Search
Asset 2

چگونه ناراحتی منجر به غذا خوردنِ بی‌‌‏رویه می‌‌‏شود

پرخوری چاقی
اشخاصی با مشکل غذا خوردن بی‌‌‏رویه، هنگام ناراحتی به واکنش های بی‌‌‏اختیار تمایل دارند. (moonlightshadow33/iStock)

 

پرخوری چاقی
اشخاصی با مشکل غذا خوردن بی‌‌‏رویه، هنگام ناراحتی به واکنش های بی‌‌‏اختیار تمایل دارند. (moonlightshadow33/iStock)

طبق تحقیقات جدید افرادی که هنگام واکنش به احساسات منفی بی‌‌‏اختیار عمل می‌‌‏کنند بیشتر در خطر زیاده‌‌‏خوری هستند.

کِلی کلامپ، پروفسور روانشناسی در دانشگاه ایالتی میشیگان می گوید: «این طبیعت انسان است که پس از یک روز سخت به چیزی تسلی‌‌‏بخش پناه ببرد، اما تحقیقاتِ ما نشان داده است که میل به واکنشِ بی‌‌‏اختیار یک ویژگی شخصیتی است که می‌‌‏تواند به غذاخوردن بی‌‌‏رویه منجر شود.»

کلامپ و تیم تحقیقیش با ۶۱۲ زن دوقلو مصاحبه کردند که ۱۴ درصد آنها به مشکلات غذاخوردن بی‌‌‏رویه، زیاده‌‌‏خوریِ بدون از دست دادن کنترل، زیاده‌‌‏خوریِ بدون کنترل (به سختی کنترل کردن خوردن حتی در برابر مقدار کمی غذا) دچار بودند.

غذاخوردن بی‌‌‏رویه به خوردن مقدارِ زیادی غذا در مدت زمان کوتاه اشاره می کند.

محققان متوجه شدند که افرادی که اختلالات خوردن دارند نسبت به کسانی که اختلالات خوردن ندارند، معمولا هنگام مواجه با تجربه‌‌‏های منفی، سطح بالاتری از «حس فوریت منفی» یا تمایل به واکنش بی‌‌‏اختیار دارند.

از آن مهم‌‌‏تر اینکه، تنها افرادی با مشکل غذاخوردن بی‌‌‏رویه نیستند که بی‌‌‏اختیار عمل می‌‌‏کنند. سارا رِیسین، استادیارِ روانشناسیِ دانشگاه اوهایو می گوید: «هر دوی زیاده‌‌‏خوری و احساس بی‌‌‏اختیاری هنگام خوردن مقدار کم یا معمولی غذا، به واکنش عجولانه در زمان تجربه‌‌‏های منفی مربوط بودند».

پرخوری چاقی
شکل غذا خوردن بی‌‌‏رویه به خوردن مقدار زیادی غذا در مدت زمان کوتاه اشاره می کند. (Aumsama/iStock)

اگرچه حس فوریت منفی در افرادی که زیاده‌‌‏خوری و افرادی که هنگام خوردن کنترل خود را از دست می‌‌‏دهند وجود دارد، رِیسین معتقد است که ممکن است عوامل دیگری هم در مشکل این دو گروه سهیم باشند.

رِیسین گفت: «ممکن است که رابطه بین زیاده‌‌‏خوری بی‌‌‏رویه و حس فوریت منفی، ضعفِ کنترلِ رفتاری را بر روی غذا خوردن در هنگام عصبانیت نشان دهد». یا «در عوض زیاده‌‌‏خوری ممکن است نشان‌‌‏دهنده‌‌‏ی تاثیر رضایتبخش غذا به هنگام ناراحتی باشد.»

پروفسور کلامپ گفت که این تحقیق نتیجه مهمی بر درمان زیاده‌‌‏خوری دارد. «اگر ما بتوانیم دلیل اصلی تمایل به خوردن را هنگام بروز احساسات منفی مانند استرس درمان کنیم، ممکن است بتوانیم به هزاران نفر که از انواع اختلالات غذا خوردن رنج می‌‌‏برند کمک کنیم»

این مقاله در ژورنال بین المللی اختلالات غذا خوردن منتشر شده است. دیگر نویسندگان این تحقیق از دانشگاه‌‌‏ ایالتی فلوریدا، دانشگاه ایالتی میشیگان، دانشگاه سرمایه ملی ویرجینیا، و دانشگاه ویرجینیا هستند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی