهای فصلی

مصرف ماهی برای سلامتی افرادی که مشکلات قلبی یا خونی دارند عالی است. مواد غذایی با رنگ سیاه نیزمانند قارچ سیاه، توت، زیتون و شکلات تیره به بهبود و تقویت انرژی‌تان کمک می‌کنند.

نوشته مورن لیائو. مورن که با اپُک تایمز همکاری می‌کند از دکترهای طب سنتی چینی و تولید کننده لوازم آرایشی ارگانیک است.

مطالب دیگر:

تفاوت تکان‌دهنده پزشکان چین باستان و چین مدرن، از نظر اخلاق پزشکی

چرا استفاده از لباس، وسایل و اسباب بازی‌‌‏های سنتی برای کودکان مناسب است؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی