Search
Asset 2

چگونه پکن از گروه‌‏های دانشجویی چینی برای سرکوب آزادی بیان در دانشگاه‌های ایالات متحده استفاده می‌کند

(Photo by Karen Ducey/Getty Images)
(Photo by Karen Ducey/Getty Images)

فعالیت‌‏های پنهانی رژیم چین در دانشگاه‌‏های ایالات متحده توجه و نگرانی فزاینده‌‏ای را متوجه کارزار دولت دونالد ترامپ برای متوقف کردن نقشه چین در خرابکاری در ایالات متحده کرده است.

سال گذشته و در تلاش برای جلوگیری از سرقت پژوهش‌‏های دانشگاه‌‏های آمریکایی توسط دولت پکن، ایالات متحده دست به اقدامات مختلفی از جمله تحت پیگرد قانونی قرار دادن دانشجویانی که ارتباط خود را با دولت چین پنهان می‌‏کنند، ممنوعیت ورود دانشجویان وابسته به ارتش چین در مقاطع تحصیلات تکمیلی و هدف قرار دادن پژوهشگران نظامی مخفی چینی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌‏های ایالات متحده زده است.

در همین حال، ادعای دولت ترامپ مبنی بر کاربری کنسولگری چین در ایالت هیوستون به عنوان مرکزی برای جذب دانشمندان محلی برای پیوستن به برنامه‌‏های استعدادیابی چین منجر به تعطیل شدن آن در ماه ژوئیه شد. وجود این برنامه‌‏ها همواره مورد انتقاد مقامات آمریکایی قرار داشته است، چراکه شرکت کنندگان را تشویق به انتقال فنآوری و دانش آمریکایی به چین می‌‏کنند.

اخیراً دولت از دانشگاه‌‏های آمریکا درخواست کرده است تا همکاری‌‏های خود با موسسات کنفوسیوس که با بودجه پکن تأمین می‌‏شود را مورد بازبینی قرار دهند. دلیل این اقدام دولت آمریکا جلوگیری از رواج پروپاگاندای چینی و نفوذ در دانشگاه‌‏های آمریکا است.

اما یکی از جنبه‌‏های تاثیرگذار رژیم چین در آمریکا که کمتر به آن توجه شده است، نحوه استفاده از انجمن دانشجویان و دانش‌‏پژوهان چینی (CSSA) برای کنترل دانشجویان چینی و سرکوب آزادی بیان در دانشگاه‌‏ها است.

در حالی که این انجمن‌‏های دانشجویی با داشتن شعبه در بیش از ۱۰۰ کالج آمریکایی به عنوان یک مجرای اجتماعی برای کمک به سازگاری دانشجویان چینی با زندگی در کشور خارجی به شمار می‌‏آیند، بررسی تحلیلگران نشان دهنده یک عملکرد مخفی در این نهاد است: پیشبرد منافع رژیم کمونیستی چین در دانشگاه‌‏های ایالات متحده.

جیکوب کوالیو، استادیار تاریخ آسیا در دانشگاه کارلتون کانادا در این باره گفت: انجمنCSSA  تنها شاخه‌‏ای از یک شبکه بسیار قدرتمند است که مرکز آن را جمع آوری اطلاعات، جاسوسی و تبلیغات حزب کمونیست چین تشکیل می‌‏دهد.

انجمن‌‏هایی تحت کنترل کنسولگری‌‏ها

انجمن‌‏هایCSSA  بخشی از فعالیت‌‏های دخالت‌‏جویانه پکن در خارج از کشور را تشکیل داده که تحت نظارت کارگروه جبهه متحد (UFWD) حزب کمونیست چین فعالیت می‌‏کنند. به گفته تحلیلگران، جبهه متحد هزاران گروه را برای انجام عملیات مربوط به نفوذ سیاسی خارجی، سرکوب جنبش‌‏های مخالف، جمع-آوری اطلاعات و تسهیل انتقال فناوری به چین مدیریت می‌‏کند.

جیکوب کوالیو در این باره می‌‏گوید: «حزب کمونیست چین طی دهه‌‏ها در کشورهای غربی و ایالات متحده سعی داشته است تا حسن نیت رژیم را به دنیا نشان دهد و در عین حال کانال‌‏های تبلیغاتی مستقیمی را با استفاده از مهاجران چینی شکل دهد.»

او ادامه داد که CSSA تحت نظارت کنسولگری‌‏های محلی چین بوده و ابزار اصلی پکن برای انتقال پروپاگاندای خود به دانشگاه‌‏های ایالات متحده و سرکوب هرگونه انتقاد از رژیم کمونیست است. حتی بسیاری از شعب CSSA به طور آشکار اظهار داشته‌‏اند که توسط کنسولگری‌‏های محلی چین هدایت، پشتیبانی یا تأمین مالی می‌‏شوند.

به عنوان مثال منشور شعبه CSSA در دانشگاه سنت لوئیس در میسوری بیان می‌‏کند که این سازمان تحت «هدایت و حمایت مستقیم» سفارت و کنسولگری چین در شیکاگو قرار دارد. منشور شعبه CSSA در دانشگاه تنسی (که اکنون بسته شده است) بیان می‌‏کند که این سازمان بودجه خود را از سفارت چین دریافت کرده است.

تسلط کنسولگری چین بر CSSA جنوب غربی، یک سازمان مادر که ۲۶ دانشگاه منطقه را پوشش می‌‏دهد حتی آشکارتر است. منشور این سازمان بیان می‌‏کند که تمام نامزدهای ریاست CSSA باید توسط کنسولگری چین در لس آنجلس تأیید شوند. این منشور همچنین اضافه می‌‏کند که دستورالعمل‌‏های این گروه مستقیما از کنسولگری دریافت می‌‏شود و آدرس کنسولگری را در وبسایت خود قرار داده است.

کنترل رژیم چین روی انجمن CSSA پدیده جدیدی نیست. فرانک شی، دانشیار دانشکده مدیریت بازرگانی دانشگاه کارولینای جنوبی در شهر آیکن در سال ۱۹۸۶ به عنوان دانشجوی دکترای شیمی در دانشگاه پردو ایندیانا به ایالات متحده آمد. وی از میزان کنترل مطلق کنسولگری چین بر شعبهCSSA  در شیکاگو کاملا شوکه شده بود. او در این باره گفت: «من انتظار نداشتم که در یک جامعه آزاد هم به این شدت توسط رژیم چین کنترل بشوم، و اصلا از این وضعیت راضی نبودم.»

او برای ایجاد اصلاحات در CSSA تلاش زیادی کرد و سرانجام به مقام معاون رئیس انجمن دست پیدا کرد. دو سال بعد او نوعی کودتا را آغاز کرد تا کنترل کنسولگری بر این نهاد را متوقف کند. شی اضافه کرد که پس از استقلال این شعبه، کنسولگری تامین بودجه و سایر حمایت‌‏های خود را پایان داد. مدتی بعد از این اتفاق شی متوجه شد که کنسولگری برخی دانشجویان چینی را برای جاسوسی از وی و سایر دانشجویان طرفدار دموکراسی در دانشگاه درنظر گرفته است. وی در این باره گفت: «آنها هویت و فعالیت‌‏های ما را به کنسولگری گزارش می‌‏دادند.»

این استاد دانشگاه گفت که پس از سرکوب خونین دانشجویان حامی دموکراسی در میدان تیان آنمن در ژوئن ۱۹۸۹ توسط رژیم، دانشجویان چینی در ایالات متحده در همبستگی با معترضین کنترل کلیه شعبه‌‏های CSSA  سراسر کشور را در دست گرفتند و از کنسولگری‌‏ها مستقل شدند. با این حال پس از فارغ التحصیلی این دانشجویان، کنترل انجمن‌‏ها بار دیگر به دست حزب کمونیست چین افتاد.

شی می‌‏گوید که پس از به دست گرفتن کنترل انجمن‌‏ها، رژیم کمونیست چین طرح کنترل و نفوذ خود بر دانشجویان چینی در ایالات متحده را به شدت تقویت کرده است. امروزه دانش آموزان چینی مرتبا توسط CSSA و کنسولگری تحت نظارت هستند و در صورت ابراز دیدگاه‌‏های مخالف با دولت پکن با خطر تهدید خانواده‌‏هایشان در چین روبرو می‌‏شوند.

شی اضافه کرد: «دانشجویان چینی دائماً با این ترس زندگی می‌‏کنند.»

مطالب دیگر:

کدام کشور «فعال‌ترین نقش» را در مداخله در انتخابات ایالات متحده دارد

دینگ‌تاک ۲۴ساعته بر مردم نظارت می‌کند

اینفوگرافیک آزار و شکنجه فالون گونگ در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی