Search
Asset 2

چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟

چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟
چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟ (Andrey_Popov:Shutterstock)
چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟
چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟
(Andrey_Popov:Shutterstock)

اسراف مواد غذایی و وابستگی بیشتر به پلاستیک با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند. به منظور کاهش هر دوی آن‌ها، باید با دقت بیشتری خرید کنید و به صورت صحیح غذاهای مصرفیتان را ذخیره نمایید و بهترین راه ذخیره سازی آن ها را بیابید.

بسته بندی های پلاستیکی میتوانند در اسراف غذا نقش داشته باشند، زیرا بسیاری از ما عادت داریم تا مواد غذایی را به مدت زیادی در یخچالمان می‌گذاریم و سپس فراموش می‌کنیم که چه چیز را داخل یخچال گذاشته بودیم و در آخر هم آن را به زباله می‌اندازیم (زمانی که چیزی جلوی چشمتان نباشد، فراموش می‌کنید آن را مصرف کنید). یخچال‌های مدرن و امروزی مهندسی بسیار خوبی دارند و به گونه ای طراحی شده‌اند که می‌توانند غذا را به مدت طولانی و بدون آن که نیاز به بسته بندی اضافه‌تری داشته باشند نگهداری کنند. برای بهره بردن بیشتر از این یخچال‌ها، حتما باید نحوه صحیح استفاده از ویژگی‌های آن‌ها را بدانیم. چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟

در زیر راه‌های آسانی را معرفی نموده‌ایم تا پسماندها به صفر برسند و پلاستیکی در یخچال وجود نداشته باشد.


مواد غذایی را در کیسه‌های پلاستیکی نگه ندارید

کشوهای یخچالتان سیستم رطوبت کنترل شده موسوم به کریسپرز دارند، زمانی که از آن‌ها به طور صحیح استفاده کنید به خوبی کار می‌کنند. این بدان معناست که شما نیاز ندارید تا محصولات را برای تازه ماندن در بسته های پلاستیکی نگهداری کنید.

در این قسمت یخچال که هوای آن به خوبی کنترل شده، پلاستیک دشمن تازه ماندن محصول به حساب می‌آید، زیرا نگه داشتن بعضی محصولات در پلاستیک موجب تولید گاز اتیلن می‌شود، که این امر غذا را با سرعت بیشتری فاسد می‌کند. در هنگام خرید، محصولات باز را انتخاب کنید و کیسه های قابل استفاده مجدد خود را هنگام خرید همراه داشته باشید – حتی می‌توانید خودتان هم ساک درست کنید.


بجای کیسه فریزر از پارچه استفاده کنید

برگ‌هایی که برای درست کردن دلمه استفاده می‌شود و سبزیجات دیگر می‌توانند در دستمال‌های تمیز آشپزخانه یا پارچه چیت نگهداری شوند، این پارچه‌ها موادی را که برای تازه ماندن به رطوبت احتیاج دارند مرطوب نگه می‌دارد. می‌توانید کیسه‌های آماده از مغازه‌ها نیز خریداری کنید.


بدانید چه چیزهایی را در کریسپر نگذارید

برخی سبزیجات با کریسپر سازگاری ندارند، مگر آن که کریسپر شما در مقابل ورود و خروج هوا عایق باشد. برای هویج، کدو سبز و خیار از محفظه‌ای شیشه‌ای استفاده کنید که دارای درب می‌باشد؛ این سه نوع سبزی در کریسپرهای معمولی که هوا در آن وارد می‌شود آسیب می‌بینند. کرفس و دیگر سبزی‌های برگ‌دار به صورت ایستاده درون لیوان آب بهتر می‌مانند. از قفسه‌های قابل تنظیم یخچال برای ساخت فضا استفاده کنید تا زمانی که می‌توانید محصول را به راحتی و به این ترتیب ذخیره کنید. هر چه دسترسی شما به محصول راحت تر باشد می‌توانید هر زمان که خواستید به خوراک مختصر دسترسی داشته باشید.

چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟
چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟
(Lolostock:shutterstock)


همه چیز را در یخچال نگه ندارید

یخچال شلوغ موجب می‌شود که به غذاها نگاهی کلی بیندازید و در نتیجه غذاها فاسد شوند. تخمین زده شده که ۴۰ درصد از تامین غذای جهان، دور ریخته می‌شود. مواد غذایی زیر نیاز به قرار گرفتن در یخچال ندارند:

نان، کره و بسیاری از سبزیجات ریشه‌ای: این مواد را در جایی خنک و تاریک مانند انتهای انبار نگهداری کنید. نان اگر در کیسه‌های پارچه‌ای پیچیده شود و در جا نانی روی پیشخوان آشپرخانه قرار داده شود بسیار تازه می‌ماند. اگر نمی‌خواهید نان را همان وقت استفاده کنید، آن را در فریزر بگذارید، نه در یخچال. کره اگر در ظرف سرامیکی مخصوص کره نگهداری شود خیلی خوب می‌ماند.

میوه‌های سفت: میوه را می توان در ظرفی روی پیشخوان آشپزخانه گذاشت. به علاوه، میوه اگر جلوی دید و در دسترس باشد، بیشتر آن را مصرف می‌کنید.

سبزیجات برگ دار بادوام و گیاهان: سبزیجاتی مانند برگ چغندر می‌توانند در یک ظرف شیشه‌ای با کمی آب روی پیشخوان آشپزخانه نگهداری شوند. به علاوه این روش نگهداری بسیار زیبا نیز می‌باشد. این امر در مورد سبزیجاتی مانند جعفری و ریحان نیز صدق می کند.


از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید

غذاهای از پیش آماده و خرد شده را در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید. استنلس استیل یا فولاد ضدزنگ نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد اما شیشه باعث می‌شود که بتوانید داخل ظرف را ببینید و متوجه شوید که چه چیز داخل آن است، در نتیجه شانس بیشتری برای مصرف آن دارید و احتمال دور ریختن آن کمتر است. به علاوه می‌توانید ظرف شیشه‌ای را مستقیما روی اجاق یا داخل مایکروفر بگذارید.

برای ذخیره کردن غذای نیمه خورده می‌توانید ظرف دیگری را به عنوان در روی آن بگذارید و سپس آن را در یخچال قرار دهید، این امر به طور چشمگیری نیاز به کیسه فریزر را در خانه کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید از درب‌های سیلیکونی قابل استفاده مجدد نیز استفاده کنید؛ این درب‌ها برای ظروف متعددی قابل استفاده هستند و شکل آن ظرف را به خود می‌گیرند.

فریزر را فراموش نکنید

فریزر فقط برای غذاهای نیمه آماده‌ای که درون پلاستیک‌های فراوان بسته‌بندی شده‌اند نیست، بلکه بهترین گزینه برای افزایش عمر و تازگی غذاها، از جمله محصولات مختلف، نان و دانه های پخته شده مانند پاستا و برنج می باشد. نیازی نیست فریزر را پر از کیسه های فریزر کنید؛ ظروف شیشه ای نیز می توانند بهترین گزینه برای نگهداری غذا در فریزر باشند. فقط مطمئن باشید که از شیشه های ضخیم مانند پیرکس یا شیشه ترشی در فریزر استفاده می‌کنید؛ فضای داخل ظرف را برای غذا کمی بازتر بگذارید زیرا ظرف هنگام یخ زدن منقبض می شود.

ظروف شیشه ای، مانند جای سس و ژله را جمع‌ کنید و از آن ها برای غذاهای باقی مانده یا نیمه آماده استفاده کنید. کافیست آن ها را پر کنید و داخل فریزر قرار دهید و زمانی که آماده استفاده از غذاهای داخل آن ها هستید، آن ها را در یخچال قرار دهید یا مستقیما داخل مایکروفر بگذارید تا یخ آن ها باز شود. اگر اعتقادی به ظروف شیشه‌ای ندارید، ظروف پلاستیکی قابل استفاده مجدد نیز می‌توانند بدون لکه دار شدن یا پاره شدن مدت طولانی دوام بیاورند؛ پلاستیک‌های نازک و ظریف امکان لکه دار شدن و پاره شدن را دارند.

دفعه آینده که در خوار و بار فروشی مشغول خرید هستید، این نکات را در نظر بگیرید: از غذاهایی که داخل ظروف پلاستیکی هستند صرف نظر کنید. در عوض به مواد غذایی نگاه کنید که در ظروف شیشه یا کیسه های پارچه ای هستند که می توانید دوباره از آن ها استفاده کنید. با خود کیسه های قابل استفاده مجدد برای خرید ببرید، این کار را نه تنها برای فروشگاه های بزرگ بلکه برای مغازه های میوه فروشی نیز انجام دهید تا در آن جا نیز از محصولات از پیش بسته بندی شده استفاده نکنید. از جلوی قسمت فروش محصولات کیلویی سریع عبور نکنید. خریدن کالاها به صورت فلّه ای یا کیلویی نه تنها به صرفه جویی مالی شما کمک می کند، بلکه به طور چشمگیری بسته بندی های ضایعاتی را نیز کاهش می دهد.

رعایت این موارد شما را خرسند‌تر و سلامت تر می‌کند و در نتیجه کره زمین نیز خرسندتر و سلامت تر خواهد بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی