Asset 2

چگونگی کسب سه نوع اعتماد به نفس رفتاری، عاطفی و معنوی

چگونگی کسب سه نوع اعتماد به نفس رفتاری، عاطفی و معنوی
چگونگی کسب سه نوع اعتماد به نفس رفتاری، عاطفی و معنوی
چگونگی کسب سه نوع اعتماد به نفس رفتاری، عاطفی و معنوی
چگونگی کسب سه نوع اعتماد به نفس رفتاری، عاطفی و معنوی

برای مبدل شدن به شخصی با اعتماد حقیقی به خود، می‌‌‌‌‏بایستی در هر کدام از سه محدوده رفتاری، عاطفی و معنوی، اعتماد به خود را تقویت کنید، در نتیجه یک زندگی متعادل و با قدرت خواهید داشت.

چهار خصیصه مهم اعتماد رفتاری به خود

اعتماد رفتاری یعنی اعتماد به توانایی خود در عمل کردن و به نتیجه رساندن امور زندگی، مثل پرداخت به‌‌‌‌‏موقع صورت‌‌‌‌‏حساب یا تحقق رویاهای‌‌‌‌‏تان در زندگی. برای تقویت آن، به نکات زیر توجه نمایید.

۱-باور به توانایی خود در عمل کردن؛ سعی کنید شروع کاری که قرار است انجام دهید را به تعویق نیاندازید. با تقسیم کردن هدف بزرگتان به قدم‌‌‌‌‏های کوچک و انجام دادن آنها، اعتماد رفتاری خود را بیشتر کنید.

۲- اطمینان به توانایی خود در دنبال کردن فعالیت‌‌‌‌‏ها و ثابت قدم بودن؛ آیا تا به حال کارهایی را شروع کرده و خیلی ساده آنها را ناتمام رها کرده‌‌‌‌‏اید؟ پس نه تنها امور مهم را سعی کنید برنامه‌‌‌‌‏ریزی و شروع کنید، بلکه آنها را دنبال کرده و به انجام برسانید.

۳- باور به توانایی خود در عبور از موانع؛ به هنگام رسیدن به موانع، با خود تکرار کنید که: «آهان! یک مانع! انتظارش را داشتم!» و تمام نیروی خود را متمرکز کنید.

۴- باور به توانایی خود برای درخواست کمک؛ تقاضای کمک کردن نشانه ضعف نیست، بلکه نشانه هوش و علاقه به خود است.

پنج خصیصه مهم اعتماد عاطفی به خود

زمانی که به توانایی خود در اداره و رهبری دنیای درونی و احساسات خود، ایمان دارید، می‌‌‌‌‏توان گفت که دارای اعتماد عاطفی به خود هستید. در این رابطه به نکات زیر توجه نمایید.

۱-باور به توانایی خود در شناخت و تشخیص احساسات خویش؛ کسی که این توانایی را ندارد اغلب می‌‌‌‌‏گوید: «خیلی سردرگمم.» و به جای روبه‌‌‌‌‏رو شدن با احساس خود، آن را مخفی می‌‌‌‌‏کند.

۲- باور به توانایی‌‌‌‌‏تان در ابراز احساسات و آن‌‌‌‌‏چه در درون‌‌‌‌‏تان می‌‌‌‌‏گذرد. احساسات ابراز نشده به افراد درگیر در رابطه، قلب‌‌‌‌‏تان را به لرزه در‌‌‌‌‏می‌‌‌‌‏آورد و گرفتگی عاطفی ایجاد می‌‌‌‌‏کند و شما را از ابراز و دریافت عشق و محبت بازمی‌‌‌‌‏دارد.

۳- باور به توانایی خود در ایجاد ارتباط معنی‌‌‌‌‏دار و محبت‌‌‌‌‏آمیز با دیگر انسان‌‌‌‌‏ها؛ وقتی به برقراری ارتباط پرمعنی با دیگران اعتماد ندارید، از روابط اجتماعی دوری می‌‌‌‌‏کنید و منزوی می‌‌‌‌‏شوید.

۴- باور به توانایی‌‌‌‌‏تان در یافتن عشق، تفاهم، شفقت و مهر در هر موقعیتی، به‌‌‌‌‏خصوص در مواقع دشوار. باید عادت جستجو برای عشق را در خود پرورش دهید.

۵- اعتماد به توانایی خود در باور به این‌‌‌‌‏که، به عنوان یک انسان آن‌‌‌‌‏چه می‌‌‌‌‏توانید به دیگران هدیه کنید، ارزشمند است. وقتی به ارزش خود پی نبرده‌‌‌‌‏اید، معتاد به تائید دیگران هستید و تلاش می‌‌‌‌‏کنید همه را راضی نگاه دارید. شما در نوع خود یگانه‌‌‌‌‏اید. در دنیا هیچ‌‌‌‌‏کس دقیقا مثل شما نیست، نبوده و نخواهد بود.

سه خصیصه مهم اعتماد معنوی به خود

اعتماد معنوی، باور به کائنات و ایمان شما به نتیجه مثبت زندگی است. بدون اعتماد معنوی مشکل است که اعتماد رفتاری و اعتماد عاطفی را پرورش داد. در این مورد به نکات زیر توجه کنید:

۱-اعتقاد به اینکه یک سیر جهانی به سوی نیکی وجود دارد. در صورت عدم باور به آن، سعی می‌‌‌‌‏کنید همه چیز را کنترل کنید، به سختی با اتفاقات و تجربه ها همراه می‌‌‌‌‏شوید و با مقاومت زندگی خود را دردناک‌‌‌‌‏تر می‌‌‌‌‏کنید.

۲- باور به نظم جهان، باور به نظمی هدف‌‌‌‌‏دار. اگر به آن باور نداشته باشید، به خطر کردن و ماجراجویی علاقه‌‌‌‌‏ای ندارید. احساس امنیت را از دست می‌‌‌‌‏دهید و محتاطانه رفتار می‌‌‌‌‏کنید، در نتیجه زندگی‌‌‌‌‏تان کمتر رضایت‌‌‌‌‏بخش است.

۳- باور به وجود خود به عنوان مخلوق معجزه‌‌‌‌‏آمیز خالق جهان هستی. وقتی که نمی‌‌‌‌‏دانید با مشکلات چه کنید، پاسخ فرا می‌‌‌‌‏رسد. به شخص مناسب برخورد می‌‌‌‌‏کنید، یا کتاب مربوط به حل مشکل را می‌‌‌‌‏خوانید، ناگهان راه‌‌‌‌‏حل درست را پیدا می‌‌‌‌‏کنید. این‌‌‌‌‏ها نشانه‌‌‌‌‏هایی است مبنی بر آن‌‌‌‌‏که مورد عشقید و معشوقی تمام و کمال.

یادتان باشد دلیل این‌‌‌‌‏که اینجا هستید این است که تا حد امکان خارق‌‌‌‌‏العاده و بارز باشید. پس منتظر چه هستید؟

منبع کتاب اعتماد به نفس: دستیابی به آن و زندگی با آن، نوشته باربارا دانجلیس

مطالب دیگر:

مقابله با مشکلات را همچون یک امپراطور اداره کنید

نقش تغذیه در پیشگیری از عوارض مخرب پیری چیست؟

انرژی‌های ما‌فوق‌طبیعی که از مدیتیشن به دست می‌‌‏آیند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی