Search
Asset 2

بررسی افزایش زندان‌‏های مناطق مسلمان‌‏نشین چین بر روی نقشه

تصویر یکی از نقشه‌های «گوگل ارث» از یکی از زندان‌های احتمالی منطقه کاشغر در استان سین‌کیانگ چین. (Google Maps via Li Fang’s Twitter)
تصویر یکی از نقشه‌های «گوگل ارث» از یکی از زندان‌های احتمالی منطقه کاشغر در استان سین‌کیانگ چین. (Google Maps via Li Fang’s Twitter)
تصویر یکی از نقشه‌های «گوگل ارث» از یکی از زندان‌های احتمالی منطقه کاشغر در استان سین‌کیانگ چین. (Google Maps via Li Fang’s Twitter)

 در پی طرح این ادعا که حدود یک میلیون نفر از شهروندان منطقه مسلمان‌نشین سین‌کیانگ در چین توسط حزب کمونیست در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های چین حبس شده‌اند، یک فعال حقوق بشر با کمک تصاویر ماهواره‌ای «گوگل ارث»، موفق به کسب اسنادی شد که نشان‌دهنده محل استقرار زندان‌ها و اردوگاه‌های بازآموزی متعدد در این منطقه و نیز گسترش عجیب آنها طی چند سال اخیر شده است.

زندان‌ها و اردوگاه‌هایی که بنا به گفته سازمان‌های حامی حقوق بشر، اساس و مبنای قانونی ندارند. ناظران بین‌المللی معتقد هستند که استان سین‌کیانگ واقع در چین با یک فاجعه حقوق بشری روبرو است.

آقای «لی فنگ» ساکن فنلاند، پس از یک ماه جستجوی دقیق در تصاویر ماهواره‌ای مربوط به شهر کاشغر در استان سین‌کیانگ، موفق به یافتن ۱۹ زندان احتمالی و نیز ۱۵ اردوگاه بازآموزی احتمالی در این منطقه شد که ظرفیتی بیش از نیم میلیون نفر برای آنها برآورد می‌شود. این ارقام بدون احتساب زندان‌های زیرزمینی و نیز اماکنی است که توسط تصاویر شناسایی نشده‌اند.

بررسی نقشه‌های ماهواره‌ای فعلی و مقایسه آنها با نقشه‌های قدیمی

این محقق با بررسی تاریخچه داده‌های گوگل ارث و تصاویر گذشته، پی برد که زندان‌های شهرهای «شول» و «کارگیلیک» در منطقه کاشغر استان سین‌کیانگ، از سال ۲۰۱۷ به طور چشمگیری توسعه یافته است.

وی همچنین به وجود ۲۰ ساختمان مجهز به فنس، سیم خاردار و کابل‌های مخابراتی پی برد که نتیجه گرفته است که دستکم ۱۵ مورد از این ساختمان‌ها مربوط به اردوگاه‌های بازآموزی است.

وجود دیوارهای ضخیم، مستقیم و محصور در خارج از محوطه ساختمان، وجود برج‌های برجسته بالاتر از سطح دیواره‌ در دو سمت یا چهار گوشه، وجود مسیرهای گشت‌زنی، مرتب بودن ساختمان‌های داخل دیواره‌ها محصور کننده به شکلی نظامی و منظم و در فاصله‌ای یکسان از دیوار و عدم وجود خودرو در داخل محوطه از معیارهایی است که این محقق برای شناسایی زندان‌ها و اردوگاه‌های بازآموزی استفاده کرده است.

با توجه به این معیارها، «لی فنگ» توانست نه تنها ۱۹ زندان را پیدا کند، بلکه همچنین روند گسترش بعضی از زندان‌ها را با کمک تاریخچه داده های «گوگل ارث» مشاهده کند.

برای مثال، در هشت و نیم کیلومتری غرب شهر یارکانت،  یک زندان قبل از سال ۲۰۰۷ با مساحتی حدود ۴۰ هزارمترمربع ساخته شده است، و تصاویر جدیدتر نشان می‌دهد که مساحت همان زندان در سال ۲۰۱۴ به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

بررسی تصویر دیگر مربوط به اکتبر ۲۰۱۷ است که شامل زندانی با مساحت صد هزار متر مربع است که در ماه مه ۲۰۱۸ حدود ۳۶ هزار متر مربع به مساحت آن افزوده شده است.  تصاویر نشان دهنده آن است که زیربنای این زندان همچنان درحال گسترش است.

معیارهایی که آقای «لی فنگ» برای تعیین اردوهای بازآموزی ذکر کرده است عبارت است از: دیوارهای محصور و جداکننده‌هایی نظیر سیم خاردار یا نرده‌های آهنی، وجود جعبه‌هایی که احتمالاً دوربین‌های نظارتی است،  آرام بودن مناطق به طوری که وسایل نقلیه در آن دیده نمی‌شود و یا تعداد کمی از آنها وجود دارد.

با استفاده از این معیارها که به طور کلی پس از سال ۲۰۱۷ ظاهر شده است، لی فنگ توانست ۱۵ اردوگاه بازآموزی احتمالی را در کاشغر شناسایی کند.

به عنوان مثال، در حدود ۴ کیلومتری شرق شهر شول یک اردوگاه بازآموزی وجود دارد. یک تصویر ماهواره‌ای از فوریه ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که این ناحیه مساحتی حدود ۸۶ هزار مترمربع را پوشش می‌دهد. در سپتامبر ۲۰۱۸ این مساحت به ۱۲۲ هزار هکتار افزایش می‌یابد که برای رسیدن به این مساحت بسیاری از خانه‌های اطراف تخریب می‌شود.

لی‌ فنگ، می‌گوید گسترش ناگهانی زندان‌ها و اردوگاه‌های بازآموزی و سرکوب شدید اویغورها در مقیاس وسیع بعد از آن رخ داد که «چن کوآن‌او» دبیر حزب کمونیست چین در منطقه اویغور، در ماه اوت ۲۰۱۶ به این سمت منصوب شد.

بالاترین رشد تولید سیمان و فولاد

لی فنگ می‌گوید تولید سیمان و فولاد در منطقه سین‌کیانگ از سال ۲۰۱۶ افزایش قابل توجهی داشته است. این درحالی است که در کل چین این آمار متفاوت است. طبق گزارش دفتر ملی آمار چین، تولید سیمان در چین در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶، دو دهم درصد کاهش یافته است. اما تولید سیمان در سین کیانگ در همین سال ۱۳ درصد افزایش یافته که بالاترین میزان رشد در میان ۳۱ استان را دارد و تولید فولاد سین کیانگ نیز دارای الگویی مشابه فولاد است.

لی فنگ، معتقد است افزایش تولید سیمان و فولاد در این استان از سال ۲۰۱۶ به بعد نشان دهنده افزایش تعداد زندان‌ها و اردوگاه های بازآموزی در سین کیانگ است.

پیشینه آزار و اذیت مسلمانان در سین‌کیانگ

سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در چین توسط حزب کمونیست از سال ۲۰۱۶ تشدید شده است. به طوری که حدود یک میلیون اویغور به بازداشتگاه‌ها و زندان‌های مختلف روانه شده‌اند. این زندان‌ها و اماکنی که اردوگاه‌های بازآموزی سیاسی نامیده می‌شوند بنا به گفته سازمان‌های حامی حقوق بشر، اساس و مبنای قانونی ندارند.

در ماه نوامبر سال جاری، طی بیانیه‌ای که توسط ۲۷۸ پژوهشگر، متخصص و استاد دانشگاه از ۲۶ کشور دنیا به امضا رسیده است، از پکن خواسته‌ شده است که بازداشتگاه‌های گسترده خود در منطقه مسلمان نشین اویغور که با هدف سرکوب‌های مذهبی و قومی تأسیس شده است را تعطیل کند.

حزب کمونیست چین همواره سعی دارد اعمال سرکوب‌گرایانه خود در منطقه مسلمان نشین سین‌کیانگ را به مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی مرتبط کند.

دولت چین خود را مجاز می‌داند مسلمانان را به دلایلی نظیر داشتن ریش بلند، حجاب اسلامی، انتخاب نام‌های اسلامی برای فرزندان، روزه گرفتن، داشتن محصولات غذایی با نشان حلال، استفاده نکردن از رادیو و تلویزیون دولتی، بازداشت کرده و به اردوگا‌ه‌های بازآموزی سیاسی بفرستد.

این اردوگاه‌های بازآموزی، طرح طولانی مدت حزب کمونیست چین با هدف ریشه کن کردن گروه‌ها و قومیت‌هایی است که با ایدئولوژی کمونیستی سازگار نیستند. طی گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان ملل متحد در خصوص گروه‌هایی که هدف تبعیض نژادی قرار گرفته‌اند، به گزارش‌های معتبری در خصوص آزار و شکنجه گسترده گروه‌ها و قومیت‌های چینی اشاره شده است.

نتیجه‌گیری

حدود ۷۵ درصد مساحت فعلی ۱۹ زندان شناسایی شده در سین‌کیانگ، بعد از سال ۲۰۱۷ ایجاد شده است. همچنین تمام مساحت کلی ۱۵ اردوگاه بازآموزی (به جز یک مورد) پس از اکتبر ۲۰۱۶ ایجاد شده است. یعنی درست دو ماه پس از آنکه دبیر فعلی حزب کمونیست در این منطقه مشغول به کار شده است.

این درحالی است که برخی زندان‌ها و اردوگاه‌ها به دلیل قرار گرفتن در مکان‌هایی مانند مزارع، پناهگاه‌های جنگی، زیر زمین فاقد معیارهای ذکر شده مانند دیوارهای بلند و برج نگهبانی است، و در نتیجه در برآورد و تحقیق فوق محاسبه نشده‌اند.  بنابراین تعداد زندان‌ها و اردوگاه‌های بازآموزی می‌تواند بیش از این باشد.

با توجه به ظرفیت‌های و استاندارد‌های جهانی پذیرش زندانی در زندان و اردوگاه‌های بازآموزی، و فضای برآورد شده برای زندان‌ها و اردوگاه‌های فوق، تخمین زده می‌شود که دستکم نیم میلیون نفر در این زندان‌ها و اردوگاه‌ها حبس هستند.

این رقم یعنی ۱۲ درصد کل جمعیت منطقه کاشغر، که مورد تحقیق قرار گرفت. چنانچه این درصد را به کل استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ تعمیم دهیم، نتیجه گرفته می‌شود که بالغ بر ۱ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر در این استان در زندان‌ها و اردوگاه‌های بازآموزی حبس هستند. این رقم بیشتر از پیش‌بینی‌های سازمان ملل متحد در ماه اکتبر در مورد تعداد بازداشت شدگان اویغور است.

مطالب دیگر:

چین به بهانه حملات تروریستی پاریس، آزار و اذیت اویغورها را افزایش داده است

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۴ : صدور انقلاب

چگونه ممکن است رژیم غذایی‌‌‏تان، بر میزان شادی شما موثر باشد؟

رژیم چین، فروشندگان مسلمان اویغور را مجبور به فروش سیگار و الکل می‎کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی