Search
Asset 2

چگونه ممکن است رژیم غذایی‌‌‏تان، بر میزان شادی شما موثر باشد؟

(Getty Images)
(Getty Images)

تحقیقی جدید نشان می‌‌‏دهد که رژیم غذایی بر سلامت ذهنی و خلقی زنان تاثیر بیشتری دارد تا مردان

(Getty Images)

کارِن اِسپنسر، به دلایل زیادی احساس می‌‌‏کند مضطرب است. او زنی ۵۶ ساله است که مستقل و به‌‌‏تنهایی زندگی می‌‌‏کند و تمام‌‌‏وقت، مشغول به‌‌‏ کار است. درضمن، مراقبت از نوه‌‌‏ها و مادر هشتاد ساله‌‌‏اش نیز به عهده اوست.

کارن به نویسنده این مقاله می‌‌‏گوید، من به اضطراب دایمی عادت کرده بودم تا اینکه به دلیل برخی مشکلات در سلامتی‌‌‏ام، چندین رژیم‌‌‏ غذایی را امتحان کردم و نتیجه بیش از آن بود که انتظار داشتم!

 او توضیح می‌‌‏دهد: «فقط پس از یک هفته تغذیه سالم‌‌‏تر، حس کردم پرانرژی‌‌‏ شده‌‌‏ام و به‌‌‏طرز جالبی بیشتر احساس شادی می‌‌‏کنم. مثل این بود که ناگهان با زدن کلیدی، اتاق تاریک ذهنم روشن شده بود. »

تحقیقات:

طی دهه اخیر، تحقیقات زیادی درباره ارتباط بین تغذیه و بیماری‌‌‏های ذهنی انجام شده است.

برخی از این نتایج مطالعاتی به شرح زیرند:

کاهش میزان اضطراب در افرادی که پروبیوتیک مصرف می‌‌‏کنند، وجود ارتباطی بین الگوهای تغذیه‌‌‏ای و افسردگی، و همچنین شیوع زیاد تشخیص سندروم نقص توجه «ADHA» و علایم آن در بچه‌‌‏هایی که مقادیر زیادی شکر، فست فود و نوشیدنی‌‌‏های گازدار مصرف می‌‌‏کنند.

جامعه پزشکی در حال گام برداشتن در مسیری است که شدت ارتباط بین تغذیه و سلامت ذهن را بررسی می‌‌‏کند. اگرچه برخی گزارشات جدید می‌‌‏گویند که پزشکان و متخصصان سلامت ذهن، احتمال چنین ارتباطی را در زنان قوی‌‌‏تر می‌‌‏دانند.

چرا؟

زیرا تغذیه در زنان و مردان، به شیوه‌‌‏ای متفاوت اثرگذار است.

تفاوت کمبودهای تغذیه روی مردان و زنان

لینا بِگدَش، استادیار مطالعات سلامت، اخیرا مطالعه‌‌‏ای را سرپرستی کرد که طی آن ۵۶۳ عضو مورد مطالعه قرار گرفتند، تا تاثیر کمبودهای تغذیه‌‌‏ای بر آنان بررسی شود.

آنها سه الگوی تغذیه‌‌‏ای مختلف را روی اعضای شرکت‌‌‏کننده امتحان کردند: شامل رژیم غذایی ناسالم، نسبتا سالم، و سالم. نتایج نشان دادند برای مردانی با الگوی تغذیه‌‌‏ای نسبتا سالم، در مقایسه با زنان همان گروه، مدت زمان بیشتری طول می‌‌‏کشد تا خستگی ذهنی را تجربه کنند.

درحالی‌‌‏که زنان شرکت‌‌‏کننده، فقط وقتی در بهترین وضعیت سلامتی خود بودند که سالم‌‌‏ترین تغذیه و سبک زندگی را داشتند.

این یافته‌‌‏ها با نتایج سایر مطالعات قبلی همسو بودند. بِگدش ضمن اشاره به این نکته توضیح می‌‌‏دهد که میزان ارتباط‌‌‏ بین دو نیمکره مغز در زنان بیشتر است تا مردان؛ و این اتصالات مغزی نسبت به تغییرات هرروزه رژیم غذایی حساس‌‌‏ترند. حال‌‌‏آنکه در مغز مردان، نواحی مرتبط با کنترل عواطف در بخشی قرار می‌‌‏گیرند که زمان بیشتری طول می‌‌‏کشد تا این تغییرات روی آن موثر باشند. به همین دلیل است که برای مردان در مقایسه با زنان، رژیم‌‌‏های غذایی بر تغییرات خلقی تاثیر چندانی ندارند.

چه غذاهایی برای زنان بهتر هستند؟

تحقیقاتی که ارتباط بین خلق‌‌‏وخو و تغذیه را بررسی می‌‌‏کنند، تاکنون به این نتیجه رسیدند که بهتر است هرکسی ترکیب متنوعی از موادغذایی سالم را مصرف کرده و سبک زندگی فعالی داشته باشد. حال‌‌‏آنکه تحقیقات خانم بگدش درباره این بحث می‌‌‏کند که ممکن است نیاز باشد زنان توجه ویژه‌‌‏تری به این الگوی ارتباطی و نوع تغذیه‌‌‏شان داشته باشند.

او توضیح می‌‌‏دهد: «تنوع و تعادل در تغذیه مساله اصلی است، ورزش هم نقش ویژه خودش را دارد. اما گاهی افرادی که به من مراجعه می‌‌‏کنند از اختلالات ذهنی رنج می‌‌‏برند، مثل: افسردگی، اضطراب، مشکلات عصبی مرتبط با تغییرفصل یا اختلالات دوقطبی. دراین‌‌‏صورت حتما روی تغذیه آنها، بخصوص اگر خانم باشند، توجه ویژه‌‌‏‌‌‏ای دارم.»

در ادامه، ایشان از مواد مغذی نام می‌‌‏برند که با سلامت مغز مرتبط‌‌‏ هستند؛ و مصرف غذاهای حاوی این مواد را توصیه می‌‌‏کنند. برخی از این ترکیبات در زیر نام برده شده‌‌‏اند:

اسیدهای چرب اُمگا-۳ : که در دانه‌‌‏ها، ماهی و آجیل بیشتر یافت می‌‌‏شوند.

ویتامین‌‌‏های گروه ب: که در گوشت، تخم‌‌‏مرغ، سبزیجات برگ‌‌‏سبز و غلات کامل وجود دارند.

سلنیوم: این ترکیب در موادغذایی مثل گردو، گوشت ماکیان (بوقلمون، غاز یا مرغ و خروس)، و جوز برزیل یافت می‌‌‏شود.

تریپتوفان: که در بوقلمون، گوشت گاو، سبزیجات برگ‌‌‏سبز، و تخم‌‌‏مرغ وجود دارد.

ایشان میزان « ویتامین د » مراجعین خود را نیز بررسی می‌‌‏کنند. چراکه تحقیقات نشان داده‌‌‏اند بین کمبود این ویتامین و اختلالات خلقی ازجمله، افسردگی ارتباطی وجود دارد.

خانم بگدش امیدوار است تا تصحیح رژیم غذایی با این شیوه، آنقدر موثر باشد که حتی بتواند در نقش درمان کمکی در افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی استفاده شود.

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۴ : صدور انقلاب

دومین قرائت متن لایحه قاچاق اعضای بدن در پارلمان کانادا

خطرات بازی‌‏های کامپیوتری روی سلامت چشم، بدن و رفتارهای اجتماعی کودکان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی