logo_eet

چگونه شن یون هنرهای کلاسیک را احیا می‌‌‌‏کند؟

(Dai Bing/The Epoch Times)
(Dai Bing/The Epoch Times)

نگاهی دقیق‌‌‌‏تر به تأثیرات جهانی شن یون همزمان با شروع اجرای ارکستر سمفونیک شن یون در تورنتو

 

ارکستر سمفونی شن یون  Shen Yun symphony orchestra
(Dai Bing/The Epoch Times)

 

نویسنده: مدلینا هوبرت

رسانه اپک تایمز شن یون را رویداد فرهنگی مهمی در عصر ما می داند. ارکستر سمفونیک شن یون قرار است در ششم اکتبر در تالار روی تامسون تورنتو اجرا شود و در آن هنگام تاثیر جهانی آن را مجددا بررسی خواهیم کرد.

طی قرن‌های گذشته نوآوری‌‌‌‏های شگفت انگیز و پیشرفت‌های تکنولوژیکی و علمی بسیاری پدید آمدند که مردم در اوایل حضور تمدن‌‌‌‏ هرگز نمی‌‌‌‏توانستند تصور کنند.

با این وجود در هنرها شاهد روند انحطاط پی در پی بوده‎‌‌‌‏ایم. بخش اعظم اجزای هنر کلاسیک از جمله محبوب‌‌‌‏ترین آثار موسیقی سمفونیک، اپرا، باله و نقاشی تا قرن نوزدهم به نهایت تکامل خود رسید و تعداد کمی از شاهکار شناخته شده پس از آن به وجود آمد.

اغلب از این که چرا این هنرهای سنتی که به مثابه بزرگترین دستاورد بشریت مورد احترام و افتخار قرار داشته‌‌‌‏اند، چنین افت شدیدی را تجربه کرده‌‌‌‏اند، متعجب بوده‌‌‌‏ام.

این به آن معنا نیست که پس از آن هیچ آفرینش هنری صورت نگرفته است. در قرن بیستم آثار جدید و شرکتهای هنری و هنرمندان با استعدادی نیز دیده شدند، اما تعداد بسیار کمی از این قطعات از جذابیت ماندگار پیشینیان خود برخوردار بودند. آنان با گرایش‌‌‌‏هایی آمدند و رفتند؛ اما اغلب به وسیله‌‌‌‏ای برای تخلیه ناامیدی‌‌‌‏ها و بخش تاریک طبیعت انسان تبدیل شدند.

تولد دوباره در صحنه

با این حال با ورود به قرن بیست و یکم با ظهور هنرهای نمایشی شن یون پدیده جدیدی در هنر به وجود آمد. این شرکت کوچک ناشناس در سال ۲۰۰۶  در نیویورک توسط هنرمندان چینی خارج از چین تأسیس و با اجراهای زیبا و عمیق که ریشه در هنرهای کلاسیک داشتند در صحنه جهانی ظاهر شد.

رسالت این شرکت احیای پنج هزار سال فرهنگ الهی چین بود. شن یون به سرعت رشد کرد و به صدها شهر و میلیون‌‌‌‏ها مخاطب در سراسر جهان رسید. بسیاری از این مخاطبان گفته‌‌‌‏اند که الهاماتی را از اجراهای شن یون و ارزش‌‌‌‏هایی که برروی صحنه به تصویر می‌‌‌‏کشد، دریافت کرده‌‌‌‏اند.

در مصاحبه‌‌‌‏های این مخاطبان از جمله هنرمندان مشهور واژه‌‌‌‏هایی همچون «کمال»، «زیبایی» و «الهی» بارها تکرار شده است. برخی از موسیقی بی‌‌‌‏نقص ارکستر غافلگیر شده‌‌‌‏اند، برخی دیگر از هماهنگی رقصندگان شگفت زده شده‌‌‌‏اند و بسیاری از آنها از زیبایی‌‌‌‏های دنیای پرده پشت محل اجرا که در هماهنگی کامل با هنرمندان روی صحنه است مبهوت مانده‌‌‌‏اند.

همزمان با تماشای اجراهای هنرهای نمایشی شن یون و اجرای ارکستر سمفونیک شن یون، شکوه قطعات رقص و تبحر و ذوق هنری ارکستر را تجربه کردم. آن زمان دریافتم که قرن بیست و یکم در واقع احیای هنرهای کلاسیک را برایمان به ارمغان آورده است؛ احیایی است که نسل‌‌‌‏های زیادی از افراد جامعه هنری در جستجوی آن بودند.

در تماشای ترکیب زیبایی و سنت با نوآوری فرهنگی و فناوری، تقریباً گویا جوهر دستاوردهای بشریت در اجراهای شن یون متجلی شده بود. این شرکت هنری رقص و تاریخ چین را ارائه می دهد ، اما زبان و معنای جهانی دارد.

با مشاهده حالت وهم‌‌‌‏آلودی که اغلب در برخی رقص‌‌‌‏ها تجلی می‌‌‌‏یابد، الهامی الهی را دیدم که شن یون با خود روی صحنه دارد. در آن لحظه احساس کوچکی کردم و تحت تاثیر آن قرار گرفتم. اجراهای شن یون در بسیاری از جنبه‌‌‌‏ها واقعا برجسته و نوآورانه است.

رقص

در غرب، باله از دیرباز به منزله زیباترین و فراگیرترین سیستم رقص که چندین سال است اجراهایی بی نظیر با دقت حرکات ورزشی و ظرافت و ملاحت آسمانی دارد، در نظر گرفته شده است.

با این حال، افراد کمی درباره رقص کلاسیک چینی که از پس هزاران سال گذشته به اکنون منتقل شده و در بطن خود فرهنگ واژگان غنی از حرکات، ریتم‌‌‌‏ها و معانی درونی اندوخته، شناخت داشته‌‌‌‏اند.

شن یون برنامه‌‌‌‏های خود را با اجرای رقص کلاسیک چینی در کنار رقص‌‌‌‏های قومی و محلی چینی به پیش می‌‌‌‏برد. دقت رقصندگان، ورزشکاران و همزمانی و هماهنگی آنان، بسیاری از مخاطبان را در بسیاری از کشورها تحت تأثیر قرار داده است. این موضوع به رقص کلاسیک چینی فرصت داده تا در کنار باله جایگاه شایسته خود را به مثابه یکی از جامع‌‌‌‏ترین سیستم‌‌‌‏های رقص در جهان بدست آورد.

اجراهای شن یون نه تنها سیستم رقصی که قبلا شناخته شده نبود را برایمان به ارمغان آورده، بلکه رقص را در خالص‌‌‌‏ترین شکل آن ارائه کرده و ارزش‌‌‌‏های معنوی جهانی همچون حقیقت، نیکخواهی و بردباری را از طریق شخصیت‌‌‌‏ها و صحنه‌‌‌‏هایی که رقصندگان به تصویر می‌‌‌‏کشند، مجسم می‌‌‌‏کنند.

موسیقی

ارکستر شن یون که با قطعات رقص همراهی می‌‌‌‏کند، ترکیبی از سنت، مهارت و نوآوری است. شن یون با ترکیب کردن احساس و مفاهیم متمایز موسیقی چینی با قدرت ارکستر غربی، به شاهکاری از هماهنگی موسیقی دست یافته است.

ارکستر شن یون نه تنها ملودی‌‌‌‏های دربردارنده فرهنگ چین را که برای سازهای غربی تنظیم شده می‌‌‌‏نوازد، بلکه سازهای سنتی چینی مانند گونگ، پیپا و اِرهو را نیز پای ثابت آلات موسیقی ارکستر ساخته است.

با استماع این موسیقی می‌‌‌‏توانیم نوای آلات موسیقی چینی را که با قدرت سازهای غربی تقویت شده‌‌‌‏اند، بشنویم. نکته دیگر این که این نواها ضمن گوش‌‌‌‏نواز بودن از لحاظ معنا، تاریخ و ارزش‌‌‌‏ها نیز غنی هستند.

شن یون با به کارگیری یک ارکستر سمفونیک غربی که پیشاپیش خود بدنه‌‌‌‏ای کامل بوده و گسترش استعدادهای بالقوه خود از طریق گنجاندن سازهای چینی و سبک های موسیقی بدین‌‌‌‏سان رشد و ترقی پیشگامانه‌‌‌‏ای باخود به همراه آورده که مطمئنا تأثیر شگرفی در پیشرفت موسیقی کلاسیک خواهد داشت.

یکی دیگر از ویژگی‌‌‌‏های برجسته آن که احتمالا تأثیر قابل توجهی در هنرهای آوازی دارد، احیاگری شن یون در سبک معتبر بل کانتو برای آواز خواندن در دانگ صدای بالاتر است. این تکنیک که در ابتدا هنرمندان تئاتر چین باستان و نیز اپرای اولیه اروپا بر آن تسلط داشتند، از آن زمان به بعد در چین و غرب از بین رفت. با این حال شن یون دوباره آن را بازخلق کرده و اکنون روی صحنه می‌‌‌‏برد.

اشعار ترانه‌‌‌‏ها عمیقا معنوی بوده و بازتاب‌‌‌‏هایی از معنای زندگی و جایگاه ما در جهان امروز هستند. این اشعار، سبک سنتی معنوی را که از دیرباز هم در موسیقی کلاسیک شرقی و هم در غرب وجود داشته ادامه می‌‌‌‏دهد، با سرشت قلب‌‌‌‏هایمان سخن می‌‌‌‏گوید و از همه عقاید معنوی فراتر می‌‌‌‏رود.

پس زمینه و لباس

شن یون ضمن ارائه فرهنگ سنتی، به طور تحسین برانگیزی از فناوری قرن بیست و یکم استفاده کرده و تکنیکی ویژه را که به اجراگران اجازه می‌‌‌‏دهد با پس‌‌‌‏زمینه‌‌‌‏های دیجیتال در زمان بندی مناسب تعامل داشته باشند، به ثبت رسانده است. این شاهکار هنری، فناوری و رقص و پرده دیجیتال پشت صحنه مخاطبان را به پادشاهی‌‌‌‏های آسمانی، کاخ‌‌‌‏های امپراتوری و فضاهای رنگارنگ می‌‌‌‏برد.

این پس‌‌‌‏زمینه‌‌‌‏های دیجیتال صحنه را بسط داده و مخاطبان را در تجربه‌‌‌‏ای چند حسی غوطه‌‌‌‏ور می‌‌‌‏کنند. حتی این طور به نظر می‌‌‌‏رسد که سفر در زمان ممکن می‌‌‌‏شود. تصاویری که به سبک کلاسیک و واقع گرایانه ارائه می‌‌‌‏شوند، زیبایی و شکوه رقص‌‌‌‏های سنتی را تقویت می‌‌‌‏کنند.

علاوه بر این، رنگهای پس زمینه‌‌‌‏ها، لباس رقصندگان را که خودشان آثار هنری مبتنی بر تحقیقات گسترده و الهام بخش هستند، تکمیل می‌‌‌‏کند. بنابر وب سایت شن یون، طراحان لباس با هدف ارائه هر دو تجلی درست و الهی الهام گرفته شده در لباس‎های سنتی و ایجاد تاثیر به حد کمال در صحنه، برروی تعادل و تضاد هارمونیک متمرکز شده‌‌‌‏اند. در نتیجه، این ترکیب رنگ‌‌‏های پرطراوت، به طور هیجان آوری اغلب مخاطبان را با شکوهی بی‌‌‌‏نظیر مواجه می‌‌‌‏کند.

تداوم سنت‌‌‏

رشد سریع شن یون در کمتر از پانزده سال، گواهی بر میل ما به زیبایی، سنت و ارزش‌‌‏های الهام بخش الهی و زیبایی‌‌‌‏های روی صحنه است. هنرمندان شن یون با همراهی سنت استادان کلاسیک غربی، دستیابی به تعالی هنری و الهام از کائنات را درحالی ادامه می‌‌‌‏دهند که هنرشان از قدرت و عمق تمدن پنج هزار ساله چین برخوردار است.

یقینا در آینده به این دوره زمانی به عنوان دوره‌‌‌‏ای خاص در تاریخ هنری‌‌‌‏مان نگاه خواهیم کرد: دوران تولد دوباره آگاهی بیشتر از هدف هنرها به منظور تعالی بشریت و وارد کردن نیکی‌‌‌‏ به زندگی‌‌‌‏مان.

تور ارکستر سمفونیک شن یون

ارکستر سمفونیک شن یونSYSO  در سپتامبر و اکتبر برای  اجرای تور پاییزه خود در تایوان، ایالات متحده و کانادا بازمی‌‌‌‏گردد و گزیده‌‌‌‏ای از آهنگ‌‌‌‏های شن یون و آهنگ‌‌‌‏های اصلی و پرمخاطب رقص‌‌‏ها، به همراه قطعات کلاسیک مشهوری از چایکوفسکی، بدریچ سمتانا و چارلز گونود را می‌‌‌‏نوازد.

ارکستر سمفونی شن یون  در سال ۲۰۱۲ در کارنگی هال نخستین اجرای خود را به درخواست مردم برگزار کرد. مردمی که موسیقی زیبای ارکستر شن یون را شنیده بودند و می‌‌‏خواستند که به نوازندگان آن توجه ویژه‌‌‌‏ای معطوف شود. از آن زمان به بعد، تور ارکستر سمفونیک شن یون به سرعت در سراسر آمریکای شمالی و آسیا گسترش یافت.

ارکستر سمفونیک شن یون که از موسیقی‌‌‌‏دانان مستعدی از سراسر جهان تشکیل شده، سنت‌‌‌‏های شرق و غرب را با ترکیب سازهای سنتی چینی مانند ارهو و پیپا هماهنگ می‌‌‌‏کند. این دو ساز که به دلیل صدای جالب و زیبا بسیار مشهور هستند، ملاحت و لطافت آسمانی خود را به ارکستر سمفونیک غربی اضافه می‌‌‌‏کنند.

قطعات زیر از جمله اجراهای امسال ارکستر سمفونیک شن یون هستند:

« Waltz-Scherzo, Op. 34» از چایکوفسکی که قطعه‌‌‌‏ای پرشور با اجرای ویولن است

«Dance of the Comedians» از «The Bartered Bride»  ساخته بدریخ اسمتانا یکی از بزرگترین اپرا‌‌‏های چک.

همچنین Wedding march چارلز گونو از اپرای «رمئو و ژولیت»، قطعه‌‌‌‏ای باشکوه و سلطنتی که مطمئنا مخاطبان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ارکستر سمفونی شن یون در تاریخ ۶ اکتبر در Roy Thomson Hall در تورنتو به اجرا خواهد پرداخت.

برای اطلاعات بیشتر و تاریخ اجرا‌‌‏ها در آمریکا به ShenYun.com مراجعه کنید.

اخبار مرتبط