Search
Asset 2

چگونه پزشکان در چین به قاتلان تبدیل می‌شوند؟

چگونه پزشکان در چین به قاتلان تبدیل می‌شوند؟

چگونه پزشکان در چین به قاتلان تبدیل می‌شوند؟

«انور تاهتی»، جراح سابق چینی در ماه ژوئیه طی گفتگو با مقامات ایرلندی درباره بیشترین سوالی که از وی پرسیده می‌شود گفت: «چگونه افراد قابل احترام در جامعه به قاتل تبدیل می‌شوند؟ »

ویدئو: چگونه پزشکان در چین به قاتلان تبدیل می‌شوند؟

«من حداقل سه کودک که روی بدنشان جای زخم داشته‌‏اند را دیده‌‏ام. که نشان دهنده دزدیده شدن‌ اعضای بدن‌شان بود و در سال ۱۹۹۵، نوبت من شد تا این کار را انجام دهم.» دکتر تاهتی درباره درگیر شدن خود در یک عمل برداشت اعضای بدن یک انسان زنده در چین سخن گفت. طبق گفته محققان، رژیم کمونیست چین مشغول برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی با مجوز دولت و فروش آن‌ها برای سود است، که در حال حاضر تبدیل به کسب و کاری چند میلیارد دلاری شده است.

وی درباره تجربه‌‏اش گفت: «من او را کشتم. این مسئله برای من فراموش نشدنی است. ناگزیرم چیزهایی که درون قلبم هستند را به مردم جهان بگویم تا کمی تسکین یابم. من به یک روبات کشتار تبدیل شده بودم در حالی که فکر می‌کردم برای «یک دلیل بزرگ» کار می‌کنم.»

او آنقدر از این تجربه وحشت‌زده شده بود که سرانجام در سال ۱۹۹۹ از چین به انگلیس فرار کرد و سه سال بعد پناهندگی سیاسی گرفت.

از آن زمان، او در مورد تجارب خود در جلسات پارلمانی مشابهی در انگلیس، ژاپن و ایالات متحده شهادت داده است و برداشت در حال انجام اعضای بدن در چین را افشا کرد.

ویدیو حاوی اعترافات او، ده‌ها میلیون نفر را در اینترنت به خود جلب کرده است.

بنابراین، چرا جراحانی مثل او که ماموریت «نجات مردم» را دارند به بخشی از ماشین «کشتار» که در چین فعال است، تبدیل می‌شوند؟

توسعه عملیات چند میلیارد دلاری با سرعتی بسیار زیاد

کمی بعد از سال ۱۹۹۹، چین به سرعت به دومین کشوری که بیشترین پیوند عضو در جهان را دارد، تبدیل شد.

دکتر «تری توستن»، مدیر اجرایی سازمان پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن (DAFOH)‌، یک گروه حمایت از اخلاق پزشکی در آمریکا گفت: «حوالی سال ۱۹۹۹، حدود ۱۵۰ مرکز پیوند اعضا وجود داشت. شش یا هفت سال بعد، آن‌ها ۶۰۰ مرکز پیوند اعضا داشتند. طی مدت زمانی کوتاه‌ بدون هیچ برنامه اهدای عضوی افزایش ۳۰۰ درصدی داشت.»

چین در پاسخ به سوالاتی در مورد این رشد مشکوک اعلام کرد که یک سیستم اهدای عضو داوطلبانه در سراسر کشور ر‌اه‌اندازی کرده است.

با این حال، مردم چین به طور سنتی به موضوع «بعد از مرگ» اهمیت می‌دهند و معتقدند که بدن مرده هنوز هم نیاز است که سالم و دست‌نخورده باقی بماند. بر اساس اطلاعاتی که در روزنامه فایننشیال تایمز از یک مقام رسمی چینی در ماه مارس ۲۰۱۷ به دست آمده، تنها ۲.۹۸ اهدا کننده عضو در یک میلیون نفر در چین وجود دارد که در میان کمترین میزان در جهان است.

چین قبلا اعلام کرده بود که اعضای بدن از زندانیان اعدامی برداشته شده‌اند. در مقابل انتقادات بین‌المللی نسبت به برداشت اعضای بدن، از سال ۲۰۱۵ چین ادعا کرد که تنها از اعضای بدن اهدایی افراد داوطلب برای پیوند استفاده می‌کند.

با این حال، اهدا کنندگان داوطلب و زندانیان اعدامی نمی‌توانند تعداد اعضای کافی را برای تعداد زیادی از پیوند‌هایی که در چین انجام شده تامین کنند. طبق گزارش منتشر شده توسط تیمی از سه محقق در ژوئن ۲۰۱۶، این تعداد از سال ۲۰۰۰ هر ساله بین ۶۰ تا ۹۰ هزار مورد تخمین زده شده است.

«دیوید کیلگور»، وزیر سابق امور خارجه کانادا و دبیر اجلاس آسیا و اقیانوسیه و یکی از نویسندگان این گزارش گفت: «در حال حاضر صنعت پیوند اعضا در سراسر چین سودی حدود ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار در سال به همراه دارد. این پول زیادی است و بسیاری از بیمارستان‌ها منابع مالی خود را برای ادامه فعالیت‌ها از این طریق تأمین می‌کنند.»

چین اعضای بدن را از کجا تهیه می‌کند؟

محققان می‌گویند که چین دارای یک بانک بزرگ از اعضای بدن انسان است که اکثر آن‌‏ها زندانیان عقیدتی که شامل تمرین‌کنندگان فالون‌گونگ یا فالون‌دافا – یک روش تزکیه چی‌گونگ چین باستان که شامل پنج تمرین مدیتیشن و آموزه‌‏هایی بر پایه اصول حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری است- می‌‏شود. دیگر گروه‌های قربانی شامل‌ اویغورها، تبتی‌ها و مسیحیان هستند.

کیلگور گفت: «این عمل در مقیاسی بزرگ علیه گروه فالون‌گونگ انجام شد‌، یک گروه آرام و صلح‌جو متشکل از ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر که هدف رئیس سابق حزب کمونیست چین قرار گرفتند.»

جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین با مشاهده محبوبیت این تمرین در بین شهروندان چینی در ژوئیه ۱۹۹۹ آزار و شکنجه فالون‌گونگ را آغاز کرد. از زمان فرمان جیانگ، میلیون‌ها تمرین‌کننده فالون‌گونگ تحت بازداشت، شکنجه، کار اجباری و برداشت اجباری اعضای بدن قرار گرفته‌اند.

نسل کشی یادآور آلمان نازی

«ادوارد مک میلان اسکات»، معاون پارلمان اروپا‌ در یک جلسه در پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۰ گفت آزار و اذیت فالون‌گونگ را می‌توان با نسل‌کشی آلمان نازی مقایسه کرد.

او گفت:«همانطور که در طی جنگ، نازی‌ها از شیوه‌های وحشتناک و خاصی علیه یهودیان استفاده می‌کردند، مانند آن امروز برای فالون‌گونگ در چین اتفاق می‌افتد. به همین دلیل این نسل‌کشی خیلی جدی است.»

اسکات مک میلان افزود که «صنعت پیوند عضو در دست ارتش است. ارتش آزادی‌بخش خلقُ مسئول بیمارستان‌ها، حمل و نقل اعضای بدن و فروش آن‌‏ها است. بنابراین یک فعالیت دولتی است و طبق ماده ۲ کنوانسیون جلوگیری از نسل‌کشی، این عمل قتل‌عام و نسل‌کشی محسوب می‌شود.» ‌

«اتان گاتمن»،‌ نویسنده و محقق روزنامه‌نگار همچنین به مشارکت ارتش و پلیس چین در این جنایت اشاره کرد. وی در این نشست گفت: «برداشت اعضای بدن از کجا شروع می‌شود؟ آن از بیمارستان‌های نظامی شروع می‌شود و سپس پلیس مسلح درگیر می‌شود در حقیقت تقریبا بین پلیس و بیمارستان‌های نظامی رقابت وجود دارد. غیرممکن است که حزب کمونیست چین این فعالیت را ندیده و در آن دستی نداشته باشد.‌»

چگونه این اتفاق می‌افتد

کارشناسان می‌گویند چین مجموعه عملیات تبلیغاتی را برای توجیه آزار و شکنجه فالون‌گونگ و مخفی کردن برداشت اعضای بدن به راه انداخته است.

اسکات مک میلان در این باره گفت:« بخاطر اینکه در سال ۱۹۹۹ بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر فالون‌گونگ را تمرین می‌کردند‌، جیانگ زمین رهبر حزب کمونیست، آن را به عنوان تهدیدی برای موقعیتش دید که البته حقیقت نداشت. اما او فرصت به وجود آوردن یک دشمن در داخل را به دست آورد.»

اسکات مک میلان، با اشاره به تبلیغات نفرت‌انگیزی که توسط رژیم کمونیست چین‌ برای بدنام کردن فالون گونگ گسترش یافت، گفت: «‌همانطور که گفتم‌، با صدها نفر از تمرین‌کنندگان فالون گونگ دیدار داشته‌ام. آن یک دسته یا فرقه نیست، یک آئین نیست و هیچ هزینه‌ای در بر ندارد، ‌هیچ تلقین و اجباری وجود ندارد، هیچ کدام از ویژگی‌های معمول یک فرقه را ندارد. آن‌ها افرادی هستند که تمرینات معنوی خودشان را انجام می‌دهند.‌»

چگونه پزشکان در چین به قاتلان تبدیل می‌شوند؟
برخلاف چین، تایوان از حضور فالون گونگ قدردانی میکند. این گل لوتوس غول پیکر و سه کلمه چینی «حقیقت، نیکخواهی، بردباری» توسط بیش از ۵ هزار تمرینکننده فالون گونگ در میدان آزادی تایپه در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۰ شکل گرفت.

«دیوید ماتاس»، وکیل مدافع حقوق بشر کانادایی، در یک میز‌گرد که توسط ائتلاف بین‌المللی برای پایان دادن به سرقت اعضای بدن در چین در اوایل سال جاری برگزار شد به برخی از عواملی که ممکن است جامعه چین را نسبت به برداشت اعضای بدن بی‌تفاوت کرده باشد اشاره کرد و گفت: «اگر سوال این است که با چه انگیزه‌ای این کار انجام می‌شود، فکر می‌کنم چندین عامل در این موضوع نقش دارند. یکی از آن‌‏ها بخش‌‏بندی کاری است. افراد در قسمت‌های مختلف نمی‌دانند که بقیه در حال انجام چه کاری هستند و این کمک می‌کند دستورات کورکورانه اجرا شوند.»

او با ذکر یک مورد گفت: «افراد خواهند گفت: خوب، نمی‌دانم. یک بدن روی تخت جراحی می‌بینم و نمی‌دانم بدن چه کسی است‌. یا یک جسد می‌بینم و آن را می‌سوزانم. نمی‌دانم جسد چه کسی را می‌سوزانم.»

او گفت عامل دوم سانسور است.‌ «هیچ کدام از این موارد گزارش نشده است. شما نمی‌توانید آنچه اتفاق می‌افتد را در رسانه‌ها ببینید. شما به منابع عادی اطلاعات دسترسی ندارید.‌»

عامل سوم « برانگیختن نفرت نسبت به فالون‌گونگ است… حزب کمونیست همواره دشمنی درست می‌کند. اما فقط شخص یا گروهی را دشمن نمی‌‏خواند بلکه کمپین تبلیغاتی راه می‌‏اندازد. این مسئله کاملا برای فالون گونگ درست بود که [حزب کمونیست چین‌] شخصیت آن‌ها را لکه‌دار کرد و از حقوق انسانی محروم کرد و به حاشیه ‌را‌ند تا جایی که در واقع تعداد کمی از افراد می‌بینند و می‌دانند که موضوع از چه قرار است. تعداد دیگر (عده کثیری از مردم) می‌گویند: «خوب، تمرین کنندگان فالون گونگ دشمن هستند و افرادی که فالون گونگ را تمرین می‌‏کنند، جزو مردم نیستند. ما می‌توانیم هرکاری بخواهیم با آن‌ها انجام دهیم‌.»

ماتاس گفت عامل دیگر انگیزه سودجویی است. « پولی که در آن وجود دارد و تسلیم فشار حزب‌ شدن‌، عواملی هستند که باعث این نتیجه وحشتناک می‌شوند.»

به طوری که پزشکانی مانند توهتی، جراح چینی سابق، به روبات‌های کشتار تبدیل شدند. او توضیح داد: «‌‏آن‌‏ها وادارتان می‌کنند خودتان فکر نکنید. کاملا به یک ربات تبدیل ‌شوید و فقط آنچه برنامه‌ریزی شده را انجام دهید و واقعا باور کنید که آنچه انجام می‌دهید دلیل خوبی دارد. کمی بعد متوجه شدم، به زندگی یک انسان پایان داده‌ام. این مساوی با قاتل شدن است.‌»

[aparat id=”S5WL6″]

توقف نسل کشی

چین به طور فزاینده‌ای تحت فشار بین‌المللی برای توقف پیوند اعضا و نقض حقوق بشر علیه فالون گونگ قرار دارد.

«کریس اسمیت»، عضو کنگره ایالات متحده و رئیس سابق کمیسیون اجرایی کنگره درباره چین گفت: «کاملا معتقدم که عملیات ۱۷ ساله برای از بین بردن فالون گونگ به عنوان یکی از بزرگترین شرمساری‌های اخیر تاریخ چین دیده خواهد شد.»

«گابریل دانوویچ»، استاد پزشکی دانشگاه کالیفرنیا اظهار کرد: «این جنایت علیه بشریت و منزجر کننده است و باید متوقف شود.»

گاتمن محقق روزنامه‌نگار، همه مردم را به تلاش برای متوقف‌کردن نسل‌کشی در چین فرا خواند. او در پایان گفت: «این شکل جدیدی از نسل‌کشی است و از اعضای قابل احترام جامعه برای اجرای آن استفاده می‌شود. این یکی از تحقیقات قابل توجه و تامل برانگیز زمان ما است. ما نمی‌توانیم‌ بیشتر از این در برابر این موضوع بی‌تفاوت باشیم.»

مطالب دیگر:

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید!

جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

ادعای دروغ چین در توقف برداشت اعضای بدن از زندانیان محکوم به اعدام

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی