Search
Asset 2

چین، از مخدر فنتانیل برای راه انداختن « جنگ شیمیایی » استفاده می‌کند

مقدار دوز کشنده مخدر فنتانیل در کنار یک سکه یک پنی نشان داده ‌شده است. (DEA)
مقدار دوز کشنده مخدر فنتانیل در کنار یک سکه یک پنی نشان داده ‌شده است. (DEA)
مقدار دوز کشنده مخدر فنتانیل در کنار یک سکه یک پنی نشان داده ‌شده است. (DEA)

در پشت رواج ویرانگر ماده افیونی فنتانیل در ایالات متحده، یک استراتژی دقیق و از قبل برنامه‌ریزی شده توسط یک قدرت خارجی وجود دارد که متخصصان آن را « نوعی جنگ شیمیایی » توصیف کرده‌اند.

این استراتژی شامل تولید و قاچاق فنتانیل، یک مخدر صنعتی، توسط چین است که باعث مرگ بیش از ۳۲ هزار آمریکایی تنها در سال ۲۰۱۸ شده است.

در گزارش نوامبر سال ۲۰۱۸ کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی ایالات متحده و چین ، چین « بزرگترین منبع » فنتانیل غیرقانونی در ایالات متحده است . همین کمیسیون گفت که از زمان گزارش سال ۲۰۱۷ ، هیچگونه « کاهش قابل توجهی » از جریان‌های ارسال فنتانیل از چین به ایالات متحده آمریکا دیده نشده است. آنها همچنین خاطرنشان کردند که  بخش اعظم این جریان‌ها به دلیل مقررات ضعیف حاکم بر تولید دارویی و شیمیایی در چین ادامه دارد.

این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا همچنان به مقابله روزافزون خود در مورد فنتانیل ادامه می‌دهد. او به تازگی به همه شرکت‌های آمریکایی حمل و نقل مرسولات پستی دستور داده است که از سرویس‌دهی به محموله‌های پُستی تحویل بین‌المللی حاوی داروهای ضددرد امتناع کنند. مصنوعی را جستجو کنند. ترامپ به طور ویژه به شرکت‌های فدکس، آمازون، یوپی‌تس و سرویس پستی ایالات متحده اشاره کرد.

جف نیوکیست، نویسنده و محقق در زمینه استراتژی‌های چین و روسیه، گفت که چین از فنتانیل به عنوان « ابزاری بسیار مؤثر » استفاده می‌کند.

نیکوئیست به اپک تایمز گفت « می‌توان آن را نوعی جنگ شیمیایی نامید. » وی افزود « این ابزار فرصت‌های زیادی را برای نفوذ به یک کشور دیگر فراهم می کند. هم از نظر پولشویی و هم از نظر باج خواهی علیه کسانی که در این تجارت شرکت می کنند. افرادی نظیر برخی نیروی‌های پلیس، اطلاعاتی و برخی مقامات دولتی که فاسد می شوند.

طبق گفته این تحلیلگر، چین همچنین از پول حاصل از صدور فنتانیل برای تأثیرگذاری مؤثر در احزاب سیاسی آمریکا استفاده می‌کنند.

وی افزود « این رویه درهایی را برای عملیات نفوذ چینی‌ها، از جمله ارتش چین و سرویس‌های اطلاعاتی آنان باز می‌کند تا آنها بتوانند کنترل قسمت‌های خاصی از ایالات متحده را به دست گیرند. »

در ماه آگوست، ترامپ، رهبر چین را به کوتاهی در متوقف کردن جریان فنتانیل که بیشتر از طریق محموله‌های پُستی بین المللی وارد ایالات متحده می شود، متهم کرد.

در همین حال، لیو یوجین ، معاون کمیسر کمیسیون کنترل مواد مخدر چین، ضمن رد کردن انتقادات ترامپ در گفتگو با رسانه‌های تحت کنترل دولت چین، مدعی شده است که آمریکا اقدام به تولید مخدر فنتانیل می‌کند. به این شکل چین منکر می‌شود که بخش عمده فنتانیل غیرقانونی که وارد ایالات متحده می‌شود منشأ چینی دارد.

ترامپ در توئیتی در روز ۲۳ آگوست گفت که رئیس جمهور چین گفت که این روند متوقف می شود، اما این کار را نکرد.

براساس داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) واقع در آمریکا، مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد افیونی مصنوعی مانند فنتانیل از حدود ۲۹ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ به بیش از  ۳۲ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

دکتر رابرت جی بانکر، از محققان موسسه مطالعات استراتژیک وابسته به ارتش آمریکا در گفتگو با اپک تایمز گفت که گرچه برخی از موارد مرگ و میر ناشی از چنین مخدرهایی در نتیجۀ تجویز بیش از حد پرشکی است، اما چین هنوز هم به شدت در اشائه مواد افیونی در آمریکا نقش دارد.

دکتر بانکر همچنین تصریح کرد که پکن چطور از قاچاق مواد مخدر خطرناک برای دستیابی به اهداف حزب کمونیست خود چین بهره می‌برد.

وی گفت « کمک به ایجاد یک بحران جدی در زمینه بهداشت و درمان در آمریکا، و در عین حال سود بردن از ایجاد این بحران، از نظر من یک از برنامه‌های بلند مدت حزب کمونیست چین، در جهت برای ایجاد و بسط یک سیستم جهانی استبداد چینی به عنوان یک جبهه در مقابله با دموکراسی لیبرال غربی است. »

وی افزود « در حقیقت تولید و ارسال فنتانیل توسط چین به ایالات متحده، که می تواند یک سیاست کم خطر در « جنگ مواد مخدر » تلقی شود، بسیار مطابق با روش‌های پیش بینی شده در کتاب « جنگ بدون محدودیت » است.

این کتاب در سال ۱۹۹۹ توسط دو تن از سرهنگ‌های نیروی هوایی چین به نام‌های کیائو لیانگ و وانگ شینگ‌سو تالیف و توسط ارتش چین منتشر شد.

کمک رسانی به مردی آمریکایی که در نتیجۀ اُور دوز مواد مخدر بی هوش شده است. دیتون . آگوست ۲۰۱۷ (Benjamin Chasteen/The Epoch Times )

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) واقع در آمریکا، گفته است که موارد اخیر مرگ در نتیجۀ مصرف بیش از حد فنتانیل با « فنتانیل به طور غیرقانونی تولید شده » مرتبط است. فنتانیل در کاربرد پزشکی‌، یک مسکن بسیار قوی برای دردهای شدید، در شرایطی مانند سرطان در مراحل پیشرفته است. فنتانیل ۵۰ برابر از هروئین، و ۱۰۰ برابر از مرفین قوی‌تر است.

یک سخنگوی سازمان خدمات پستی ایالات متحده آمریکا، به اپک تایمز گفت که این سازمان تلاش می‌کند تا در این خصوص قوانین و مقرراتی بازدارنده اعمال کنند. دونالد ترامپ سال گذشته، دستورالعملی را امضاء کرد تا در خصوص مقابله با تجارت مواد مخدر، و هماهنگی بین سازمان خدمات پستی و گمرک در جهت هدف جلوگیری از ورود مواد افیونی ارسالی از طریق نامه و محموله‌‌های پستی، اقدام شود.

این سخنگو افزود که به مقامات پُستی چین اطلاع داده است که امکان عودت دادن  هر کدام از محموله‌های ارسالی از چین که حاوی « اطلاعات الکترونیکی پیش‌برنده (AED) » نباشد، وجود دارد. گمرک آمریکا نیز به شرکت‌های حمل و نقل دریایی و هوایی اطلاع داده است که که تمامی محموله ها بایستی دارای اطلاعات الکترونیکی پیش‌برنده (AED) باشند.

مصادره‌های اخیر

پلیس ایالت متحده، روز ۲۹ آگوست ۲۰۱۹، در یک عملیات گسترده، یک محموله عظیم مواد مخدر شامل ۳۰ کیلوگرم فنتانیل را در ویرجینیا، کارولینای شمالی و تگزاس کشف و ضبط کرد.

زاکاری ترویلیجر، دادستان ایالات متحده در شرق در این خصوص گفت که مقادیر کشف شده ماده مخدر فنتانیل در این محموله برای کشتن بیش از ۱۴ میلیون انسان کافی است !

این مقام امنیتی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که بخش عمده‌ای از ماده مخدر فنتانیل از چین وارد آمریکا می‌شود و بخش اعظمی از آن از طریق پُست به آمریکا ارسال می‌شود.

در کیفرخواست مربوط به مورد کشف شدۀ اخیر، ذکر شده است که فرد مظنون در ویرجینیا، اقدام به سفارش مواد مخدر از یک فروشنده در شانگهای چین کرده است، و مواد را از طریق پُست ایالات متحد دریافت کرده است.

آمار گمرک آمریکا می‌گوید، که توقیف فنتانیل غیرقانونی از حدود یک کیلوگرم در سال ۲۰۱۳ به حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۸ رسید. همچنین موارد توقیف توسط نیروهای امنیتی در سراسر آمریکا از ۱۰۰۰ مورد در سال ۲۰۱۳ به حدود ۶۰ هزار مورد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت.

در ماه آگوست نیز نیروی دریایی مکزیک اقدام به توقیف حدود ۲۴ هزار تن پودر فنتانیل از یک کشتی که از شانگهای می‌آمد کرد.

دکتر اندرو کولدنی، مدیر تحقیقات در مورد مواد افیونی، از دانشگاه هلر، به اپک تایمز گفت « شواهد روشنی وجود دارد که نشان می‌دهد مواد شیمیایی اولیه سازنده فنتانیل، از چین می‌آید. » دو ماده متداول پیش ساز فنتانیلNPP  و  ۴-ANPP هستند.

در اوایل سال ۲۰۱۷، یک روزنامه‌نگار به نام، بن وستهوف تحقیقی در مورد این مواد شیمیایی انجام داد و پی برد که تعداد زیادی شرکت وجود دارند که در اینترنت تبلیغاتی برای فروش این مواد شیمیایی انجام می‌دهند، و عمدۀ این شرکت‌ها، زیر مجموعۀ یک شرکت شیمیایی چینی به نام یوآن‌چنگ هستند. بخشی از تحقیقات وی در قالب کتابی منشر شده است که در سایت آتلانتیک در دسترس است.

مشابه‌های فنتانیل

یکی از نگرانی ها در این خصوص، مربوط به تولید شبه فنتانیل یا آنالوگ‌های فنتانیل است. محصولاتی که شبیه به فنتانیل هستند، تهیه آن ساده است، و می‌تواند حتی به مراتب مرگبار تر و قوی‌تر از خود فنتانیل باشد.

دکتر اندرو کولدنی، مدیر تحقیقات در مورد مواد افیونی، از دانشگاه هلر می‌گوید « به راحتی می‌توانید این مواد را دستکاری کنید و یک محصول جدید مانند فنتانیل ایجاد کنید که دیگر ممنوع و غیرقانونی نیست و برخی از تولید کنندگان‌ از این امر آگاه هستند و از آن سواستفاده می‌کنند. »

طبق گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی آمریکا، یکی از آنالوگ‌های فنتانیل به نام « کارفنتانیل »، دارای قدرتی تقریباً ۱۰ هزار برابر بیشتر از  مورفین و ۱۰۰ برابر بیشتر از خود فنتانیل است. به طوری که فقط یک میکروگرم کارفنتانیل برای تأثیرگذاری بر انسان لازم است. این مخدر به صورت یک دارو و با نام تجاری ویلدنیل، به عنوان یک ماده بی حس کننده عمومی برای حیوانات بزرگ به بازار عرضه می‌شود.

لایحه‌ای به نام قانون SOFA یا « قطع مصرف بیش از حد قانونی آنالوگ‌های فنتانیل »، هنوز به تصویب کنگره آمریکا نرسیده است. این قانون در ماه مه توسط سناتورهای جمهوریخواه معرفی شد.

دکتر کلودنی گفت: صنایع داروسازی برای جلوگیری از هرگونه وضع قانون به منظور محدود کردن آنالوگ‌های فنتانیل در حال لابی‌گری هستند. زیرا اینها محصولاتی هستند که آنها می‌خواهند به بازار عرضه کنند.

کلودنی افزود « ما باید هر کار ممکنی را انجام دهیم تا فنتانیل از کشور خارج شود. باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا آنالوگ‌های فنتانیل را ممنوع کنیم. »

کمک های میلیارد دلاری

به عنوان بخشی از آخرین تلاش های دولت ترامپ برای مقابله با بحران مواد افیونی، وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده در تاریخ ۴ سپتامبر نزدیک به ۲ میلیارد دلار بودجه در این خصوص برای ایالت‌ها اعلام کرده است. همچنین در این خصوص از سوی دولت مطالب هشداردهنده زیادی منتشر شده است و کارگروه‌های متعددی برای مقابله با این بحران شکل گرفته است.

کلین کانوی، مشاور کاخ سفید، در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت که دولت در تلاش است تا واژه « فنتانیل » را در « واژگان روزمره » متداول کند تا به این شکل در جهت آگاه سازی مردم گامی برداشته شود.

داده‌ها حاکی از این است که از حدود ۲ میلیون آمریکایی که از سوء مصرف مواد مخدر رنج می‌برند، که بیش از یک میلیون نفر از آنان تحت درمان با داروهای پزشکی قرار گرفته‌اند.

مشاور کاخ سفید افزود « تلاش اصلی ما برای جلوگیری از جاری شدن سیل بی‌سابقه فنتانیل و سایر مواد مخدر غیرقانونی از طریق پشتیبانی از اجرای قانون و اقدامات جهت ممنوعیت آنها است. »

وی در ادامه میزان فنتانیل مصادره شد توسط پلیس و مقامات امنیتی را اعلام کرد که اگر بخواهیم آن را به صورت دوزهای کشنده برای انسان‌ها تقسیم کنیم، در مجموع معادل ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دوز بوده است.

وی به خبرنگاران گفت: « خانم‌ها و آقایان‌، این میزان کافی است که هر آمریکایی چهار بار کشته شود! » به این معنا که میزان فنتانیل مصادره شده در سال ۲۰۱۸ برای کشتن جمعیتی چهار برابر کل آمریکا کافی است.

مطالب دیگر:

چرا راهب ارشد از اخراج راهب دزد امتناع می‌‏کرد

کانادا -مردی که صندوق‌‌‏های روزنامه اپک‌‏تایمز را تخریب و پر از آشغال می‌‌‏کرد بازداشت شد

دولت آمریکا از چین خواست اشتباه سرکوب تیان‌آن‌من را تکرار نکند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی