Search
Asset 2

چگونه می‌‏توانیم از اعتیاد به مواد مخدر در فرزندانمان پیشگیری نماییم؟

اعتیاد، سیگار
LONGARI/AFP/Getty Images
اعتیاد، سیگار
LONGARI/AFP/Getty Images

از جمله مهمترین نگرانی های خانوده ها، گرایش به اعتیاد به مواد مخدر در فرزندانشان به‌‏ویژه در دوره نوجوانی و بعد از آن می باشد. از آنجایی که همیشه پیشگیری باصرفه تر، سهل تر و مطمئن‌‏تر از درمان است، در این مقاله به برخی از راهکارهای پیشگیرانه توسط والدین می‌‏پردازیم:

– خودتان و سایر اعضای خانواده نزدیکتان را به عنوان الگویی که فرزندانتان از آنان پیروی خواهند کرد مد نظر قرار دهید و مطمئن شوید که حتی در حضور کودک خود سیگار هم نمی‌‏کشید و چنانچه اعتیاد به مواد مخدر خاصی دارید هرچه زودتر ترک نمایید.

– رفت و آمدهای خانوادگی خود را با افرادی که اعتیاد به سوء مصرف مواد مخدر دارند، قطع نمایید.

– فرزند خود را از کودکی نسبت به هر نوع سوء مصرف مواد مخدر، در جهتی منفی شرطی نمایید، به این صورت که مثلا وقتی در محلی خارج از منزل و یا از طریق رسانه های جمعی، صحنه ای از مصرف مواد مخدر را مشاهده کردید، یا بوی خاصی در محلی به مشامتان رسید، سریع عکس العمل نشان دهید و وانمود کنید حالتان از این صحنه یا این بو دارد به هم می خورد و به فرندتان نیز تلقین کنید همین اتفاق برای او نیز دارد رخ می دهد. خواهید دید بعد از مدتی وی شرطی شده و با دیدن یا بوییدن چنین موادی به‌‏راستی حالت تهوع به او دست خواهد داد.

– انزجار خود را از هرگونه مواد و مخدر نشان دهید و درباره داستان‌‏های واقعی زندگی دردناک معتادان برای او صحبت کنید. از نظر علمی آثار جسمی و روانی مواد مخدر را نیز برای وی توضیح دهید. بسیاری اوقات نوجوانان به‌‏دلیل عدم دریافت آموزش و اطلاعات صحیح، تسلیم اطلاعات غلط و فریبنده دیگران می‌‏شوند.

– با کودک خود دوست باشید. به‎ویژه در دوره نوجوانی که دوران تجربه و بحران است، نوجوان شما باید آنقدر به شما اطمینان داشته باشد که اگر برایش یکبار مساله‌‏ای در این خصوص پیش آمد بتواند با شما در میان بگذارد و شما نیز به‌‏جای تنبیه یا تهدید او را کمک کنید. بسیاری از نوجوانان ابتدا درگیر برخی مواد مخدر به طور ناخواسته می‌‏شوند ولی جرات گرفتن کمک از والدین خود را ندارند، همین مساله آنها را بیشتر غرق مشکل خود می‌‏کند.

– مهارت‌‏های جرات ورزی را از کودکی به فرزند خود بیاموزید تا بتواند به طور قاطع در موارد نادرستی که مخالف میلش است، به هر کسی نه بگوید.

– بر روی تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس وی کار کنید. مهارت‌‏های او را تقویت و تشویق نمایید تا بتواند راه اظهار بیان صحیح را بیاموزد و نیاز به تایید شدن وی از طریق روش‌‏های صحیح برطرف گردد. مهارت‌‏های هنری، شناختی، ورزشی، عملی و تکنیکی، …بسیار مناسب می‌‏باشند. بدین طریق، کودک و نوجوان می‌‏آموزد به طریقی صحیح ابراز وجود نماید و دیگران تاییدش نمایند و دید مثبتی در مورد خود و توانمندیهایش داشته باشد.

– محیط خانواده را گرم و صمیمی کنید تا فرزندتان بیشتر مایل باشد با اعضای خانواده اوقات خود را سپری نماید و برای فرار از محیط پر تضاد خانوادگی به محیطی دیگر پناه نبرد.

– از کودکی او را با مسائل و ناکامی‌‏های کوچک روبرو کنید و در کنار آن مهارت‌‏های حل مساله را نیز به وی بیاموزید. بدین طریق فرزندتان زمانی که با ناکامی یا سختی روبرو شد تسلیم نمی‌‏شود و برای غلبه بر سختی‌‏ها تلاش می کند.

* دکتر معصومه خسروی دارای دکترای تخصصی در روانشناسی تربیتی، استادیار دانشگاه، با ۱۴ سال سابقه تدریس، تحقیق، تالیف و مشاوره در زمینه های تربیتی و آموزشی

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی