logo_eet

چین، همچنان در صدر آمار اعدام / عفو بین‌الملل نگران پنهان‌کاری چینی‌ها

اعدام در چین
(Peter Parks/AFP/Getty Images)
اعدام در چین
(Peter Parks/AFP/Getty Images)

گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که چین مانند سال‌های گذشته همچنان پرچم سیاه بیشترین اعدام در جهان را در دست دارد.

در گزارش عفو بین‌الملل درباره آمار اعدام‌های سال ۲۰۱۶ تصریح می‌شود که آنچه که باعث نگرانی بیشتر می‌شود این است که چین هیچگاه آمار دقیق و شفافی در این خصوص اعلام نمی‌کند.

اطلاعات اعدام در چین به منزله اسرار محرمانه دولتی تلقی می شود و آمار دقیقی از تعداد و مشخصات بسیاری از اعدام شدگان در دست نیست، با این وجود در رتبه بندی سازمان عفو بین الملل این کشور هنوز در صدر اجرا کنندگان اعدام است. چین ادعا دارد که آمار اعدام‌ها را اعلام می‌کند، اما عفو بین الملل معتقد است که اسناد موجود کاملاً ناقض این ادعای چین است.

ویلیام نی، کارشناس سازمان عفو بین‌الملل در این باره می‌گوید: «نگران‌کننده‌ترین موضوع این است که چین همچنان برای هزاران نفر در سال حکم اعدام صادر می کند اما ما نام و تعداد آنها را نمی دانیم و از جزئیاتی نظیر اینکه آنها در پروسه قضایی وکیل یا نماینده قانونی داشته‌اند یا خیر بی خبر هستیم.»

وی معتقد است که اگر چین راست می‌گوید، اطلاعاتی را که سازمان ملل متحد از چهل سال قبل از چین درخواست کرده را در اختیارشان بگذارند.

اخبار مرتبط