Asset 2

چگونگی رهایی از افکار پریشان و در لحظه حال بودن

چگونگی رهایی از افکار پریشان و در لحظه حال بودن
چگونگی رهایی از افکار پریشان و در لحظه حال بودن
چگونگی رهایی از افکار پریشان و در لحظه حال بودن
چگونگی رهایی از افکار پریشان و در لحظه حال بودن

ذهن ما همانند پروانه‌‏ای که از گلی به گلی دیگر می‌‏رود، در حوادث گذشته درگیر است، و یا منتظر تحقق آرزوهای خود است، از این رو، بندرت خود را در حال ‌‏سکون در اعماق اقیانوس “اینجا و اکنون” می‌‏یابیم.

اگر خوب دقت کنیم می بینیم هر کسی دائما در سرش صدا یا صداهایی می‌‏شنود، فکرهایی غیر ارادی که توان توقف آنها را ندارد؛ صداها دستور می‌‏دهند، بررسی می‌‏کنند، قضاوت می‌‏کنند، مقایسه می‌‏نمایند، خوششان می‌‏آید، بدشان می‌‏آید و….حتی ممکن است حوادث گذشته و یا حوادث احتمالی آینده را به تصویر بکشند. آیا این‌‏ها افکار واقعی خود ما هستند؟ چگونه می توانیم آنها را متوقف کنیم؟

شما فکرتان نیستید

ناتوانی از توقف فکر، مصیبتی وحشتناک است ولی ما آن را درک نمی‌‏کنیم زیرا همه از آن رنج می‌‏برند و طبیعی تلقی می‌‏شود. در حالی که سر و صدای دائمی ذهن، جلو دسترسی به آرامش درونی را می‌‏گیرد و همچنین سبب ایجاد ذهن خود‌‏ساخته و دروغین می‌‏شود که سایه ترس و رنج را با خود دارد.

برای کمک به این توقف می توان کارهایی انجام داد:

اولین قدم برای آزادی این است که دریابید که شما در مالکیت ذهنتان نیستید.

لحظه‌‏ای که شما شروع به تماشای فرآیند اندیشیدن خود می‌‏کنید، در می‌‏یابید که عشق، زیبایی، خلاقیت، شادی و آرامش درونی، حقیقتی است که از ورای ذهن منشا می‌‏گیرند. به این ترتیب شما شروع به هوشیار شدن می‌‏کنید. منظور از تماشای اندیشیدن این است که به صداهایی که در سرتان است گوش دهید و در آنجا حاضر و شاهد باشید. وقتی به یک فکر گوش می‌‏دهید، نه تنها از وجود آن آگاه می‌‏شوید، بلکه از وجود خودتان نیز به عنوان شاهد آن فکر باخبر می‌‏گردید و در این حال، بعد جدیدی از هوشیاری جلوه‌‏گر می‌‏شود.

چگونه می‌‏توانید احساس خوشبختی کنید

چگونگی دسترسی به قدرت حال

هنگام گوش دادن به صداهای ذهن‌‏تان، بی‌‏طرف باشید و قضاوت نکنید. به جای قضاوت کردن و محکوم کردن آنچه می‌‏شنوید، باید آن جنبه‌‏هایی را که از آن‌‏ها وحشت داریم، ببینیم، آشکار کنیم، بپذیریم و در آغوش گیریم. با در آغوش گرفتن تمامی شخصیت خود، این امکان را می‌‏یابیم که اعمال‌‏مان را آزادانه در این جهان انتخاب کنیم.

تا هنگامی که به نقش بازی کردن، پنهان نمودن و فرافکنی آن ‌‏چه در درون داریم ادامه دهیم، آزاد نیستیم که “باشیم” و یا انتخاب کنیم. و این شروع احساس طبیعی یکی بودن با هستی است که قبلا به وسیله افکار پوشیده شده بود.

با تمرین بیشتر، احساس سکون و آرامش عمیق‌‏تر می‌‏شود. مثلا هنگام بالا و پائین رفتن از پله‌‏‌‏ها، به تک تک قدم‌‏ها و لحظه‌‏ها و حتی نفس کشیدن خود توجه نمایید. کاملا حاضر باشید و یا هنگام دست شستن، به تمام احساسات و فعالیت‌‏هایتان مثل صدا و احساس آب، حرکات دست، کف صابون و سایر مسائل توجه نمایید.

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

تنها معیار موفقیت شما در این تمرین، میزان آرامشی است که در درون احساس می‌‏کنید.

وقتی به لحظه‌‏ی حال توجه می‌‏نماییم و فقط به آنچه در این لحظه وجود دارد می‌‏پردازیم، خود‌‏به‌‏خود، گذشته و آینده که فقط وجود ذهنی دارد و در لحظه‌‏ی حال، نمی‌‏توان آنها را پیدا کرد، از دست می‌‏رود و حال گسترش می‌‏یابد.

گسترش حال، لذتبخش است، ولی از دست دادن گذشته برای ما که عادت کرده‌‏ایم دائما در آنها به سر ببریم، رنج‌‏آور خواهد بود زیرا مجبوریم خیالاتمان را که به آنها دلخوشیم کنار بگذاریم. به هر حال، نابرده رنج، گنج میسر نمی‌‏شود.

 چگونه افکار خودکشی‌‌‌‏ و افسردگی‌‌‌‏ام به امیدواری و شادی تبدیل شد

ترس از تاریکی و راه کارهای کاهش آن در کودکان

فالون دافا (فالون گونگ)، مراقبه‌‏ی آرامش‌‏بخش و محبوب (+عکس)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی